Moderní léčba presbyopie Raindrop a PRELEX

Autor:

Začal vám už čas přidávat milimetry a později i centimetry, kvůli kterým musíte oddalovat noviny, mobil či jídelní lístek od oka, abyste doostřili na písmenka? Postihl vás problém, kterému lékaři říkají presbyopie nebo-li vetchozrakost? Můžete používat brýle. Ale můžete také použít dešťovou kapku – tedy Raindrop.

cocka oko duovize

Metoda Raindrop je ideální volbou pro pacienty, kteří až dosud brýle nepotřebovali, ale začali vnímat, že se jim zhoršuje vidění na čtecí vzdálenost.
Celá metoda spočívá v tom, že lékař umístí miniaturní hydrogelový implantát ve tvaru dešťové kapky přímo do oční rohovky. K provedení zákroku se využívá femtosekundový laser. Tím se opatrně oddělí horní vrstva rohovky a operatér pod ni následně zavede implantát. Tím dojde ke změně zakřivení rohovky a v důsledku toho se vylepší vidění na krátkou vzdálenost. S ohledem na způsob doostřování oka na krátkou vzdálenost se Raindrop implantuje pouze do jednoho oka, druhé zůstává bez ošetření.

Výhodou zákroku je, že je vratný a zcela bez následků. Zkušenost také ukázala, že Raindrop přijímá velmi dobře samo oko i celý organismus. V průměru se jedná o implantát velký 2 mm a silný 30 mikrometrů a vykazuje obdobné vlastnosti jako umělá rohovka – tedy propouští velmi dobře kyslík a výživu pro oko. Současně nezasahuje do látkové výměny rohovky a nemá za následek rušivé fenomény při řízení auta za šera nebo v noci.

ocni duovize

Kdo je vhodným kandidátem pro metodu Raindrop?

Jedná se o osoby ve věku nad 45 let, kteří vnímají zhoršování zraku na krátké vzdálenosti. Tito lidé musejí nejdříve podstoupit simulaci nového vidění pomocí speciální kontaktní čočky. Po jejím umístění do oka pacient vykonává svou běžnou činnost a pokud hodnotí své vidění s čočkou jako zlepšené, je ideálním kandidátem pro metodu Raindrop.

PRELEX

Druhou metodou, kterou lze odstranit potíže při vidění na krátkou i dlouhou vzdálenost je metoda PRELEX. Ta je ideálním řešením pro ty, kteří potřebují brýle na blízko i do dálky. V takové situaci je nejvhodnější vyměnit přirozenou čočku za umělou, multifokální. Díky ní pacient vidí dobře na dálku i na čtení.
Výhodou této čočky je i skutečnost, že nedochází k jejímu zakalení. Pacient je tak ušetřen rozvoje šedého zákalu, který se s přibývajícím věkem rozšiřuje na velmi vysoký počet osob. duovize team

Publikováno: 5.8.2015