Komplikace s otěhotněním může vyřešit jednoduchý test

Autor:

Proč nemůžu otěhotnět? To je otázka, na kterou chce znát odpověď přibližně 20 % párů u nás i ve světě. Odpověď na tuto i jiné otázky ohledně vaší plodnosti vám může odhalit nový genetický test PANDA.

Co vám prozradí genetické testování

Oblast prediktivního genetického testování se neustále rozvíjí a jde kupředu – pomáhá při prevenci i zvládání nemocí, odhaluje informace o vašich genetických predispozicích ke konkrétním chorobám a nyní díky nově vyvinutému testu PANDA (panelová diagnostická analýza) předurčuje, zda vaše těhotenství proběhne úspěšně.

Komplikace s otěhotněním může vyřešit jednoduchý test

Existuje celá řada faktorů zapříčiňujících neplodnost. Díky testu PANDA je možné tyto faktory diagnostikovat a následně zvolit ten nejlepší způsob vaší léčby. 

Velmi častou příčinou neplodnosti či opakovaného potrácení jsou také různé mutace v genech či genetická nebo vzácná onemocnění. Vzácné onemocnění je trvalé onemocnění s nízkým výskytem v populaci (týká se asi 5% populace). Tato onemocnění jsou způsobena poruchou funkce jednoho genu, proto se označují i jako monogenní choroby. Existuje více než 8000 různých vzácných dědičných onemocnění. Většina z nich je genetického původu a často se projeví už v dětském věku. Ve střední Evropě patří mezi nejrozšířenější monogenní choroby cystická fibróza, spinální muskulární atrofie, hluchota a syndrom fragilního X.

Panelová diagnostická analýza se provádí z krve a umožňuje vyšetřit stovky mutací a variant v DNA. Dokáže vám tak poskytnout důležité informace o tom, zda u vás hrozí riziko komplikací s otěhotněním, v průběhu těhotenství, nebo riziko početí postiženého dítěte.

genetické testy při komplkaci s otěhotněním
Panda odhalí i riziko možného postižení dítěte

Snažíte se o dítě?

PANDA je určená pro páry plánující společného potomka. A to jak pro ty využívající pomoci asistované reprodukce, tak i pro páry snažící se o dítě spontánně. Test nabízí možnost zjistit takzvanou geneticko-reprodukční kompatibilitu s partnerem, tedy zda se konkrétním dvěma lidem může narodit bez komplikací zdravé dítě.

Pokud jsou partneři například přenašeči stejné recesivní choroby, může se jim narodit dítě se závažnou nemocí. I přesto, že se člověk cítí a vypadá zdravý, může být přenašečem nějakého genetického onemocnění.

PANDA umožňuje velmi přesně otestovat vytipované geny u obou partnerů a pomoci tak k narození zdravého dítěte. 

Test PANDA prozradí příčiny neplodnosti muže i ženy

Výsledky tohoto genetického vyšetření přináší kromě jedinečných informací o příčinách neplodnosti muže či ženy, také například informaci o tom, jak bude tělo ženy reagovat na hormonální stimulaci, nedílnou součást každého umělého oplození. Panel dokáže také zjistit, zda se budou optimálně vyvíjet vaše embrya a objasnit proč tomu tak v minulosti nebylo.

Co vás čeká dál, když se odhalí problém s otěhotněním

Pokud PANDA zjistí, že představujete rizikový pár – jsou u vás zjištěny vlohy pro některé z těchto onemocnění a hrozí jejich výskyt u vašich potomků, můžete využít tzv. preimplantační genetické testování (PGT-M) embryí. Do dělohy ženy jsou tak transferována jen perspektivní embrya bez mutovaných genů.

Díky prediktivnímu a preimplantačnímu vyšetření lze pro vás vybrat tu nejlepší metodu léčby, která povede k vašemu vysněnému cíli.
test na neplodnost
Komplikace s otěhotněním mají další rešení. Panda odhalí neplodnost i další rizikové faktor při problémech otěhotnět.

Aktualizováno: 25.4.2019

Doktor ve Vašem okolí