Zanícená bulka na víčku – ječné nebo vlčí zrno?

Autor:

A co s tím? „… neměl jsem však smůlu, spíše štěstí, až na tři ječná zrna…“ prozpěvoval kdysi Ivan Mládek. Už z textu písně vyplývá, že mít ječné zrno, není nic příjemného. Jedné pacientce vlčí zrno dokonce zkazilo narozeninový večírek: „Podívejte, jak budu na té oslavě vypadat,“ plakala v ordinaci (slavila osmdesáté druhé narozeniny)… A proto je dobré vědět, jak to s tím ječným zrnem vlastně je...

Jaká je příčina

V lidové mluvě se pojmem ječné zrno označují většinou obě choroby: ječné zrno i vlčí zrno. Obě dvě choroby postihují žlázky očních víček. V očním víčku, horním i dolním, je několik typů žlázek. Mazové žlázky, jejichž zánět je podstatou obou onemocnění, probíhají kolmo na okraj víčka v chrupavčité destičce. Mohou se ucpat a zanítit.. U některých pacientů, kteří mají chronické záněty víček, se ječná i vlčí zrna často opakují a může jich být i několik současně. Mezi ječným a vlčím zrnem ale jsou určité rozdíly.

Jaké jsou projevy

jecne

Pokud dojde k ucpání a infekci drobných, povrchních žlázek na okraji víčka při řasách, vzniká ječné zrno (hordeolum). Ječné zrno probíhá rychleji. Začne tahavou bolestí a otokem víčka. Během jednoho až dvou dnů se na okraji víčka vytvoří začervenalé místo. Pod ním je dutinka s hnisem (absces). Ječné zrno za několik dní samovolně praskne a zhojí se i bez léčby.

vlci

Vlčí zrno (chalazion) vzniká ucpáním a zánětem hlubokých mazových víčkových žlázek. Vlčí zrno se rozvíjí a probíhá pomaleji a je bolestivější. Nejdříve vzniká velký otok a zarudnutí celého víčka. Většinu lidí otok a bolest víčka tak vyděsí, že často vyhledávají ošetření na oční pohotovosti. V dalším průběhu se zánět ohraničí a víčko se zklidní. Vytvoří se tuhá bulka pod kůží, která má velikost asi 3-8 milimetrů. Kdybychom otočili víčko „naruby“, z vnitřní strany víčka je vidět bělavá zanícená žlázka s okolním překrvením.  

Existuje první pomoc?

Kdo zažije ječné  nebo vlčí zrno poprvé, často s obavami a rychle vyhledá očního lékaře . Zkušení „zrnaři“ již vědí, že nejde o závažné onemocnění a že je-li zánět již „rozjetý“, je lepší ho trochu urychlit teplými obklady. Pak se dříve zhojí.

U lékaře

Lékař často stanoví diagnózu „už od dveří“, neboť ječné zrno nebo vlčí zrno mají velmi charakteristický vzhled a jsou na víčku patrné na první pohled. Je-li ječné zrno nebo spíše vlčí zrno málo patrné, může lékař otočit víčko „naruby“, aby se utvrdil v diagnose. Obrácení víčka je pro pacienta zvláštní ale  zcela neškodný manévr, kterého se není třeba bát. Obrácením víčka nemůže dojít k jeho poškození, jak se mylně a často pacienti obávají.

Léčba ječného zrna většinou není nutná, neboť ječné zrno často během několika dní samovolně praskne a zhojí se.

V léčbě akutního stádia vlčího zrna (oteklé celé víčko, bulka se teprve tvoří) se používají antibiotické oční masti nejlépe v kombinaci s kortikosteroidy (protizánětlivé látky). Mast se užívá 5x denně. Přibližně 1 centimetr masti se vytlačí po lehkém odklopení dolního víčka na spojivku dolního vička. Vičko pomalu pouštíme, tak aby mast nevyskočila na kůži víčka , ale zůstala pod víčkem.

