Cysta na vaječníků

Cysta na vaječníků

Bára  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
Dobrý den,
Chtěla bych se zeptat co mě čeká , když mám cystu na vaječníků? Můžou mi odstranit i vaječník? A co mě bude čekat za vyšetření?
Mám zprávu od pana doktora a tam zní :
Epikríza : Mladá 22 letá, nulligravita, zde vyšetřena pro mírné bolesti v pravém podbřišku s nálezem oboustranných cystických ovariálních útvarů v.s. endometroidní cysty. Provedena lab. CA 125 mírně zvýšené 61, HE 4, 53, 4- v normě. Klinicky od té doby beze změny, občasný tlak v podbřišku vpravo, afebrilní, močení bez potíží, stolice pravidelná, PM před týdnem v normě, Sledována i v prsní poradně On kolín pro fibroadenom I. dx.
Děloha v AVF, normální velikosti i útvaru, nebolestivá, adnexa oboustranně cystická, citlivá, hladkostěnná, nezhrubělá.
Endometrium 3mm, vpravo 3cm jednokomorová, v.s. endometroidní cysa o průměru 30mm, vlevo a za dělohou dvoukomorová, cystická rezistence celkově 53x53mm, ohraničená, s dominující v.s. endometroidní cystickou složkou 40x33 mm, anechogenní cystou 12x10mm, bez VT v CD.
Závěr. oboustranné ovarilní cysty v.s. endometroidní vyšší Ca 125 61 negativita HE4 nilugravida, Fibroadenom pravého prsu ve sledování v prsní poradně ON KOlín
MUDr. Vladimír Slavík  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 80 odpovědí
  • 59 Likes
Dobrý den Báro, cysty jsou u Vás způsobeny výskytem děložní sliznice na místech, kde by býti neměla a protože podléhá hormonální stimulaci, má stejné cyklické změny jako sliznice v děloze. Při eventuální laparoskopii Vám zřejmě jen, pokud to půjde, cysty odeberou, při troše štěstí bez resekce vaječníků. Ve Vašem věku Vám vaječník nikdo nebude brát, pokud k tomu nebude opravdu závažný důvod. Mějte se hezky, V. Slavík

Související zákroky