Oči v zimě – jak je nejlépe chránit

Autor:

Ochladilo se, zima klepe na dveře a spoustu z nás začíná trápit slzení očí. Proč tomu tak je? Co během zimních měsíců nejvíce škodí našim očím a jak je můžeme co nejlépe chránit? Zeptali jsme se MUDr. Petra Nováka, primáře Refrakčního Centra Praha.

oci zima zena oblicej

Pane doktore, proč nám v zimě více samy od sebe slzí oči, i když zrovna není velký mráz nebo silný vítr?

V zimě máme větší teplotní rozdíly mezi venkovním a vnitřním prostředím. V mrazivém ovzduší dochází ke zvýšenému odpařování slz a osychání povrchu oka. Setkáváme se s poruchami slzivosti v obou extrémech. Suché oči se projevují pocitem drhnutí víček až bolestí očí. Nadměrné slzení je nepříjemné vzhledem k hrozící dermatitidě a navíc není příliš společensky únosné. Kůže víček, stejně jako okolí očí jsou totiž velice citlivé. Příčinou bývá kombinace chladu a macerace jemné kůže při zvýšeném slzení.

U řady pacientů se také projevuje specificky v tomto období tzv. chladová alergie. Ta postihuje tepelně nechráněnou část pokožky, a velmi často právě obličej. Takto vzniklá svědivá vyrážka pak může zkazit vytouženou dovolenou.

Je nezbytné si i v zimě chránit oči před sluncem?

UV záření ohrožuje naše oči v zimě stejně, jako v létě – zejména pak ty, kteří se rozhodnou pro vysokohorskou turistiku a lyžování. Oči bychom si měli chránit stejně, jako v letní sezóně. Na to se bohužel mnohdy zapomíná a je zde na místě varovat i před možností vzniku tzv. solární keratopatie, neboli poškození povrchních vrstev rohovky slunečními paprsky odraženými od bílého sněhového podkladu. Poškození očí může být podobné jako jejich ozáření u sváření obloukem. Prevencí jsou kvalitní, dostatečně přiléhající ochranné brýle.

Ještě je na místě doplnit, že dnes již není výjimkou, že řada lidí cestuje za teplem a sluncem i v období, kdy v našem podnebním pásu panuje zima. Pro ně platí stejná ochrana očí jako v létě. Sluneční brýle a pro prevenci vzniku zánětů samozřejmě i ochrana pokožky vhodným krémem s příslušným UV filtrem.

Co naše oči a zimní sporty?

Současný sortiment ochranných sportovních brýlí je fascinující. Ideálním materiálem je polykarbonát s UV filtrem. Kromě ochrany proti záření poskytuje i dostatečnou pevnost proti rozbití a následnému poranění oka úlomky. O používání ochranné helmy pro zimní sporty asi není třeba zdlouhavě hovořit. Minimální investice, prevence závažných poranění.

Pokud nosíme dioptrické brýle, otázka je, zda je používat i při sportech. Nebo máme volit nějakou jinou alternativu?

novak port Na jedné straně při nošení klasických brýlí hrozí při pádu poranění obličeje a očí, na straně druhé, při jízdě bez správné korekce zraku je větší šance na přehlednutí překážky s následným pádem. Řada sportujících dnes nosí při zimních sportech kontaktní čočky, přestože je po zbytek roku běžně nepoužívá. Za tímto účelem jsou nejčastěji používány bezúdržbové, jednodenní čočky. Ráno nasadím, večer vyhodím. Řešení se najde ale i pro ty, kteří čočky nenosí. Existují dnes i speciální ochranné sportovní brýle, ve kterých je možné přímo nainstalovat příslušnou dioptrickou korekci.

Kombinace dvojích brýlí je nepohodlná, ne příliš praktická a částečně i nebezpečná. Zásadní rozdíl mezi korekcí brýlemi a kontaktními čočkami je v zúžení, respektive rozšíření periferního prostorového vidění.

„Někteří tak po návratu z hor přicházejí k nám s odhodláním nechat si laserem odstranit dioptrickou vadu, právě proto, že se cítí při sportu významně handicapováni”, uzavírá prim. MUDr. Petr Novák.

Publikováno: 3.12.2014

Doktor ve Vašem okolí