Notice: Trying to get property of non-object in /data/www/medved/application/widgets/NewsletterSubscriberSideWidget.php on line 112
Jizva na rohovce - Transplantace rohovky – keratoplastika - Diskuze

Jizva na rohovce

Jizva na rohovce

anonym  |  návštěvník  |  Praha
  • 2 odpovědí
Dobrý den, "podařilo" se mi způsobit si nevodnou manipulací s kontaktní čočkou erozi rohovky, která po sobě zanechala určitou, již nezhojitelnou jizvu, která mi nyní způsobuje stabilně neostré vidění na jedno oko (s brýlemi je to téměř stejné jako bez nich).Byla by u mne řešením keratoplastika, resp.měl bych na ni bych s tímto problémem (mám zaměstnání, kdy potřebuji denně jezdit vozem) nárok? Děkuji pěklně za odpověď. Pletka L.
prof. MUDr. Pavel Rozsíval CSc., FEBO  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Hradec Králové
  • 133 odpovědí
  • 6 Likes
Vážená paní,
pokud jizva na rohovce brání vidění, je potřeba nemocnou tkáň vyměnit = transplantace rohovky, pokud je zákal pouze v povrchových vrstvách, pak někdy postačuje vyměnit jen její povrchovou vrstvu, občas se lze zákalu zbavit i odstraněním excimerovým laserem, pokud se jedná opravdu jen o povrchovou tkáň. Standardní transplantace rohovky je hrazena většinou zdravotních pojišťoven.
S pozdravem
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den,
v první řadě je třeba zjistit do jaké hloubky ona jizva sahá. A podle toho zvolit metodu odstranění. V případě, že je pouze ve svrchnější části rohovky, je možné ji odstranit excimerovým laserem, nebo jen provedení lamelární keratoplastiky, kdy jsou nahrazeny pouze povrchové vrstvy rohovce. Ne všechny jmenované zákroky proplatí ZP. Všechny zdravotní pojišťovny proplácejí tzv. parciální penetrující keratoplastiky. Tedy transplantaci rohovky v plné její tloušťce. Při takovém zákroku není ovšem možné odhadnout refrakční výsledek a je tedy možné, že bude ještě nutná laserová korekce dioprické vady. Doporučuji obrátit se na rohovkovou poradnu oční kliniku některé fakultní nemocnice.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
Oční klinika OFTEX
Rokycanova 2798, 530 02 Pardubice
Česká republika
ředitel
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
--------------------------------------------------------
tel.: XXXXXXXXXXX, GSM: +XXXXXXXXXXXXXXX
email: XXXXXXXXXXXXXX


anonym  |  návštěvník  |  Praha
  • 2 odpovědí
Dobrý den, děkuji za obsaáhlou odpověď,ještě si dovolím jednu otázku: je možné se do některého rohovkových center objednat přímo, nebo je to nutné s doporučením obvodního, příp.očního lékaře?

Reakce na anonym

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den,
stačí se objednat s tím, že máte diagnostikovanou rohovkovou jizvu a chtěl byste ji odstranit. Pokud by nějaké pracoviště doporučení vyžadovalo, tak Vám to v telefonu sdělí (pak je vhodné od ošetřujícího oftalmologa).

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
Oční klinika OFTEX
prof. MUDr. Pavel Rozsíval CSc., FEBO  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Hradec Králové
  • 133 odpovědí
  • 6 Likes
Vážený pane,
záleží jen na Vás jaký postup zvolíte, jistě se můžete objednat i přímo.
S pozdravem
anonym  |  návštěvník  |  Praha
  • 2 odpovědí
Děkuji za Vaše odpovědi. P.L.
pejrak  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Dobrý den,jsem měsíc po komplikovaném záchvatu glaukomu s uzavřeným úhlem.(léčba trvala asi měsíc)Stále mám oteklou rohovku-mám vidění jako přes silný igelit.Přečtu něco na 10 cm.Má oční lékařka mi říká,že je to běh na dlouhou trať.Může se ještě ta rohovka zlepšít?Nebo je už nutná transplantace?Bojím se opakovaného záchvatu,který po operaci hrozí-jak je psáno výše v příspěvku.Co znamená správně kompenzovaný glaukom?Je mi 49 let.Děkuji mockrát za odpověď
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den,
výše uvedené příspěvky jsou zcela odlišné od Vašeho problému. A proto nejsou tyto informace pro Váš případ relevantní. Glaukom s uzavřeným úhlem je typický právě prudkým vzestupem nitroočního tlaku, který se manifestuje až do záchvatu. Tomu zabraňuje léčba, a to kapky zužující zornici, kapky na vysoký nitrooční tlak a také zákroky(iridektomie), případně kombinace. Správnou kompenzací označujeme stav, kdy nitrooční tlak nekolísá a je ideálně pod hranicí 20 torru, ale to se liší případ od případu. Po měsíci léčby oteklé rohovky rozhodně není transplantace na místě. Je na to brzo a naděje na zlepšení tu je. Ale opravdu buďte trpělivý.

Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA
Oční klinika OFTEX
Premium Clinic s.r.o. - Oční centrum Teplice  |  Basic member  |  Teplice
  • 35 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den,

v případě, že nitrooční tlak se zkompenzuje, můžeme očekávat i ústup edemu rohovky. V případě, že se jedná o glaukom s uzavřeným úhlem, je nutné provést op.zákrok - v případě, že máte kataraktu tak extrakci čočky nebo antiglaukomovu operaci. Až tyto procedury Vám zajistí dlouhodobou stabilizaci nitroočního tlaku. Transplantaci rohovky je možné provést až v případě, že NT je kompenzovaný a rohovka je trvale oteklá.

S pozdravem

MUDr. Peter Mojžiš, Ph.D., FEBO

Související recenze a zkušenosti

Související indikace

Doktor ve Vašem okolí