Blepharoplastika není pouze o estetice

Autor:

Být krásnější, přitažlivější. To je cílem pacientů, kteří si nechávají operativně upravovat oční víčka. Tak právě to si myslí většina lidí. Jenže to tak rozhodně není. Jedním z odborníků, který o daném tématu může hovořit dlouhé hodiny je i MUDr. Daniela Holejšovská, lékařka oční ambulance Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov, a.s.

Paní doktorko, proč si lidé nechávají upravovat oční víčka?

Hlavní důvod je především estetický. Pacienti, a nejen ženy, si přejí odstranění viditelných známek stárnutí pleti – příčin staršího a unavenějšího vzhledu, ke kterému s věkem přirozeně dochází díky snižování elastičnosti kůže a vytváření kožních nadbytků na víčkách, protože v této části lidského těla je kůže nejtenčí a nejjemnější. Tato operace se má provést raději dříve než kůže úplně ztratí elastičnost, pak mohou být výsledky zbytečně horší. Proto by pacienti neměli se zákrokem příliš dlouho váhat.

wrinkles

Jedná se jen o důvody estetické?

Nikoliv. Další důvod je zdravotní - u některých pacientů kožní převisy a tukové váčky výrazně omezují vidění a způsobují tak funkční poruchu. S tímto problémem k nám přicházejí nejen ženy, ale často také muži. Pacient v tomto případě může požádat o úhradu výkonu, pokud je proveden pracovištěm, které má s jeho zdravotní pojišťovnou uzavřenou smlouvu.

Co tedy konkrétně pacientům operace přináší?

Výsledkem toho zákroku není jen zlepšení estetického vzhledu (větší projasněné oči, možnost znovu se líčit) a s ním spojené zlepšení psychiky, ale také, to, že oči méně slzí, výrazně se sníží pocit únavy, tlak na oko a dochází ke zvětšení zorného pole.

Kdo může operaci podstoupit a jaká je předoperační příprava?

Interní předoperační vyšetření není nutné, ale obecným předpokladem je dobrý zdravotní stav. Důležitou součástí přípravy je podrobná konzultace s lékařem, který operaci očních víček bude provádět, a který posuzuje případnou zvýšenou krvácivost (užívání Anopyrinu, Warfarinu atd.) a další faktory, které by mohly mít vliv na průběh operace a hojení. Naprosto nezbytné je oční vyšetření k vyloučení ptózy (což je taktéž důvod k operačnímu zákroku, ale jiného typu), lagoftalmu (neschopnosti uzavřít oční štěrbinu), syndromu suchého oka, oční infekce atd., což jsou důvody, které operaci neumožňují.

Mohla byste tuto operaci stručně popsat?

Při tomto zákroku se pomocí kožních řezů odstraňují přebytky kůže, tukových váčků a zbytnělého okrouhlého svalu. Výkon je samozřejmě bezbolestný – provádí se v místním znecitlivění a trvá cca 45 minut – obě horní víčka, zákrok na dolních víčkách pak cca 55 minut. Dle dohody s pacientem a podle stavu tkání je možné provést operaci očních víček samostatně na horních či dolních víčkách nebo zákrok kombinovat. Po zákroku pacient odchází domů.

Jaký pooperační průběh a výsledky může pacient očekávat?

Po operaci jsou časté drobné krevní podlitiny a otoky, které vymizí za 10-14 dnů. Přechodně mohou být oči citlivější na světlo a zvýšeně slzet. První dva týdny je důležité vynechat fyzickou aktivitu, pobyt v prašném prostředí, ránu nemýt a spíše ji chladit.

6 týdnů po operaci by se pacient měl vyhýbat slunečnímu záření a nosit sluneční brýle (letní měsíce jsou proto k operaci nevhodné). V prvních několika pooperačních dnech se také doporučuje spát na zádech se zvýšenou polohou hlavy, aby nedošlo k jednostrannému otoku operovaných víček. Stehy se odstraňují za týden po operaci. Výsledek operace začíná být patrný již týden po operaci, úplný asi za 6 měsíců.

Takže se určitě není čeho bát?

Určitě ne. Výsledný efekt je velmi dobrý a přetrvávání pozitivního výsledku je individuální, závisí na kvalitě kůže, genetických predispozicích a životosprávě. Ve většině případů není nutné operaci opakovat. Někdy však dochází k novému výhřezu tuku (cca po 8-10 letech) a pak je nutná reoperace, při které se použijí stejné řezy a přístup je tak jednodušší než při první operaci.

Publikováno: 5.4.2013