Jak předcházet potížím se zrakem?

Autor:

Prevence je termín skloňovaný lékaři ve všech pádech. Při každé příležitosti zdůrazňují její význam a efekt, který může mít při předcházení či včasné diagnóze nejrůznějších chorob. Zatímco na preventivní prohlídky u praktického lékaře jednou za dva roky si už většina z nás zvykla, pravidelnou prevenci u odborných lékařů, například oftalmologů, máme stále tendenci podceňovat.

Lidé trpící krátkozrakostí nebo dalekozrakostí se spokojí s přeměřením dioptrií v optice při koupi brýlí nebo kontaktních čoček, místo aby jejich vadu posoudil lékař. A ti, kteří potíže se zrakem nemají, se do ordinace oftalmologa zpravidla nevydají vůbec. Paradoxem přitom je, že podle průzkumů se 90% lidí bojí ztráty zraku více než ztráty kteréhokoli jiného smyslu.

oko vysetreni

Oční lékař by měl zrak zkontrolovat minimálně jednou za dva roky. Platí to i v případě, že vidíme skvěle, protože oči prozrazují mnohé o celkovém zdravotním stavu. „Například změny na cévách očního pozadí mohou signalizovat vyšší krevní tlak nebo cukrovku. Na zrakovém nervu se mohou projevit i některá neurologická onemocnění, zkrátka preventivní prohlídka může napovědět mnohé...,“ potvrzuje MUDr. Sylva Procházková, zkušená oční lékařka Refrakčního Centra Praha. A jak známo, čím dříve bude problém rozpoznán, tím větší je šance na úspěšnou léčbu.

V případě neostrého vidění nebo častých bolestí hlavy je návštěva odborníka ještě důležitější. Správná diagnóza a následná korekce očních vad je zásadní v každém věku, s přibývajícími léty se však riziko výskytu některých očních chorob ještě zvyšuje. „V dospělosti nám hrozí hlavně glaukom, někdy lidově zvaný zelený zákal. Jde o progresivní oční onemocnění, které se projevuje hlavně zúžením zorného pole, toho si málokdo sám všimne. Tato nemoc je relativně častá, postihuje 2-3% populace a většinou začíná kolem čtyřicítky. Vyšetření očí v tomto věku může přinést také další překvapení, jako je počínající porucha vidění do blízka (presbyopie), i když ta začíná o něco později. Se stoupajícím věkem se frekvence glaukomu zvyšuje o 1% a vyskytují se i nové choroby, hlavně šedý zákal,“ vysvětluje MUDr. Sylva Procházková.

Kromě včasné návštěvy oční ordinace MUDr. Sylva Procházková doporučuje i několik velmi snadno realizovatelných, obecně platných preventivních opatření: Nezapomínat na vhodné osvětlení pracoviště a pracovní plochy, zamezit odleskům monitorů, preferovat stravu s obsahem zdrojů zrakových pigmentů jako je známý beta karoten z mrkve či lutein apod. A samozřejmě používat vhodné zrakové pomůcky – brýle do blízka či na dálku. „Jejich předpis a zhotovení u optometristy (v oční optice) není překážkou, ale většinou se tak připravíte o možnost preventivní prohlídky očního pozadí či přeměření nitroočního tlaku jako většinou nejčastějšího příznaku glaukomu,“ dodává zkušená oční lékařka.

Zevrubné vyšetření očí, které může odhalit i záludné oční vady, je možné absolvovat v Refrakčním Centru Praha, jednom z nejlepších pracovišť svého druhu v České republice. Zkušení oftalmologové v centru provádějí odborná oční vyšetření, laserové operace očí, nitrooční refrakční operace, aplikaci kontaktních čoček a věnují se také estetické medicíně.

Publikováno: 18.6.2012