Diagnóza Laesio MM genus I.dx.

Diagnóza Laesio MM genus I.dx.

Jana  |  návštěvník  |  Praha
Dobrý den,
po úrazu mně praktický lékař stanovil diagnozu S836, na doporučení jsem absolvoval vyšetření u odborníka a ten ji upravil na: Diagnoza Laesio MM genus I.dx. a doporočil artroskopii.


Co tedy tato diagnosa znamená? Doporučily byste operaci absolvovat?

Děkuji mnohokrát za odpověď..
MUDr. Roman Pękala  |  Basic member  |  Ortopedie  |  Karviná
  • 6 odpovědí
Dobrý den Jano,
laesio MM genus l.dx. - čili poškození vnitřního menisku pr. kolene. Meniskyjsou dvě chrupavčité ploténky v koleni, které mají funkci tlumení nárazů v koleni a snižují opotřebení v koleni. Pokud dojde k poškození menisku, např. utržení či přetržení, tak v koleni tvoří mechanickou "překážku", takže koleno může být zablokováno, může bolet, tvořit se v něm výpotek a při delším trvání může vést až k poškození chrupavek. Meniskus má tedy v koleni svou funkci, ale jen tehdy, pokud není poškozen, ale bez něj koleno dokáže bez větších potíží fungovat.

Stěžejní pro rozhodnutí k operaci je zhodnocení několika faktorů:
- jaký byl mechanismus úrazu
- kdy byl úraz
- jaká je míra vašich potíží
- vaše aktivity, tedy zda např. aktivně sportujete
- a sozřejmě váš celkový zdravotní stav stran rizik operace

Pokud tedy vaše potíže trvají delší dobu od úrazu, klinicky jde o poškození menisku, bolesti jsou pro pacienta omezující, k operaci indikuji. Artroskopie je mininvazivní výkon, který v ideálních podmínkách probíhá v dvou až třídenním hospitalizačním režimu, doba rekonvalescence se pohybuje od 6-12 týdnů.

Související recenze a zkušenosti

katem 13.7.2023
Spokojený/á

Podstoupila jsem zákrok na levém koleni. Maximální spokojenost - sestřičky 👍👍👍, MUDr. Zdráhala 👍👍👍, pobyt 👍👍👍 … cítila jsem se jako doma☝️👍 Mega poděkování všem👌

Koleno - operace menisku - Související videa

Doktor ve Vašem okolí