Zatočte s váčky pod očima, Operace očních víček

Autor:

„Pytlíky“ pod očima a unavená tvář nemusejí být jen výsledkem flámu. Patří ke stárnutí. Ale nemusejí!

V některých případech mohou být příčinou otoky víček různého původu např. zánět dutin, infekce. To je vždy třeba nejprve vyloučit. Teprve pak se můžeme „pytlíky“ pod očima zabývat jako kosmetickým problémem a dolní víčka operovat.

Uplatní se jak čaj, tak speciální prostředky

Váčky se mnohdy začínají objevovat už kolem třicítky. Jako „babská rada“ se uplatňují sáčky s vyvařeným čajem jako obklady. I speciální kosmetické prostředky mohou situaci zlepšit. Nejspolehlivější metoda, jak zlikvidovat pytlíky pod očima, je ale plastika očních víček. Dnes už nemusí přijít ke slovu ani skalpel, operuje se laserem. Po zákroku nezůstanou jizvy a pokožka získá nejpozději do tří měsíců původní barvu. „ Zákrok je velmi šetrný vůči pacientovi. Provádí se v krátkodobé narkóze, která trvá jen asi třicet minut,“ říká MUDr. Hubert Topinka z Lékařského domu Praha 7, kde na tyto operace mají speciální pracoviště. Operace očních víček v sobě nenese prakticky žádná rizika.

Ze 700 operací se jen ve třech případech objevily váčky znovu. „ I když je hojení po operaci individuální, neznamená laserová operace prakticky žádné zatížení a pooperační rizika či komplikace jsou výjimečně,“ zdůrazňuje MUDr. Topinka. Hojení trvá deset až čtrnáct dní. V úvahu nepřipadá po tuto dobu fyzická námaha, včetně obyčejného uklízení. Také sledování televize a práce s počítačem nejsou vhodné, nedoporučuje se četba. První týden by měl pacient ležet v polosedě na zádech. „V druhém týdnu už je možná mírná zátěž, 3 měsíce je třeba chránit obličej před sluncem,“ upozorňuje lékař.

Aktualizováno: 29.5.2008