Alternativní metody v léčbě neplodnosti

Autor:

Spojení různých metody alternativní medicíny s tradičním lékařstvím se dnes mezi pacienty i lékaři obecně těší čím dál větší oblibě. Klinická pozorování totiž ukazují, že spojení klasické a východní medicíny vykazuje vyšší úspěšnost v léčbě. Platí to i v oblasti asistované reprodukce a proto i v karlovarském institutu reprodukční medicíny a genetiky, Karlsbad Fertility, nabízejí specialisté ženám toužícím po otěhotnění celou řadu nových podpůrných metod, které dokáží neinvazivně pomoci s mnohými z obtíží spojených s léčbou neplodnosti.

 

“Netradiční medicína může u řady žen toužících po dítěti velmi příznivě ovlivnit jejich plodnost. Proto se i v našem institutu v poslední době zabýváme metodou biodynamiky a bioenergetiky, kraniosakrální terapií a využitím transových stavů v léčení neplodnosti.", představuje nové léčebné procedury MUDr. Petr Uher, Ph.D., vedoucí lékař kliniky. "Pro otěhotnění je fyzická i psychická kondice ženy velmi důležitým faktorem. Pomocí uvedených metod lze úspěšně uvolnit somatoemocionální bloky, které jsou mnohdy příčinou spokojeného prožívání všech stránek života. Ženám radíme i v oblasti stravování, tzv. basální stravy, která vyrovnává překyselení organismu, čímž zlepšuje jeho celkový stav a zvyšuje šanci na početí."

tehotenstvi

Terapie alternativní reprodukční medicíny v Karlsbad Fertility probíhají pod vedením Veroniky Karasové, hlavní terapeutky, která se tomuto oboru a technikám souvisejícím s léčbou neplodnosti, věnuje již více jak 25 let.

Jednou z procedur je tzv. biodynamická fertility masáž, která může pomoci nastartovat sebeuzdravné mechanismy v těle žen, které mají problém s otěhotněním. Jde navíc o velmi příjemné ošetření, kdy terapeut s použitím speciálního oleje provádí jemné a lehké dotyky specifických oblastí, které uvolňují blokády energetického proudu, odstraňují bolesti hlavy, posilují dýchání, zlepšují funkci zažívacího ústrojí a přispívají k prokrvení pánevní oblasti.

Dalším velmi efektivním podpůrným způsobem léčby neplodnosti je akupunktura, která zlepšuje přívod krve do dělohy a vaječníků a podporuje schopnost produkovat vlastní vajíčka. “Akupunkturní body jsou umístěné na meridiánech, akupunkturních drahách, které spojují jednotlivé orgány v našem těle a dle nauky východní medicíny jimi proudí životní energie, čchi. Při akupunktuře jsou tyto body stimulovány vpichem tenoučké sterilní jehličky, čímž může docházet v těle k prospěšným změnám vedoucích k vytvoření příznivé situace v pánvi i děloze. Což je vítaný stav jak v době embryotransferu, tak i při stimulaci  vaječníků pro odběr vajíček", vysvětluje Veronika Karasová z Karlsbad Fertility.

tehotenstvi

Velmi oblíbená a funkční je i kraniosakrální ostepatie. Za tímto složitým názvem se skrývá diagnostická a léčebná technika ovlivňující fyzický i psychický stav člověka. Její název je odvozen z latinských slov cranium = lebka a os sacrum = kost křížová. Tato technika pracuje s tzv. kraniosakrálním rytmem, který je, společně se srdečním a dýchacím, jedním ze tří fyziologických rytmů člověka. Tyto rytmy jsou nezávislé na našem vědomí a pulsují po celý náš život. Sledováním tohoto vrozeného rytmu je možné určit, kde má naše tělo největší problém.

"Při této technice totiž pracujeme na úrovni hlubokého tkáňového systému, který disponuje jedinečnou schopností ukládat do tzv. tkáňové paměti veškeré naše fyzické i psychické prožitky, jako např. úrazy, nemoci či silné emoční zážitky. Takovým způsobem se v našem těle vytvářejí různé bloky (restrikce), které se postupem času řetězí a propojují, což vede k vyvolání bolesti nebo dokonce nemoci. Místo, kde subjektivně vnímáme bolest, nemusí vždy být nutně místem její skutečné příčiny. Např. úraz v oblasti kostrče může s odstupem několika let způsobit bolesti hlavy či dýchací obtíže, apod. Techniky kraniosakrální terapie umí tyto blokády uvolnit a v případě léčby neplodnosti pomoci k znovunabytí příznivých podmínek pro početí.", uzavírá fyzioterapeutka Karasová.

 

Více informací naleznete zde

Aktualizováno: 5.4.2016

Autor

MUDr. Petr Uher, Ph.D. je zakladatelem a vedoucím lékařem klinik Ferticare Prague a Karlsbad Fertility. „V oboru reprodukční medicíny se pohybuji přes 30 let, a i dnes jsou pro mě zásadní hodnoty jako transparentnost, diskrétnost, preciznost a individuální přístup ke každému, kdo k nám přichází.“