Akné a její terapie

Autor:

Jak akné vzniká, co je její příčinou a jak se dá léčit pomocí Spectra VRM? Akné je multifaktoriální zánětlivé kožní onemocnění způsobené postižením mazových žláz a vlasových folikulů charakterizované vznikem komedonů, papul až nodulů. Akné vzniká jako následek zvýšené funkce mazových žláz a abnormálního rohovatění kolem vlasových folikulů. Vytváří se rohovinná zátka při ústí folikulů, která mechanicky zamezuje vylučování nadměrně produkovaného mazu. Maz se hromadí a způsobuje rozšíření folikulů.

Tlak mazu vyvolává v okolí mazové žlázy zánětlivou reakci, současně dochází k biochemickým změnám v zadržovaném mazu a k pomnožení bakterií Propionibacterium acnes. Tyto bakterie odbourávají v mazu obsažené triglyceridy na volné mastné kyseliny. To vede k zánětlivé reakci v okolí folikulů a mazových žláz a k různě závažným klinickým obrazům akné.

Akné vzniká typicky v období dospívání, s maximem mezi čtrnácti až jednadvaceti lety věku. Na akné trpí většinou mladí lidé. Projevy zpravidla ustávají po dvacátém až třicátém roce života, avšak u těžkých případů s velkým mazotokem přetrvávají i do vyššího věku (acne tarda). Projevy akné jsou nejčastější na tvářích, spáncích, bradě a zádech. Na nose a čele nalezneme spíše uzavřené či otevřené komedony.

Léčba akné je složitá a vždy musí být komplexní. Na vzniku akné se podílí mnoho faktorů, jako je hormonální dysbalance, zvýšená vnímavost kůže vůči hormonálním změnám – v pubertě, v těhotenství – vrozené dispozice ke zvýšené produkci kožního mazu, také psychika, životní styl, osobní hygiena, životní a pracovní prostředí, užívání některých léků a kosmetiky.

K léčbě akné jsou na naší klinice nejčastěji používány chemický peeling, laser Smoothbeam, biostimulační lampa Omnilux či laser Spectra VRM.

Laser Spektra VRM je laserem fungujícím na principu selektivní fototermolýzy. Pracuje s kombinací různých vlnových délek (523, 585, 650 a 1064 nm). Užívá se k terapii zánětlivých projevů akné, rozšířených pórů, seborrhoické mastné pleti, také jemných vrásek, pozánětlivých hyperpigmentací a melasma. K léčbě akné se VRM užívá laser ve vlnové délce 1064 nm.

Způsobí fotobiostimulaci epidermis, jemné olupování svrchních vrstev kůže, zamezí tvorbě mazu a preventivně ovlivní funkci mazových žláz. Při užití laseru se na celou pokožku aplikuje speciální Spektra Lotion – mikrokrystalky karbonu, které penetrují cca 15-20 minut do pórů. Poté se laseruje celý obličej, nejprve ve Spektra Mode programu, následně v programu Q-Switched Mode. Procedurou se postupně odlupuje rohová vrstva v pokožce, stimulují se kolagenní vlákna, redukuje se množství pórů a pleť se stává mladší a čistší.

Ošetření Spektra VRM laserem by mělo být prováděno k dosažení uspokojivého efektu třikrát až pětkrát ve dvou až čtyř týdenních intervalech. Výsledky jsou viditelné již po prvním ošetření, po prvním zákroku akné obvykle mizí z 50 – 60 %, avšak nejvíce zaznamenatelné je zlepšení po třetím sezení.

Po laserovém ošetření akné je třeba ochránit pokožku před slunečním zářením ochrannými krémy s vysokým UV faktorem (50+), proto je vhodně podstoupit ošetření v podzimních a zimních měsících.

Akné není onemocnění nebezpečné, ale esteticky nepříjemné. Odborná porada s dermatologem je cesta k úspěšnému uzdravení pleti.

MUDr. Helena Drozenová, dermatoložka, Asklepion – Klinika a institut estetické medicíny

Publikováno: 3.11.2008