Výměna plastové vložky již po 8 letech?

Výměna plastové vložky již po 8 letech?

Hana  |  návštěvník  |  Praha
Dobrý den. Mám již 8 let endoprotézu levé kyčle a prý už musím na výměnu plastové vložky kvůli opotřebení, jak bylo vidět na kontrolním rtg. Je to vůbec možné - tak brzo? Nejsem žádná sportovkyně, prostě jenom chodím. V čem je problém? Vůbec jsem netušila, že to bude tak brzo, myslela jsem, že tak po 15 až 20 letech. Znamená to, že mám horší typ endoprotézy? Vzpomínám si, že tehdy pojišťovna měla finanční problémy. Je mi dnes 40 let. To znamená, že budu muset zase za 8 let znovu? Nevím, jestli to vůbec zase zvládnu. Děkuji předem za odpověď. Hana.
prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Оrtopedie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
Je to docela brzy, ale stát se to může.
Jakou máte endoprotézu?
Dnes jsou dostupné vložky s croslink polyetylénu, které b y měly mít podstatně delší životnost, někdy se při výměně dá taky dát keramická vložka.... ale nejde to u každé endoprotézy, spíš vzácněji. Ale nové polyetylény mají extremní životnost.
Zuzana  |  návštěvník  |  Praha
  • 3 odpovědí
Dobrý den, také jsem musela na reoperaci-výměnu plastu po 8 letech v r. 2012 v mých 43 letech
Ptáte se, jakou má paní endoprotézu? Asi stejnou jako já, tu nejhorší, co se davá starým lidem, a to protože pojišťovna asi neměla dost peněz, tak uhradila tu nejlevnější, kterou jsem dostala v mých 35 letech. A bohužel uhž musím znovu na výměnu plastu po 10 letech, je mi 53 let. Už mě to pěkně bolí. Víc jak 10 let ten plast nevydrží. Říkáte, že nové polyetylény mají extrémní životnost, jakou? 10 let je málo. Dá se tento celý levná kýčel náhrada celá vyndat a voperovat lepší titanová kyčel. náhrada, která vydrží až 30 let? Neumím si představit, že budu muset ještě na reoperaci 3x do knce života po 10 letech? To už nezvládnu. Jde to tedy celé vyndat a voperovat kvalitní sadu endoprotézy?
Antonín Cuc
Antonín Cuc  |  návštěvník  |  Praha
  • 31 odpovědí
  • 1 Like
Vážená paní Hano,
podrobné studium implantátů na trhu a jejich biomechaniky je z větší části záměrně zahaleno tajemstvím před veřejností, protože určité skupiny "lobbistů" z kruhů výrobců, dodavatelů, ortopedů, zdravotních pojišťoven na "dobře řízené mlze" skvěle vydělavají a přitom o výsledná rizika pacientů, jejich peníze a zdraví jde velmi málo. Na světovém trhu se celá léta vědělo, že ortopedické a prsní implantáty firmy De Puy mají životnost jen ve střední hodnotě mediánu 5 let, zatímco slušnější výrobky nesmějí jít pod medián 12 let, ale hádejte kdo Vám navrhne k výběru právě tu či onu sadu TEP kyčle a zda s Vaší logickou otázkou "A jak dlouho mi bude bezpečně sloužit?" Vám při Vašem připravovaném "informovaném" souhlasu s operací TEP kyčle: ani nenapoví, ani nezodpoví....Teprve když ve světě běží obrovský skandál, začnete se dopvídat, že se odborná komise EU k Směrnici 93/42/EHS Zdravotní prostředky diví, proč se to ještě v ČR neřeší a pacienti v ČR se medoškodňují, ač státní dozor nad Registrem kloubních náhrad ve Švédsku to hlásil jako zásadní problém dávno před více lety a podezření měli i mnozí lékaři v klinik v ĆR "ale o rizicích pacientů mlčí a mlčí". NIkdo z Lékařské komory Vám nesdělí "relativní rozložení četnosti", že "obecně" po roce po operaci TEP kyčle (bez rozlišení výrobce implantátu) může mírně sportovat jen asi 15% pacientů, dobře chodí dalších 15 %...a pak již 40% chodí s jednou nebo dvěma francouzskými holemi a ani se neptejte, kolik % neujde ani 1 km, kolik jich zůstává doživotně těžce mentálně nebo lokomočně zmrzačeno, kolik jich zemřelo na sálové komplikace (anesteze, mrtvicem infarkt, embolie, profylaktický šok, cévní a oběhové problémy atd.) Vaše otázka, kolikrát asi můžete být ještě ortopedicky reoperována, pokud se chcete dožít 80 let - to je