Netrapte se nehtovou plísní! Máme pro vás rychlé a bezbolestné řešení jednou pro vždy.

Autor:

Plíseň nehtů, také známá jako onychomykóza, je plísňové onemocnění, které postihuje prsty a nehty na nohou u 5% obyvatelstva. Plíseň nehtů způsobují parazitické houby, kvasinky nebo plísně, které preferují teplo a vlhko. Proto se jim velmi daří hlavně na nohou. Infekce se do nehtu dostává nejčastěji volným okrajem, odkud se pak šíří až ke kořeni. Plísně jsou všude kolem nás, ale nejvíce jich je ve veřejných zařízeních, jako jsou plavecké bazény, sauny a fitness centra. Když přijde léčba plísně nehtů příliš pozdě, může se jednat o vážný zdravotní stav. Včasná a pravidelná léčba onychomykózy, může odstranit plíseň nehtů natrvalo.

noha operace prednozi leto

Pane doktore, jak vlastně poznáme, že naše nehty napadla plíseň?

Plíseň způsobuje křehkost a změnu barvy nehtů, které se při plísni mění z mléčně bílé a neprůhledné barvy na hnědou, žlutou, zelenou ale může dojít i ke zčernání. Vlivem plísně může dojít k zesílení nehtové ploténky. Tloušťka zdravého nehtu je 0,5 – 0,75 mm u rukou, a do 1mm u nohou.

Jak se můžeme nehtovou plísní nakazit? Můžeme tomu předcházet?

K přenosu dochází při kontaktu s předměty, které používala nakažená osoba (společné bazény sprchy, sauny, obuv). Základem prevence je řádná léčba nemocí, které se na nehtech vyskytnou, dodržování hygieny nohou, nošení bot do společných sprch a sauny. Přítomnost jiných kožních nemocí jako např. atopický ekzém, léčba kortikoidy, špatný stav imunitního systému, diabetes, ale také špatně zvolená obuv, pocení nohou také podporují onychomykózu. Po umytí nohy důkladně vysušte, nechoďte naboso ve společných prostorách, jako jsou bazény, sprchy, lázně, sauny, používejte bavlněné ponožky, nepůjčujte si cizí obuv, ponožky, ručník a dezinfikujte boty.

Jak se v dnešní době nejrychleji a nejefektivněji mohu nehtové plísně zbavit?

Plíseň nehtu se vyléčí dorostem zdravého nehtu. Růst nehtů je ale dlouhodobá záležitost a celý proces trvá asi tak rok. Dá se říci, že nehty na rukou rostou rychleji nežli na nohou.

Existuje několik metod léčby nehtové plísně – liší si délkou léčby a mají svá omezení. Léčba onychomykózy může být systémová, tzn. antimykotiky (orálně). Tyto léky zatěžují játra a nelze je nasadit u nemocných lidí s poruchou funkce jater. Nebo se předepisují lokální antimykotika (masti a krémy), které ničí plísně a kvasinky. Tato léčba dostačuje u lehčích postižení, kde není napadeno nehtové lůžko. Účinná látka špatně proniká do spodní části nehtu. K léčbě nehtových plotének postižených onychomykózou je možné nejnověji použít vysoce účinné laserové záření. My používáme laser Fotona Dynamis - Nd YAG laser s vlnovou délkou 1064 nm.

Laserové záření vyvolá zahřátí nehtové ploténky na teplotu 45 až 60 st.C , čímž dochází k narušení plísňových buněk a ty odumírají. Zákrok nepoškodí okolní zdravou tkáň. Zákrok je třeba opakovat 4x za sebou vždy po 1 týdnu. Ošetření je rychlé a  bezbolestné, bez vedlejších účinků. Pokud nedojde k nové nákaze, je výsledek trvalý. Je třeba dezinfikovat dříve používanou obuv k zabránění recidivy.

Publikováno: 15.7.2015