Notice: Trying to get property of non-object in /data/www/medved/application/widgets/NewsletterSubscriberSideWidget.php on line 112
Optotypové tabule - Objektivní měření refrakce - Diskuze

Optotypové tabule

Optotypové tabule

marta82  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda se dá dohledat na internetu nebo pokud byste mi mohli napsat jak jsou veliké písmenka od největšího po nejmenenší a z jaké dálky na optotypové tabulu(tabule písmenek u dr.)Nikde jsem to nemohla najít.Moc děkuji za odpověď Martina
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den paní Martino,
standardně se vyšetřuje na vzdálenost 5 nebo 6 metrů. A této vzdálenosti je přizpůsobena velikost znaků. Platí, že detail obrázku (př. nožička písmena T) má být rozlišitelná pod úhlem 1´ , což je dohodnutá norma. Celé písmeno by mělo být zapsáno v rastru 5x5 (tedy čtverec), a rozlišitelné tedy pod úhlem 5´. A pokud víte, že zraková ostrost je definována jako testovací vzdálenost (zn. t) děleno vzdáleností, ze které je nejmenší detail rozeznán pod úhlem 5´ (zn. l)...tak si velikost písmene můžete spočítat. A to:
výška obrázku = (tg 5´. l)/5t .
S tím, že největší písmeno je většinou o vísu 0,05 a při vzdálenosti 6 m to představuje hodnota l dvacetinásobek testovací vzdálenosti.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
Oční klinika OFTEX
Rokycanova 2798, 530 02 Pardubice
Česká republika
ředitel
XXXXXXXXXXXX
--------------------------------------------------------
tel.: XXXXXXXXXXX, GSM: +XXXXXXXXXXXXXXX
email: XXXXXXXXXXXXXX

Související recenze a zkušenosti

Spokojený/á

Úžasnější a empatičtější paní doktorku jsme si ani nemohli přát. Naprosto úžasný přístup k mojí 3leté dcerce. Všechno mi vysvětlila, pověděla co a jak. Sestřička také úžasná. Maximálně doporučuji ❤

Doktor ve Vašem okolí