Notice: Trying to get property of non-object in /data/www/medved/application/widgets/NewsletterSubscriberSideWidget.php on line 112
Očkování proti HPV – konec zhoubného nádoru děložního čípku?

Očkování proti HPV – konec zhoubného nádoru děložního čípku?

Autor:

Zhoubný nádor děložního čípku patří v naší republice mezi nejčastější gynekologické malignity. Tento nepříznivý stav souvisí s nefungujícím screeningem, tj.aktivním vyhledáváním časných stádii onemocnění a přednádorových stavů. Velkou naději vkládá odborná veřejnost do primární prevence – zabránění vzniku nádoru pomocí nově vyvinuté očkovací látky.

MUDr. Lucie Moukové, specialistky v oboru onkogynekologie, jsme položili několik otázek na téma lidský papilomavirus, zhoubný nádor čípku děložního a nové možnosti prevence.

Co je to HPV a jaká onemocnění může vyvolat?

HPV = Human papillomavirus, jedná se o malé neobalené DNA viry, které dle onkogenního potenciálu dělíme do dvou skupin - na vysoce rizikové a nízce rizikové. Za určitých podmínek mohou vyvolat bradavičnaté výrůstky (condylomata accuminata) v oblasti genitálu, konečníku a v dutině ústní. V dýchacím traktu mohou způsobit respiratorní papilomatózu. Dále se HPV podílí na přednádorových změnách (dysplaziích) v oblasti děložního hrdla, zevního genitálu, pochvy, penisu a anální oblasti. Vysoce onkogenní HPV se podílí na rakovině děložního hrdla, zevního genitálu a pochvy, penisu, konečníku, nosohltanu a dutiny ústní.

Jak se může žena nakazit?

moukova
MUDr. Lucie Mouková

Nejčastěji se HPV přenáší pohlavním stykem. HPV virus je taktéž možno přenést z rukou na pohlavní orgány, z úst na pohlavní orgány, ale i za porodu z matky na dítě.  

Proč je důležité očkování proti HPV?

Současné vakcíny Vás určitou měrou ochrání v případě norm. gynekol. nálezu před přednádorovými a nádorovými změnami děložního hrdla. U quadrivalentní vakcíny  je navíc indikace v prevenci genitálních bradavic, prekanceróz pochvy a zevního genitálu.

Komu lze očkování doporučit?

Očkování lze doporučit všem v daných indikacích jednotlivých přípravků.

V kterém věku je nejvhodnější se nechat naočkovat, je očkování nějak věkem omezeno?

U preparátu Silgard je věková indikace v rozmezí 9-15 let pro dívky a chlapce, ve věku 15-26 let pro dívky a ženy. U preparátu Cervarix je 10-25 let pro dívky a ženy. Dle doporučení České gynekologicko-porodnické společnosti lze vakcinovat i ženy nad tuto věkovou hranici po domluvě s klientkami, pokud mají normální gynekologický nález. Nejvhodnější je vakcinace ještě před zahájením sexuálního života.

Očkují se i muži?

V indikaci preparátu Silgard je zaregistrováno očkování chlapců ve věku od 9-15 let. Dle mých dostupných údajů studie na mužích do 26 let a starších stále probíhají.

Jaké je očkovací schéma?

U preparátu Silgard je očkovací schéma: 0 .. 2 .. 6 měsíc. Je možné použít i "zkrácené" schéma 0 .. 1 .. 4 měsíc. Všechny tři dávky je nutno podat do 1 roku. Vakcinovat lze i při kojení.

U preparátu Cervarix je očkovací schéma: 0 .. 1 .. 6 měsíc. Vakcinace při kojení je kontraindikována.

Je pak už imunita celoživotní nebo je nutné další přeočkování?

V současné době je prokázána imunita cca 6-7 let na základě studií, které stále běží. O přeočkování se zatím u obou dostupných vakcín proti HPV neuvažuje, ale všechno ukáže až čas. Samozřejmě záleží i na imunitním systému jedince.

Jaká je cena očkování, přispívá na něj zdravotní pojišťovna ?

Ceny vakcín jsou rozdílné v různých lékárnách a u jednotlivých lékařů. Průměrná cena vakcíny proti HPV se pohybuje od 2800 Kč - 3400 Kč za jednu dávku. Celkem je potřeba tří dávek. Zdravotní pojišťovny přispívají v současné době na vakcinaci proti HPV různou měrou. Jsou pojišťovny, které hradí všechny tři dávky vakcín, jiné zase hradí vakcinaci jen v určitém věkovém rozmezí, některé pojišťovny hradí vakcinaci i chlapcům. Nejlepší je, když se budou zájemci přímo informovat u své pojišťovny.

Aktualizováno: 27.5.2013

Doktor ve Vašem okolí