Chraňte se očkováním před rakovinou děložního čípku

Autor:

Očkování proti rakovině děložního čípku Vám zaručí doživotní jistotu proti tomuto zákeřnému typu rakoviny. Rakovina děložního čípku je po rakovině prsu druhým nejčastějším nádorovým onemocněním u žen mladších 45 let. V tuto chvíli je to jediné očkování, které je na trhu dostupné proti tak vážné nemoci. V současnosti je HPV (virové papillomaviry) nejčastější sexuálně přenosná infekce a bývá příčinou rakoviny děložního čípku.

Od 1. 4. 2012 je očkování hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Úhrada léčivých přípravků obsahujících očkovací látky v provedení nejméně ekonomicky náročném proti lidskému papillomaviru, třemi dávkami očkovací látky a to pro dívky, je-li očkování zahájeno od dovršení 13. do dovršení 14. roku věku. Tato věková hranice byla zákonem zvolena z důvodu nejvyšší účinnosti očkovací látky před zahájením pohlavního života. V uvedeném věku musí být dívky naočkovány alespoň první dávkou. Očkování probíhá ve třech dávkách po dobu 7 měsíců. Doporučujeme všem ženám, které již pohlavní styk zahájily, aby absolvovaly před očkováním gynekologickou prohlídku a to včetně cytologického rozboru.

rakovina delozniho cipku

Virové papillomaviry (HPV) jsou vysoce nakažlivé a navíc mezi lidmi hojně rozšířené. Během svého života se s nimi setká až 80% sexuálně aktivních žen. V České republice je ročně diagnostikováno více než 1000 nových případů cervikálního karcinomu, z nichž přibližně 400 končí smrtí. Očkování je vhodné pro všechny dívky a ženy ve věku od 9 do 45 let. Vakcína má však největší přínos, pokud se aplikuje dříve, než dojde ke kontaktu s HPV virem. Proto se doporučuje očkovat před zahájením pohlavního života.

ockovani2

Používané vakcíny Silgard a Cervarix patří mezi nejbezpečnější vakcíny vůbec, před uvedením na trh byly několik let velmi přísně zkoušeny. Tyto vakcíny jsou vyráběny metodami genetického inženýrství. Nejde tedy o oslabené nebo mrtvé viry, ale o napodobeniny. Obsahují povrchové bílkoviny virů, ale nikoliv jejich geny, proto nemohou způsobit onemocnění, proti kterému očkují. Bezpečnost a účinnost obou vakcín potvrdily také kontrolní orgány – americká Správa potravin a léčiv, Evropská léková agentura a v neposlední řadě také český Státní ústav pro kontrolu léčiv. Své doporučení vakcínám udělila i Světová zdravotnická organizace.

Již od roku 1994 je tu pro Vás společnost Santé s.r.o. – soukromá zdravotnická síť pro poskytování vysoce kvalifikované zdravotnické péče všech medicínských oborů a to nejen v Praze, ale i po celé ČR, s důrazem kladeným na profesionalitu, individuální péči a respektování všech přání klienta. Individuální preventivní a léčebnou péči Vám poskytujeme v příjemném prostředí našich ordinací v Praze, či přímo u Vás doma nebo na Vašem pracovišti. Vysoce kvalitní služby zajišťujeme také prostřednictvím smluvní sítě zdravotnických zařízení v celé České republice.

Neponechejte nic náhodě a nechte se očkovat proti rakovině děložního čípku ještě dnes!

Více informací o tomto očkování Vám poskytne LINKA SANTÉ 1212, nebo linka@sante.cz, www.sante.cz.

Aktualizováno: 13.11.2013

Doktor ve Vašem okolí