otázka, které se říkává "ptát se na provaz v domě oběšencově". Nepochybně v projektování předoperační, operační, pooperační, a doživotní pacientské péče při "TEP kyčle" existuje reálně velice mnoho rezerv v dnešní zdravotnické praxi, které by bylo možno dobrým projektem "procesního standardu výkonu TEP kyčle" velmi významně prokazatelně zlepšit - a s největším potěšením bych na takovém projektu i sám společně s biomechaniky,ortopedy, anesteziology, rehabilitačními lékaři a neuorology pracoval jako expert na bezpečnost a standardizaci, ale zdá se, že vesměs zajímají zainteresované pracovníky spíše otázka dělby peněz přicházejících do zdravotnictví v celkovém objemu asi 300 miliard Kč a otázka vědeckého projektu "zachování co nejlepšího zdraví všech ortopedických pacientů ČR na co nejdelší dobu za dostupnou cenu" to nikoho jako nabízené téma spolupráce výzkumu s uplatněním mého patentu nikoho nezaujalo, ač jsem oslovil v roce 2009-2012 celou řadu špičkových ortopedických fakultních ortopedických pracovišť i odbor OZS MZCR a NRC, aj. Zůstal jsem osobně zcela zbytečně doživotně zmrzačen při zřetězených chybách při TEP kyčle, které zpracovatelé znaleckého posudku marně prohlašovali "za běžnou praxi Lege artis" a ani nejnovější explicitní potvrzení mého názoru Krajským soudem Praha 9/2012 a případné příští odškodnění mě vlastní zdraví již nikdy nevrátí. Potřebujete jak dobře vybranou a velmi dobrou endoprotézu s vynikající životností, tak potřebujete též skvělou předoperační přípravu, skvělý průběh implantace na sále, vynikající přezkoušení funkce sady před dokončením operace, snášenlivost pro anestezi, dobrou péči na JIP, dobrou pooperační lůžkovou péči, skvělou metodicky návaznou rhb lůžkovou péči, vlastní poučení a zácvik rozhodujících cviků a návyků k bezpečné seberehabilitaci pacienta a pacientské strategie k naději na prodloužení životnosti sady, RTG pooperační pravidelnou kontrolu, potřebujete mít dost peněz na doplňkový nákup rhb pomůcek, cvičení v bazénu, atd., atp. A kromě toho ještě i osobní štěstí, abyste náhodně neuklouzla na mokré nemocniční podlaze, v metru po dešti, na zmrazku, atd. A zpětně možná pochopíte již lépe, co Vám měl Váš lékař včas již kdysi dávno sdělit, abyste měla příště podstatně větší jistotu, že trvanlivost funkce právě Vaší sady nebude jen 8 let...tak snad příště?! (Ale upřímně pochybuji, že se s Vámi bude někdo z ortopedů seriózně bavit). Měla byste si mnohé přečíst z internetu z multidisciplinárních lékařských souvislostí při TEP kyčle (Lit. doporučená od autorů: Dungl, P., Koudela K., Krbec M., Gallo J., Sosna A., Čech O.) a prohovořit s pacienty i s lékaři, kteří mají dobrou a úspěšnou letitou zkušenost s dg. TEP kyčle, s reoperacemi TEP kyčle, s komplikacemi a prevencí komplikací při TEP kyčle, atd. MNOHO ŠTĚSTÍ, antonin.cuc@seznam.cz
Zuzana  |  návštěvník  |  Praha
  • 3 odpovědí
Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat ohledně výměny plastu u TEP kyčle. Mám stejný problém, po 8 letech výměna plastu ve 43 letech. A teď mám jít znovu po 10 letech v mých 53 letech. Vůbec nevím, jak tu operaci zvládnu a při představě, že budu muset zase znovu po dalšícch 10 letech a po dalších 10 letech znovu a znovu na operaci, tak si myslím a s přibývajícím věkem, že každá další operace bude pro mě jen a jen horší a že to už nedokážu zvládnout. Nejspíš mě to zabije. Pojišťovna rozhoduje o endoprotézách podle toho, jestli má peníze nebo ne. To je špatně.
Zuzana  |  návštěvník  |  Praha
  • 3 odpovědí
Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, jak jste zvládla tu reoperaci - výměnu plastu po 8 letech od operace TEP kyčle. Taky mě to čeká, mám nejspíš stejný typ levné sady TEP jako vy, kterou mi dali v mých 35 letech. Děkuji za odpověď.

Související recenze a zkušenosti

Související indikace

Doktor ve Vašem okolí