Laserové operace dosáhly dokonalosti

Za posledních 25 let se laserové operace diametrálně změnily! Bolestivé hojení, dlouhá rekonvalescence a pracovní neschopnost, to dnes už patří minulosti. Nyní jsou laserové operace spojované se šetrností, rychlou stabilizací zraku, bezbolestností a rychlou dobou rekonvalescence.

"Laserové operace prošly obrovským vývojem. Zatímco první generace operací byly pro pacienty náročné, ty nejnovější mají samá pozitiva, dokonce i pooperační péči včetně potřebných léků a kapek a také doživotní záruku laserové péče (kompletní popis záruky)," nastiňuje primářka Oční kliniky DuoVize v Praze, MUDr. Lucie Valešová.


Do takzvané 1. generace zákroků patří metoda PRK a LASEK, ale dnes již i klasický LASIK. Při PRK a LASEKu musel chirurg zcela odstranit povrch oční rohovky a poté excimerovým laserem odpařil přebytečnou oční tkáň, která zapříčinila neostré vidění. Následné dorůstání rohovky pak bylo bolestivé a trvalo několik dní. Každé oko se operovalo zvlášť s odstupem alespoň týdne. Při metodě LASIK se odřízl povrch rohovky nožem, a pak se odpařovaly dioptrie excimerovým laserem, hojení bylo spojeno s častým posunem odřízlé lamely a nebezpečím úrazového posunu.

Operace 2. generace: Kdysi průlom

Brněnská Oční klinika NeoVize zavedla jako první v České republice operace takzvané 2. generace. Bylo to v roce 2008 a šlo o opravdový průlom. Metody jako femtoLASIK či NeoLASIK HD® se dodnes používají a u pacientů jsou oblíbené. Nabízí je NeoVize i DuoVize.

laserove operace

Jak takové operace 2. generace probíhají? Femtosekundový laser oddělí šetrným způsobem horní vrstvu rohovky, kterou pak oční chirurg jemně odklopí a následně excimerovým laserem odstraní dioptrie. Pak zase horní vrstvu rohovky přiklopí. Díky femtosekundovému laseru není hojení bolestivé a navíc tyto metody umožňují podstoupit operaci obou očí v jeden den. A je tu ještě jedna výhoda: pacienti mohou už druhý den po operaci pracovat.

Operace 3. generace: To nejlepší pro oči

Některé kliniky v České republice nabízí dokonce i operace takzvané 3. generace. A to je teprve pokrok! Brněnská NeoVize a pražská DuoVize patří mezi první tři kliniky v České republice, které začaly nabízet nejnovější laserovou metodu.

"Při šetrné operaci NeoSMILE 3D® (ReLEx SMILE) separuje femtosekundový laser přebytečnou tkáň přímo uvnitř rohovky a není tak potřeba povrch rohovky nijak odstraňovat ani oddělovat. Operace je tak bezbolestná jak během zákroku, tak během hojení," vysvětluje docentka Šárka Skorkovská, primářka Oční kliniky NeoVize v Brně.

Hned po operaci pacient lépe vidí a během několika hodin se jeho zrak stabilizuje natolik, že se může dívat na televizi nebo pracovat na počítači. Druhý den po operaci už většina lidí vidí zcela normálně. O týden později je už možné sportovat včetně plavání, ženy se mohou líčit.

Metodou NeoSMILE 3D® je možné odstranit dioptrie do dálky i astigmatismus. Celosvětově tento zákrok podstoupilo přes 200 000 lidí.

"NeoSMILE je balíček služeb obsahující kvalitní předoperační péči, laserovou operaci metodou ReLEx SMILE, pooperační péči včetně potřebných léků a kapek či umělých slz a také doživotní záruku laserové péče," doplňuje docentka Skorkovská. Zákrok mohou provádět pouze pracoviště vybavená femtolaserem Zeiss.

Většina očních klinik nabízí pacientům pouze laserové metody 1. a 2. generace. Chcete pro své oči to nejlepší? Chtějte NeoSMILE 3D®!

Publikováno: 29.8.2016