Nejčastější otázky o operaci očí v létě

Proč můžete jít na operaci očí klidně i v létě? Má to nějaká úskalí? Za jak dlouho můžete plavat? Jaké mýty panují okolo laserových a nitroočních operací v období prázdnin? Na to odpovídá MUDr. Jana Mikšovská z Oční kliniky DuoVize v Praze.

Bojím se, že po laserové operaci v létě budu muset omezit plavání a léto si tak neužiju.

Metody operací pokročily, takže se plavání sice budete muset vzdát, ale jen na chvíli. Primárně záleží, jaký typ operace podstoupíte. Po NeoSMILE 3D (podpovrchová nejmodernější a nejšetrnější metoda) můžete plavat už za týden po operaci, po metodě NeoLASIK můžete plavat za měsíc. Letních radovánek se tak na celé léto nevzdáte.

Kontaktní čočky prý nejsou vhodné na nošení v létě. Je to pravda?

Kontaktní čočky určitě vyřeší diskomfort dioptrických brýlí během letních sportů, ale na druhou stranu mají pár rizik a umí tak nositele "pěkně" potrápit. Během plavání hrozí jejich vyplavení nebo zanesení infekce do oka. V prašném prostředí, například během hraní plážového volejbalu nebo při práci v prašném prostředí, je nutné čočky čistit nebo měnit a nosit sluneční brýle, které oči chrání. Doporučila bych mít s sebou i oční kapky, které pomohou v případě potřeby vyplavit z oka nečistoty a zmírnit podráždění. Zásadní je dodržování hygieny kontaktních čoček. Anebo zvolit laserovou operaci (více se o možnostech dozvíte ZDE >>) a zbavit se tak dioptrických brýlí a kontaktních čoček.

operace oci laserem

Jsem zvyklá se líčit a neumím si představit, že bych se na dlouho dobu musela vzdát make-upu po operaci. Ať už kvůli svému pocitu nebo zaměstnání. Jde tuto dobu nějak zkrátit?

Pokud podstoupíte operaci nejšetrnější metodou (NeoSMILE 3D), můžete používat make-up už za 3 dny. Se stíny a řasenkou pak počkejte týden. O ostatních metod je doba nedoporučujeme líčení 1 týden po operaci. Samozřejmostí je velmi šetrné odličování očí po jakékoli oční operaci

Slýchávám, že léto není ideálním časem na operace všeobecně. Platí to i pro operace očí?

Pokud se rozhodnete pro laserovou operaci očí, je důležité vybrat metodu. Ideální je bezbolestná metoda známá jako SMILE, na Oční klinice DuoVize v Praze jí říkáme NeoSMILE 3D. Oční chirurg při ní odstraňuje dioptrie femtosekundovým laserem, dioptrie odstraní přímo v rohovce bez toho, aniž by musel chirurg narušit a pálit povrch rohovky. Ta tak zůstává pevná a celistvá. Tato metoda je natolik šetrná, že ji můžete podstoupit klidně i v létě. V tomto období lze podstoupit i nitrooční operaci, při níž je původní čočka nahrazena čočkou novou, umělou.

Babička má šedý zákal, její oční lékař jí doporučil, ať s operací počká a jde na ni až na podzim. Může jít v létě, nebo ne?

Na odstranění šedého zákalu (info o této vadě očí) může jít klidně v létě, pokud jí v tom nebrání předoperační vyšetření od obvodního lékaře. Zákrok je vhodné podstoupit co nejdříve a ne čekat na dobu, kdy zákal vyroste, dozraje, jak se často lidé mylně domnívají.

Publikováno: 9.8.2016