Asistovaná reprodukce pomůže i ženám, které trápí PCOS

Autor:

PCOS neboli syndrom polycystických ovarií je hormonální porucha, která je jednou z nejčastějších příčin ženské neplodnosti, může se týkat až 10 % žen. Když podrobněji prozkoumáme název onemocnění, zjistíme, že se jedná o soubor příznaků spojených s tvorbou malých cyst na vaječnících.

Do textu

Symptomy aneb jak se PCOS projevuje

Co přesně znamená polycystický vaječník? Typický vaječník zdravé ženy má jeden zvětšující se váček (folikul), ve kterém je uložené vajíčko. V průběhu menstruačního cyklu se tento váček zvětšuje a dochází tak k ovulaci. V případě polycystických ovárií se ve vaječníku nachází folikulů (cyst) více. Vlivem toho nemusí vaječníky správně fungovat a k pravidelnému dozrávání vajíček nemusí docházet.

Mezi charakteristické projevy syndromu patří nepravidelná či úplně chybějící menstruace či málo častá ovulace nebo ovulace absentující. Právě tyto faktory vedou k problémům s plodností, které syndrom způsobuje. Z těch na pohled patrných projevů jsou to pak příznaky způsobené zvýšenou hladinou mužských pohlavních hormonů jako je akné, nadměrné ochlupení či naopak padání vlasů. PCOS bývá také často spojován s nadváhou. Symptomy se však nemusejí objevovat všechny současně. PCOS tak může trápit i ženy s normální či nižší hmotností. Vyšší váha však může být rizikovým faktorem při pozdějším vývoji syndromu.

Diagnostika a proč PCOS vzniká

Proč syndrom polycystických vaječníků vzniká si lékaři nejsou přesně jistí. Předpokládá se ale, že jde o kombinaci genetických faktorů, vlivu prostředí a životního stylu. Syndrom souvisí s nadměrnou produkcí androgenů, nebo nadbytkem mužských pohlavních hormonů ve vaječnících, případně také se zvýšenou produkcí či dysfunkcí hormonu inzulínu.

Ačkoliv se PCOS často projevuje už od první menstruace v době puberty, nejvíce žen se o své diagnóze dozví, až když se jim delší dobu nedaří otěhotnět. Často to tak bývají centra asistované reprodukce, která onemocnění přesně rozpoznají. Důvodem je i rozšířené dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce. Vlivem hormonální antikoncepce totiž nemůžeme pozorovat nepravidelnosti menstruačního cyklu. Kromě toho může dojít k úpravě hormonální nerovnováhy tak, že příznaky syndromu, jako je zvýšené ochlupení, padání vlasů či akné, mohou být potlačeny.

Jaká je léčba a budu moct mít děti?

Úplná léčba příčin tohoto onemocnění zatím bohužel neexistuje. PCOS jako takový je tedy zatím nevyléčitelný. Pozitivní zprávou ale je, že lékaři umí zmírnit nebo zcela potlačit jeho projevy. Léčebnými metodami tedy může být změna životního stylu, snížení hmotnosti, užívání různých potravinových doplňků a léků na předpis, chirurgický zákrok či pomoc asistované reprodukce v případě neplodnosti. Kliniky reprodukční medicíny umí dnes pomoci většině párů a řeší tak i tyto problémy. Proto fakt, že žena trpí PCOS rozhodně neznamená, že nebude moct otěhotnět a sevřít v náručí své vlastní miminko.

Publikováno: 24.8.2021

O kom se píše:

Jsme klinika zabývající se léčbou neplodnosti. Již 23 pomáháme párům k úplné rodině.

Autor

Jsme klinika zabývající se léčbou neplodnosti. Již 23 pomáháme párům k úplné rodině.