Pooperační péče má velký vliv na konečný výsledek operace očních víček

Autor: Ústav estetické medicíny Praha - Emauzy

Operací očních víček všechno nekončí. Následuje zhruba měsíční pooperační péče, kterou rozhodně nesmíte podcenit, protože má zásadní vliv na celkový výsledek operace. Pooperační péče má několik důležitých úkonů, které musíte provádět sami, nikdy však nezapomeňte pooperační péči konzultovat s lékařem!

Pooperační péče po blefaroplastice

Do čtvrtého až pátého dne po operaci jsou kolem očí otoky. Bude tedy třeba dodržovat klidový režim a přikládat na otoky studené obklady. Obvykle šestý až sedmý den po operaci lékař odstraní stehy z víček. Následující týden se jizev nedotýkejte, jen velmi opatrně promazávejte jizvičky na dolních i horních víčkách po směru jizvy (od vnitřního koutku k vnějšímu). Můžete použít mastnější neparfemovaný krém, například obyčejnou Indulonu, ale i vepřové sádlo.

Především ale použijte krém, na který máte vyzkoušetý a víte, že vám nebude dráždit pokožku. Krém naneste prstem nebo vatovou štětičkou. Pokud vám víčka stále otékají, přikládejte nadále studené obklady. Musíte vydržet a nechat jizvu, aby se zklidnila.

Tlakové masáže jizev po operaci očních víček

S další fází péče – tedy s tlakovými masážemi – můžete začít nejdříve dva týdny po operaci, před tím je jizva příliš křehká. Masáže provádějte vždy ráno a večer pod dobu zhruba dvou týdnů, respektive do té doby, dokud jizvy nezměknou. Obvykle není třeba je provádět na jizvách podél horního a dolního víčka, ale zejména ve vnitřních a vnějších koutcích oka. Je to ale samozřejmě individuální.

Postup masáže jiviček:

Masáž provádějte tak, že kůži na vnitřních víčkách přitlačíte prsty ke kosti nosu. Tiskněte tak, abyste cítili tlak, nikoliv bolest. Vydržte osm až deset vteřin, povolte a počkejte, až se kůže prokrví. Opakujte třikrát až čtyřikrát. Podobně provádějte masáž na vnějších koutcích oka. Nezapomeňte, že jizvy jsou jak v oblasti koutku u horního víčka, tak v oblasti koutku dolního víčka!

Fotolia 186002366 Subscription Monthly M
Příprava před operací horních víček (blefaroplastika). Lékař si označuje část kůže, která bude odstraněná.

Jizvy po operaci očních víček: Co nezapomenout

Jizvy nesmíte minimálně měsíc po operaci vystavovat intenzivnějšímu slunečnímu záření. Pokud se mu nedokážete vyhnout, nezapomeňte jizvu chránit make-upem či krémem s ochranným faktorem – v letních měsících s faktorem 50, při méně intenzivnějším slunci stačí faktor 30. Rozhodně se aktivně neopalujte! To platí i pro solárium. Minimálně dva týdny po operaci se vyvarujte fyzické zátěži, jinak dochází k otokům a překrvování jizev, což výrazně zpomaluje pooperační rekonvalescenci. Od třetího týdne můžete postupně začít sportovat, ale sledujte, jak na to vaše víčka reagují.

Pokud pooperační péči nepodceníte a budete jakékoli komplikace konzultovat s lékařem, brzy nebude po operačních zásazích ani památky!

Více informací najdete na www.uem.cz

Aktualizováno: 1.9.2018