VAGINÁLNÍ MYKÓZY – ČASTÉ OBTÍŽE MNOHA ŽEN

Vaginální mykózy jsou velmi nepříjemným ženským problémem. Bývají úporné a velmi často se opakují. Většinou se objevují v létě, ale výjimkou nejsou ani jiné měsíce roku. Víte, co dělat, když se mykóza objeví, jak se léčit a hlavně jak jí předejít?

Vaginální mykóza nebo také gynekologická mykóza, kvasinková infekce či odborně kandidóza je problém, který se objevuje u žen v jakémkoli věku. Některé ženy tento problém trápí dlouhodobě a přes léčbu a maximální péči se potíže často opakují. Příčinou gynekologických mykóz bývají kvasinky, které běžně osídlují intimní partie žen. O jejich přítomnosti ve svém těle ženy obvykle nic netuší, pokud totiž kvasinky žijí v harmonii, žádné onemocnění nevyvolávají. Dojde-li ale z jakéhokoli důvodu k porušení rovnováhy, kvasinky se přemnoží a objeví se gynekologické obtíže, které vyžadují léčbu.

Gynekologické mykózy se mohou projevit kdykoli, v jakémkoli období roku, nejčastěji se ale objevují v letním období. Léto je totiž spojeno s častým koupáním v bazénech nebo v přírodních koupalištích, s nošením mokrého a vlhkého oblečení, s cestováním a větším rizikem zapaření intimních oblastí. Faktorů, které ovlivňují vznik potíží, je ale řada – nedostatečná nebo naopak přílišná hygiena, nadměrné pocení i nevhodná kosmetika, užívání antibiotik, nadměrný stres a únava, některé nemoci i stavy po operacích. Potíže mohou způsobovat také změny související s těhotenstvím, menstruací, dospíváním i menopauzou. V některých případech se mykóza může objevit i bez zjevné příčiny.

wobenzym 2

Příznaky mykózy jsou nezaměnitelné – svědění, pálení, nepříjemné pocity spojené se začervenáním intimních míst, otokem sliznic a výtokem. Poševní výtok je bělavý, bez zápachu a svou konzistencí připomíná různě hustý tvaroh. Obtíže často provází bolest při močení a pohlavním styku. V každém případě jsou projevy pro každou ženu velmi obtěžující a léčbu je třeba zahájit co nejdříve.

Nezbytná léčba

Jakmile se mykóza objeví, je vhodné konzultovat problémy s lékařem gynekologem, který přesně stanoví charakter nemoci a nasadí účinnou léčbu. Při mírných obtížích, případně pokud jste na cestách a možnost lékaře navštívit nemáte, můžete použít speciální volně prodejné přípravky – čípky, tablety a krémy z lékárny, které obtíže zmírní a pálení a svědění zklidňují. Jedná se o antimykotika, která poměrně rychle přinášejí úlevu, vedou ke zlepšení stavu a během několika dní problémy zcela ustupují. V žádném případě se neuchylujte k přehnané hygieně a pro jistotu nepoužívejte parfemovanou kosmetiku ani hygienické potřeby – toaletní papír, menstruační či slipové vložky. I při sebelepší léčbě a správné péči o intimní partie se v mnoha případech gynekologické mykózy opakují, a to až u poloviny žen. Přesnou příčinu však zatím odborníci neznají, pravděpodobně je onemocnění spojeno s lokálně oslabenou imunitou ve vaginálních tkáních.

Co ještě pomáhá?

V případě těchto ženských potíží je důležitá prevence. Zejména v létě se snažte předcházet zapaření intimních oblastí, nenoste těsné oblečení a používejte speciální kosmetiku pro ženy. Po vykoupání se osušte, převlékněte z mokrých plavek a po koupání případně hned vyměňte tampon, který by mohl přenést nečistoty z vody, které nasákl, přímo do pochvy. Pokud na mykózy trpíte, vozte s sebou čípky a masti na dovolenou preventivně, ušetříte si starosti se sháněním léků a hlavně můžete léčbu nasadit okamžitě.

Pomoc proti častému opakování

Jestliže se mykózy i přes uvedenou léčbu antimykotickými prostředky často opakují, osvědčuje se podpůrná léčba enzymovým lékem Wobenzym. Enzymy, které tento lék obsahuje, působí proti zánětům a udržují rovnováhu imunitního systému v celém těle. Účinky Wobenzymu byly prokázány i v případě vaginálních mykóz – v České republice úspěšnost této podpůrné léčby potvrdil multicentrický projekt, v rámci kterého bylo sledováno 62 žen, které trpěly mykózou 4 až 9krát ročně. U všech žen (při užívání Wobenzymu v dávce 2 x 8 dražé po dobu 10 týdnů) došlo k výraznému zlepšení, počet mykóz v následujícím roce klesl průměrně o 88 %. Dvě třetiny sledovaných žen dokonce neprodělaly mykózu ani jednou! A co víc, účinek enzymů přetrvával i s odstupem času – i po čtyřech letech ženy stále pociťovaly zlepšení a pokud onemocněly, tak zcela výjimečně. Většina žen zdůrazňovala, že v době, kdy gynekologickými problémy nejvíce trpěly, vyzkoušely nejrůznější prostředky, ale docházelo jen k přechodnému utlumení obtíží a mykóza se po čase znovu objevila. Až teprve užívání Wobenzymu přineslo opravdové zlepšení a úlevu.

Wobenzym je tradiční lék z přírodních zdrojů k vnitřnímu užití. Pečlivě pročtěte příbalovou informaci.

Více informací k možnostem enzymatické léčby při léčbě vaginálních mykóz naleznete zde.

Publikováno: 1.6.2017