Sledujte Embrya online

Autor:

Karlovarský Institut reprodukční medicíny umožňuje unikátním počítačovým systémem nahlédnout budoucím rodičům do embryologické laboratoře, kde mohou kdykoli v reálném čase sledovat vývoj svých embryí.

„Zařízení EmbryoScope zakoupil náš Institut již téměř před dvěma lety, jako první klinika pro umělé oplodnění v České republice. Tento speciální inkubátor umožňuje sledovat a hodnotit vývoj embryí bez narušení jejich přirozeného prostředí. Kontinuální snímkování a analýza vývoje je převratnou metodou vedoucí ke zvýšení úspěšnosti léčby. Tuto techniku a její výsledky jsme v české republice prezentovali také mezi prvními.“ Řekl nám Dr. Uher.

Jak tento přístroj vlastně funguje?

institut reprodukcni mediciny 1 Jedná se o kombinaci standardního inkubátoru používaného pro vývoj embryí mimo tělo matky, který zajišťuje optimální prostředí pro dobrý vývoj embryí. Současné skříňové inkubátory byly, můžeme říci, velkokapacitní a byla v nich kultivována všechna embrya společně. Nyní je trend kultivovat embrya v menších tak zvaných stolních inkubátorech. Dalo by se tedy říci, že přecházíme z nocleháren na menší pokojíčky. 

V těchto stolních inkubátorech se daleko lépe udržují právě důležité parametry kultivačního prostředí. 

To ale není všechno, inkubátor EmbryoScope je navíc vybaven zabudovanou, počítačem řízenou mikroskopickou kamerou, schopnou kontinuálně sledovat dění v jednotlivých kultivačních komůrkách. Tímto jsme informováni o vývoji každého jednotlivého embrya. Nyní již nemusíme provádět každodenní kontroly vývoje a embrya z původních velkopacitních inkubátorů vytahovat a kontrolovat pod mikroskopem a tím ne zcela kontinuálně a optimálně udržovat právě důležité okolní prostředí.

Jak dlouho u vás v Institutu embrya kultivujete?

Už za mého působení v zahraničí a nyní dále v Karlových Varech prosazujeme kultivaci embrya do pokročilejších stadií vývoje a to minimálně pět dní. To potom umožňuje vybrat ta nejlepší pro embryotransfer a tím převratně zvýšit úspěšnost léčby. Zároveň to však vyžaduje daleko dražší vybavení, třeba  pávě popisované inkubátory a vyšší nároky na zkušenosti biologů v embryologické laboratoři, kteří tuto kvalitu a vývoj musí sledovat a vyhodnocovat. EmbryoScope jim přinesl zkvalitnění a ulehčení jejich práce. 

Takže vaši pacienti mohou při návštěvě u vás shlédnout celý vývoj úplně od počátku oplození?

institut reprodukcni mediciny 2 Ano a nejenom to. V posledních měsících jsme dokončili možnosti komprese tohoto obrazového materiálu a umožnili jsme jeho transfer na internet. Po získání vajíček a provedení mimotělního oplodnění od nás každý pár získá přístupové kódy a přes speciální portál na našich webových stránkách se dostane do vlastní databanky, kde může v reálném čase sledovat vývoj od oplození až po embryotransfer.

Samozřejmně tuto možnost využíváme i my všichni, lékaři a biologové k detailnějšímu sledování embryonálního dělení. „Už nemusíme na embrya v našich kultivačních komůrkách jen myslet a uvažovat o jejich vývoji, ale můžeme se kdykoliv o jejich kvalitě on-line přesvědčit a tak v pravý čas rozhodnout
o dalším průběhu terapie.“

Aktualizováno: 18.11.2014

Autor

V oboru reprodukční medicíny se pohybujeme přes 30 let, a i dnes jsou pro nás zásadní hodnoty jako transparentnost, diskrétnost, preciznost a individuální přístup ke každému, kdo k nám přichází.