Afakie – když oku chybí čočka

Čočka oka (fakos) zajišťuje ostrost vidění. Pokud čočka z nějakého důvodu oku chybí, nazývá se tento stav afakie.

Afakie v dospělosti

Nejčastěji afakie vznikne jako stav po operaci katarakty. V místě, kde je čočka vyjmuta, dochází k porušení rohovky, vytvoří se jizva a následně astigmatismus. Další příčinou afakie v dospělosti jsou úrazy, zásah elektrickým proudem, vysoká dávka RTG záření a radioaktivní záření. V případě úrazů může být řešení afakie problematické v závislosti na poranění ostatních očních tkání. Pokud je implantována nitrooční čočka, poraněná tkáň může na vhojování umělé čočky přecitlivěle reagovat.

Dětská afakie

Vzácnou formou afakie je přímá vrozená absence čočky u dětí. Mnohem častější variantou je afakie v důsledku vrozeného šedého zákalu. V takovém případě je třeba čočku co nejdřív odstranit. Pokud by se tak nestalo a nebylo zajištěno kvalitní vidění, hrozí nevratné poškození vývoje zrakových funkcí a v důsledku toho i motorických dovedností dítěte.

Na rozvoji vrozené katarakty se podílí několik faktorů jako je dědičnost, onemocnění matky v těhotenství (například zarděnky v prních třech měsících těhotenství), ale mnohdy se příčina šedého zákalu neodhalí.

V případě, že je kataraktou postiženo pouze jedno oko, hovoříme o unilaterální kataraktě, v případě obou očí o bilaterární. Pokud je afakie oboustranná, pak se zrak vyvíjí souměrně a také se obě léčí současně.

V případě jednostranného postižení se každé oko vyvíjí jinak a zrakové centrum v mozku může být pro toto oko utlumeno. Pokud není problém adekvátně léčený, vyvíjí se závažná šilhavost a tupozrakost.

V léčbě vrozené katarakty je tedy nezbytné co nejdříve odstranit postiženou čočku a zajistit co nejlepší možnost správného vidění.

Korekce afakie pomocí kontakních čoček

Jednou z možností korekce afakie, zvláště u dětí, je korekce kontaktními čočkami. U dětí je nutno brát v úvahu fakt, že oko roste a vyvíjí se. Proto není vhodné implantovat umělou čočku a používá se čočka kontaktní. Po narození má obvykle + 30 dioptrií. Jakmile je růst ukončen počet dioptrií se snižuje na + 10 - +12. Zkorigovat správný počet dioptrií v dětském věku vyžaduje pečlivé sledování stavu oka v průběhu vývoje, přesná měření a spolupráci rodičů s očním lékařem.

Kontaktní čočky pro afakické oko

Kontaktní čočky, které se používají při afakii lze rozdělit do tří skupin:

  1. Měkké čočky ze silikonového elastomeru - tyto čočky se nejčastěji používají ke korekci dětské afakie. Oproti silikonovým čočkám, které mají své nevýhody (finančně nákladné, nelze zvolit jejich libovolný rozměr a optické parametry čočky, nesmáčivost a z toho plynoucí horší snášenlivost) jsou čočky ze silikonového elastomeru propustné pro kyslík a tím i daleko lépe snášenlivé.

  2. Plynopropustné tvarově stabilní (RGP čočky)

  3. Hydrofilní gelové čočky s vysokým obsahem vody a propustností pro kyslík

Výběr čočky je zcela individuální a závisí nejen na typu poškození oka, ale také na zkušenostech pracoviště, která se afakií zabývají.

Korekce afakie brýlovou čočkou

U korekce brýlovou čočkou je nutné mít na paměti, že operované oko má optickou mohutnost 48,35D, kdežto zdravé oko 58,64D. Dochází tak k různému refrakčnímu stavu na obou očích (anisometropie) a vzniká různě velký sítnicový obraz na pravém a levém oku (aniseikonie). Tento problém se řeší tím, že před zdravé oko se umístí matné sklo. Tak je pacient nucený operované oko používat. Časem se rozvine katarakta na druhém oku a po jejím vyřešení lze problém brýlemi efektivně zkorigovat. Nevýhodou však zůstává velká hmotnost brýlí a omezení zorného pole.

Pacient s brýlovou korekcí afakie nesmí řídit motorová vozidla. Důvodem je prstencovitý skotom (výpadek zorného pole) ve střední periferii zorného pole.

Korekce afakie nitrooční čočkou

Tento způsob nápravy chybějící čočky je nejvýhodnějším řešením. Rozdílnost obrazů na sítnici, která vzniká u brýlí i kontaktních čoček, je minimální. Vyjmutí čočky a vložení její náhrady proběhne obvykle v průběhu jednoho zákroku. Jen v závažných případech jako jsou komplikované úrazy oka je někdy třeba vyčkat na zhojení okolní tkáně a teprve potom implantovat umělou čočku.

Řešení afakie je záležitostí vysoce individuální. Záleží na mnoha faktorech jako je věk, typ onemocnění nebo jiného poškození oka. V současnosti se také hledají řešení dosud sporné implantace umělé čočky v dětské afakii.

Aktualizováno: 1.12.2009