Co je to TRCBLP?

Autor:

Trápí vás pytle pod očima a přemýšlíte, jak se jich zbavit? Pomůže vám transkonjunktivální blepharoplastika.

Transkonjunktivální blepharoplastika (TRCBLP) je jednou z metod, jakými lze upravit vzhled dolního víčka. Mezi její hlavní výhody patří fakt, že pacientovi po operaci nezůstane žádná viditelná jizvy a rovněž vedlejší pooperační následky jsou minimální. Tahle efektivní operace ovšem stejně jako každá jiná vyžaduje přesnou indikaci.

Kdo je vhodným kandidátem pro tuto metodu?

Kandidátem by měla být spíše mladší osoba s ne příliš vyvinutými příznaky vyhřeznutí tukových tkání v dolním víčku. Dalším kandidátem bude pacient s exoftalmem (tzv. vystouplými okem), u kterého by zkrácení dolního víčka klasickou blepharoplastikou mohlo způsobit jeho odchlípnutí a ještě větší exoftalmus.

Jak tato operace probíhá?

Zákrok se provádí většinou v lokální anestézii nebo v analgosedaci. Po přiložení ochranného krytu se odchlípne dolní víčko a pomocí chirurgického laseru nebo diatermie (léčebné prohřívání průchodem vysokofrekvenčního elektrického proudu) se provede řez ve spojivkovém vaku. Ten se však vede pouze skrz spojivku do úrovně svalů. Svalová vlákna se roztáhnou pomocí speciálních nástrojů a obnaží se tukové zásoby víčka, které se lehce povytáhnou a částečně odstraní. Chirurg musí mít s tímto zákrokem náležité zkušenosti, aby neodebral příliš mnoho tuku a zůstal tak zachován přirozený charakter oka po operaci. Je rovněž třeba pečlivě kontrolovat krvácení, protože pozdější krvácení do okolí oka by mohlo mít nebezpečné následky. Nevýhodou této techniky je, že chirurg nemá stoprocentní kontrolu nad tukovými zásobami ve vnitřním koutku oka. Po ukončení zákroku se rána může sešít jedním nebo dvěma miniaturními vstřebatelnými stehy, nebo se vůbec sešívat nemusí.

Jak probíhá pooperační péče?

Po operaci doporučujeme přikládat na oči studené obklady. Užívání běžných protizánětlivých léků, očních kapek nebo analgetik většinou není zapotřebí. Doporučujeme také spát s lehce pootočenou hlavou. Pacient rovněž nesmí zvyšovat tlak v horní polovině těla, zvedat těžké věci nebo pracovat v předklonu. Kontaktní čočky může začít aplikovat zhruba po týdnu. Rovněž nedoporučujeme konzumovat ve větší míře kávu a alkohol.

Jaké potíže se mohou dostavit po operaci?

Bezprostředně po zákroku se mohou vyskytnout tyto příznaky, které ovšem spontánně odezní většinou druhý pooperační týden:

  • zarudnutí spojivky a oka

  • subkonjunktivální krvácení, většinou malého rozsahu

  • otok okraje nebo celého víčka

  • slzení, pálivé pocity v oku

  • mírná bolest ve víčku a okolí

  • asymetrie mezi levou a pravou stranou víčka

  • zvýšená citlivost při doteku

Pacientům rovněž doporučujeme nosit tmavé brýle jako ochranu před prudkým slunečním světlem, větrem a prachem. Klienti, kteří trpí některou z forem opakovaných zánětů víček, mohou očekávat reaktivaci onemocnění i několik týdnů po operaci.

MUDr. Petr Jan Vašek, plastický chirurg

Chcete se zbavit váčků pod očima? Na konzultaci se můžete objednat na tel. 234 716 300.

Aktualizováno: 4.8.2009