Mast se sama rozpustí a rozmrká i pod horní víčko. Mast aplikujeme také na povrch víčka s ječným nebo vlčím zrnem. Pozor: do očí se nesmí používat masti určené pro pouští v kožním lékařství. K léčbě očí se musí používat výhradně speciální oční masti. Mast aplikujeme nejméně dva týdny.

Vlčí zrno se bud zcela vstřebá a zmizí nebo se zklidní a přejde do chronického stádia. V chronickém stádiu je na víčku hmatná nebolestivá bulka. K jejímu odstranění je nutný drobný chirurgický ambulantní výkon. Při něm se po místním umrtvení z vnitřní strany víčka odstraní celá zanícená žlázka a její obsah.

Výkon bývá i při umrtvení trochu nepříjemný. Těsně po zákroku může být kůže víčka trochu prokrvácená. Během několika dní se víčko zklidní. Do práce je možné jít první nebo druhý den po zákroku.

Bohužel operací nelze zabránit vzniku vlčího zrna na jiném místě.

Pokud problémy trvají

Pokud problémy trvají více než několik dní, návštěva očního lékaře je nutná. Může totiž také jít o jiné onemocnění, které laik nerozpozná. Příkladem je zánět slzné žlázy, zánět slzného vaku (obě choroby někdy bývají doprovázeny zvýšenou teplotou) nebo nádorek ve víčku.

Co neovlivníte a co ovlivnit můžete

Ječné zrno nebo vlčí zrno se objevuje buď jednorázově, nebo mnohočetně a opakovaně. Pacienti s první variantou se nad prevencí nemusí zamýšlet. Druhou skupinu lidí tento problém sužuje dlouhodobě. U části z nich je možná určitá prevence. Důležitá je hygiena  - pečlivé každodenní odstraňování zaschlého sekretu a šupin při okrajích víček – nejlépe po napaření teplým vatovým tamponkem. Bohužel, u části pacientů ani toto opatření nepomáhá. Někdy přinese dobrý efekt „babská“ rada v podobě větší konzumace kvasnic.

Hrozí Vám vznik ječného zrna

Ječné a vlčí zrno se častěji vyskytuje u lidí s mastnou pokožkou. Někdy jsou ječná nebo vlčí zrna vyprovokována hormonálními změnami, imunologickou poruchou nebo také nesprávnými brýlemi.

Oči s nesprávnými brýlemi mohou mít překrvená a oteklá víčka což může napomáhat vzniku zánětů. Proto je vhodné přeměřit dioptrie, provést imunologické vyšetření a vyšetření celkového zdravotního stavu. V případě potřeby je možno využít některou z technik laserové korekce zraku či nelaserové léčby dioptrických vad.

Časté otázky

Může ječné zrno nebo vlčí zrno zhoršovat vidění?

Ano, zvětšená zanícená žlázka, která způsobí zduření víčka, může tlačit na oko a tím zhoršovat vidění. Většinou při zamrkání se vidění na chvilku zlepší. Někdy může tvrdá bulka víčka vyvolávat svým tlakem na oko vysoký astigmatismus

Může ječné zrno nebo vlčí zrno poškodit zrak trvale?

Ne, neboť jde o zánět víčka, ne o zánět vlastního oka.

Mohu si ječné nebo vlčí zrno způsobit nesprávnými dioptriemi?

Částečně ano, nesprávné dioptrie mohou u lidí, kteří mají tendenci ke vzniku zrn, zhoršovat víčkové problémy.

Přispívá práce s počítačem ke vzniku ječných zrn?

Je to jako s nesprávnými dioptriemi. Nadměrná práce za špatných světelných podmínek u počítače, nedostatečné mrkání při práci s počítačem a mnutí očí mohou zvyšovat pravděpodobnost výskytu ječného i vlčího zrna u lidí, kteří k tomu mají sklony.

Autorem článku MUDr. Josef Hycl, CSc., lékařský ředitel Oční kliniky NeoVize

Aktualizováno: 5.6.2009