7 věci, které je dobré vědět před tím, než půjdete na botulotoxin

Autor: Perfect Clinic - centrum estetické medicíny

K nejčetnějším zákrokům estetické medicíny patří aplikace botulotoxinu. Jen v Americe „na něj“ chodí přes 7 miliónů lidí za rok. I u nás patří také k nejvíce populárním zákrokům v oblasti anti-agingu. Dříve byla aplikace botulotoxinu považována pouze za marnotratnost bohatých dam, nyní ale patří k nejběžnějším úkonům na poli estetické medicíny. Pokud přemýšlíte o tom, jestli botox podstoupíte, je dobré předem vědět důležitá fakta a pro a proti.

Jak botulotoxin působí

Botulotoxin neboli botulin je přírodní látka, která je ale vyráběná chemicky pod různými názvy, jako je Dysport či právě Botox. Působí tak, že vyřadí z činnosti nervové zakončení napojené na konkrétní sval, který svou pohybovou aktivitou utváří záhyby v kůži, tedy vrásku. Sval se následně uvolní a toto uvolnění se na kůži projeví jako vyhlazení vrásky.

Fotky před a po zákroku estetické dermatologie: chemicky peeling, skinbooster, plasmaterapie, botolutoxin
Fotky před a po aplikaci botulotoxinu pro odstranění vrásek. (foto: soukromý archiv kliniky)

V jakém věku je nejlepší jít na botulotoxin

"Přesná věková hranice neexistuje, jedná se o individuální věc. Samozřejmě nemá smysl, aby chodili lidé na botox ve dvaceti, ale na druhou stranu začínat s jeho injekcemi například až v padesátí letech může být také zbytečné. Důležité je vrásku podchytit, když se vytvoří při mimice obličeje (např. při mračení čela), a pak zase po narovnání čela zmizí. Pokud je vráska již vidět i mimo mimiku, tak bohužel botolutoxin příliš nepomůže a je nutné pro vyhlazení používat i další zákroky, zejména injekční aplikaci výplní,“ říká MUDr. Petra Moravcová z Perfect Clinic Dermatology.

Vrásky nezmizí navždy

Pokud podstoupíte aplikaci botolutoxinu, tak se jedná o přechodný efekt, který vydrží 3 až 5 měsíců. Záleží na lokalitě a intenzitě materiálů. Není to tedy navždy, jak si mnozí myslí. Takže když s výsledkem nejste spokojeni, víte, že za pár měsíců účinek zmizí. Na druhou stranu je třeba k udržení výsledku zákrok jednou za čas opakovat a počítat s finančními náklady.

Efekt injekčních výplní botulotoxinem je vidět až za pár dní

Pokud jste si nechali vyhladit obličej, a druhý den máte stále v ošetřené oblasti vrásky, tak ještě, než začnete vytáčet číslo svého dermatologa, počkejte dva až tři dny, kdy by měl efekt začít nastupovat. Do týdne je pak výsledek stoprocentní.

fotky před a po odstranění vrásek botoxem
Fotky před a po vyhlazení vrásek pomocí botulotoxinu. (foto: soukromý archiv lékařky)

Ano, injekční výplně trochu píchnou

Krása trochu bolí, dalo by se říct. Velké bolesti se ale obávat nemusíte. Jedná se o injekční aplikaci, takže trochu to píchne, ale vše dá vydržet i bez použití speciálního anestetického krému, který místo znecitliví. Navíc zákrok je prováděn těmi nejtenčími jehlami, takže ve většině případů nebývá po zákroku ani modřinka.

Režim po aplkaci botulotoxinu

Aplikace botulotoxinu není náročná a většina lidí se bezprostředně po zákroku může vrátit ke svým běžným činnostem. „Důležité je pouze osm hodin po aplikaci se nepředklánět a neuléhat, případně spát s podloženými zády, aby se aplikovaná látka v tkáni nepřemístila. Týden doporučujeme vynechat solárium, návštěvu kosmetičky a masáže. A samozřejmě ošetřované plochy neškrábat či jinak nedráždit,“ dodává MUDr. Moravcová z Perfect Clinic.
aplikace botulotoxinu, fotky před a po vyhlazení vrásek injekčními výplněmi
Fotky před a po odstranění vrásek botulotoxinem. (foto: soukromý archiv kliniky)

Botulotoxin proti pocení není škodlivý

V poslední době je trendem si proti pocení dopomáhat nejen antiperspiranty, ale i aplikací botolutoxinu. 

„V případě celkového nadměrného pocení je třeba provést vyšetření na některé z možných onemocnění. Může se jednat například o onemocnění štítné žlázy, u nočního pocení je třeba vyloučit onkologické onemocnění. Pokud se však pocení vyskytuje pouze místně, jedná se obvykle o nepříjemný estetický a společenský problém, jehož odstraněním organismus nijak netrpí. Zaprvé si tělo samo dokáže poradit a v případě blokace botolutoxinem jedné oblasti, kde jsou potní žlázy čili podpaží, svede vypocování do zbylých partií těla. Tudíž žádné přirozené cesty v těle „nezamkneme“. A za druhé se jedná o dávky botolutoxinu v množství, které není pro organismus toxické,“ říká MUDr. Petra Moravcová.

Více o zákroku aplikace botulotoxinu na www.perfectclinic.cz >>

Publikováno: 18.6.2019