Umělé oplodnění a těhotenství v době koronaviru. Je čeho se bát?

Autor:

Toužíte po miminku, ale přirozenou cestou se to nedaří? Rozhodli jste se proto podstoupit umělé oplodnění. Do toho ale přišla světová pandemie viru Covid-19. Pro páry, které se chystají na umělé oplodnění, nemusí být největším strašákem virus jako takový. Obavy způsobují spíše zaváděná karanténní opatření a hrozba hormonální stimulace bez následného transferu. Je potřeba umělé oplodnění odkládat? A jaká rizika může virus přinést těhotným ženám a nenarozenému dítěti?

AdobeStock 294069800

Čas je největší nepřítel lidské plodnosti

Zdraví a bezpečnost všech pacientů a personálu by měly být prioritou každé reprodukční kliniky. Díky mnohým opatřením, která rizika šíření této nákazy eliminují, není nutné přistoupit k nevyžádanému odkládání léčby. S každým posunutím termínu se totiž snižuje šance na úspěšné otěhotnění v budoucnu. Hlavně u párů ve vyšším reprodukčním věku není léčbu vhodné příliš odkládat. Proto jsme v Repromedě pro naše klienty zavedli v tomto čase také konzultace online. 

Prevence a hygiena je základ 

Pro ženy, které se rozhodnou IVF zahájit, platí – stejně jako v běžné situaci – nutnost zhodnotit svůj zdravotní stav. Určitě není dobré vstupovat do léčby při větších zdravotních komplikacích. Imunitní systém je totiž v době těhotenství oslabený a nastávající maminky jsou obecně náchylnější k nejrůznějším nachlazením. Zapomínat by se nemělo ani na prevenci. Důležitá je zejména pestrá a vyvážená strava bohatá na vitamíny. Nemoc Covid-19 se přenáší kapénkově, stále je proto potřeba mít na paměti základní hygienické návyky. Pravidelné a důkladné mytí rukou je zásadní. Ve veřejných prostorách je pak vhodné použít desinfekci či antibakteriální gel.

Co když se nastávající maminka přece jen nakazí?

Výrazné obavy o osud dítěte nejsou nutné ani v případě, že se těhotná žena přes všechna opatření koronavirem nakazí. Podle dostupných studií je sice přenos přes placentu u matek s těžkým průběhem potenciálně možný, ale až dosud nebyl prokázán. Může se tedy jednat nejvýše o raritní případy, které nebyly zachyceny. Podobná situace je pak u přenosu viru skrze mateřské mléko. Na základě sledování těhotných žen s pozitivním výsledkem testu na Covid-19 nejsou známa ani zvýšená rizika potratu či vrozených vad plodu. Virová onemocnění však obecně tato rizika zvyšují. Rizikové pro vývoj plodu mohou být zejména vysoké horečky. Je proto důležité pokusit se onemocnění předejít.

Stres je rizikový faktor

Jedním ze zásadních faktorů pro hladký průběh početí i těhotenství je psychický stav ženy. Strach a stres spojený s šířením nákazy a následnými opatřeními může být velice rizikový, neboť tyto vlivy jsou přenášeny na miminko. Proto je nejdůležitější zachovat klid a snažit se udržet pozitivní myšlení za všech okolností. Tím se řídíme také u nás v Repromedě.

AdobeStock 271937333

Publikováno: 5.10.2020

Autor

Jsme klinika zabývající se léčbou neplodnosti. Již 23 pomáháme párům k úplné rodině.