Po operaci už brýle nepotřebuji, pochvaluje si pacient

Autor:

Od dětství trápení s brýlemi, v dospělosti stálé zhoršování zraku, potíže se čtením. To jsou obtíže, kterými ještě před dvěma lety trpěl Miroslav Čermák (45 let) z Pardubic.

„Stále jsem si musel kupovat brýle, chodit na kontroly, počet dioptrií se neustále zvyšoval. Při jedné z návštěv mě můj lékař upozornil na možnost operace, která by mi v tomto směru ulehčila život,“ přiblížil svou situaci pan Čermák.

Díky ambulantnímu zákroku, který netrvá déle než patnáct minut, by mu do oka byla vpravena multifokální nitrooční čočka místo té původní a dioptrická vada by zcela zmizela. Je přitom úplně jedno, jakou vadou pacient trpí.

„Přišlo mi to až moc snadné, chvíli jsem se rozhodoval a radil s rodinou a známými. Nakonec jsem si spočítal průběžné náklady na stále nové brýle, přičetl k tomu pohodlí a bylo rozhodnuto. Sice to bude něco stát, ale vzhledem k tomu, že jsem si každé tři roky kupoval poměrně drahé brýle, se to skutečně vyplatí. Můj lékař mi doporučil pracoviště, odkud se vracejí spokojení pacienti, a pak už to šlo rychle,“ řekl.

Už druhý den mohl normálně číst

„Rozhodovací proces bývá u našich pacientů obvykle tím nejdelším časovým úsekem. Ale pokud se k zákroku odhodlají, za pár dní už jsou bez brýlí a obtíží,“ potvrzuje lékař Vladimír Korda z očního centra v hradecké Švehlově ulici.

Od vstupního vyšetření se pacient dočká operace za dva až tři týdny. Zákrok se provádí ambulantně, řez je o délce přibližně dvou milimetrů a pacient cítí pouze mírný tlak.

„Překvapilo mě, že už jsem v podstatě druhý den byl schopen přečíst malá písmena. Trochu mě zarazilo jak ostře a jasně jsem operovaným okem viděl. Ale jakmile mi lékaři odoperovali i to druhé, velice rychle jsem si zvykl. Navíc personál centra mě na situaci připravil a vysvětlil mi, jak budu svět po zákroku vnímat,“ vzpomínal Miroslav Čermák.

Seznámit pacienta s tím, jak se bude po operaci cítit, je pro lékaře očního centra samozřejmostí. „Po operaci mohou být někteří klienti skutečně překvapeni, vidí najednou mnohem kontrastněji a jejich mozek si na to musí nejprve zvyknout"

Brýle se mohou po operaci zahodit

"Pokud jim to předem vysvětlíme, přijímají tento fakt mnohem snadněji. Je lepší, když druhé oko operujeme co nejdříve,“ potvrdil Vladimír Korda s tím, že za pár týdnů si pacienti na nové vnímání okolního světa zvyknou. Odstranění dioptrické vady vpravením multifokální nitrooční čočky je trvalé. „Skutečně, téměř dva roky od operace vidím stále výborně, čtu bez brýlí a nic se nezměnilo,“ pochvaluje si pan Čermák.  

Publikováno: 24.2.2011

Autor

Studium na Karlově universitě, atestace oftalmologie I., II. stupeň, Ph.D., MBA, specializace vitreoretinální chirurgie, diagnostika a léčba onemocnění sítnice, oční lékař ve FN Hradec Králové, primář a majitel OFTEX oční kliniky a sítě OFTEX očních center a optik.