Kalcifikace v míše

Kalcifikace v míše

Michal600  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den,
prosím o radu a pomoc. Dnes jsem byl na CT vyšetření vyhřezlé ploténky. Výhřez mám již 5 let směrem doleva a ven. Samotný výhřez ničemu nebrání. Nyní mi doktor řekl, že mám kalcifikaci v míše, dole u kořenů míchy. Průchodnost prá 1,1 až 1,2 cm. Průměrná tloušťka je prý 2 cm. Je mi 33 let a měřím 198 cm.
Prosím o radu co s tím mám dělat, jak postupovat. Doktor říkal, že může dojít i k ochrnutí. Nalezená kalcifikace je jak jsem psal výše v bederní oblasti.
GERI, spol. s r.o. rehabilitace a rekondice  |  Basic member  |  Praha
  • 169 odpovědí
Dobrý den, tyto kalcifikace jsou zřejmě snahou vašeho těla stabilizovat bederní páteř, když to neumíte svaly. Při vaší výšce možná máte trošku náročnější vstupní situaci a páteř dostává víc zabrat. Berte informaci od lékaře jako varování a motivaci k tomu, abyste se naučil správně s tělem pracovat, stabilizovat, aby váš pohybový (nejen sportovní) režim byl rozumný. To by vás měli umět naučit na kvalitní rehabilitaci, kde nepůjde jen o pasivní procedury ("masáže", elektro, cvičení na místě...), ale o radu, jak změnit váš režim a způsob, jak se hýbete v běžném dni.

Zdravím srdečně.

Mgr. Martin Svitek, rhb geri
Michal600  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 2 odpovědí
Děkuji za informaci.

V současné době pracuji s masérem a neurologem, kteří mi rovnají páteř. Když jsem si před 5 lety vyhřezl ploténku, tak se zároveň s tím i vyhodily obratle L1,L2 a také L6. Po úrazu jsem byl hospytalizován v nemocnici na Homolce, kde mi nejprve podávali kapačky, následně rehabilitace. Tělo si našlo úlevovou polohu s vypočeným bokem na levou stranu. Po asi ročních rehabilitacích jsem mohl zase relativně normálně fungovat. Nyní bohužel vidím, že díky nerovnováze na páteři a esíčkách, jsem si prodloužil levou nohu o 2cm a neustále jsem namáhal páteř, která nebyla správně postavená.
Nyní mám srovnané obratle L1,L2, postupně rovnáme nohu v kyčli a zároveň srovnání pánve a esíček. Společně s tím se podařilo umístit ploténku na své místo a vyhozené obratle pod L5 také srovnat. Bolesti v zádech již nemám, předkloním se, zakloním se bez problému. Kyčel lehce bolí, ale to k tomu patří. Rozdíl v nohách mám nyní kolem 0,2 mm.
Pravidelně cvičím a snažím se posilovat vnitřní hluboké svaly. Vyloučil jsem cviky s rotací pánve. Určitě po srovnání a stabylizování vyhledám rehabilitace, kde společně nastavíme cviky vhodné pro můj stav.

Myslíte si, že vzniklá kalcifikace je následek nesprávného držení těla, že tělo chtělo samo vystužit bedra, kde bylo nestabylní postavení? Zároveň se chci sezeptat, zda je možné, že se kalcifikace bude rozšiřovat, i když srovnáme kostru a posílíme všechny svaly kolem páteře.

Reakce na Michal600

GERI, spol. s r.o. rehabilitace a rekondice  |  Basic member  |  Praha
  • 169 odpovědí
Dobrý den,
tak to jste asi na dobré cestě. Ano bývá to často reakce těla na nestabilitu, jak jsem psal. Pokud máte i obratel L6 (tedy lumbalizaci sacra, jakobyste měl o obratel navíc), tak je váš anatomický terén ještě o něco těžší na zastabilizování. Pokračujte, tak jak jste začal, snažte se rozumět svému tělu a ono vás podrží. Jestli se bude nález zvětšovat, neumím říct, to závisí i na tom, jak ty "posílené" hluboké svaly aktivujete v běžném životě mimo cviky v ordinaci, jak moc zatěžujete vnější silou např. v práci.
Hlavně vydržte s péčí o páteř, ikdyž už budete bez obtíží.
Držím palce.

Mgr. Martin Svitek, rhb geri

Reakce na GERI, spol. s r.o. rehabilitace a rekondice

Michal600  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 2 odpovědí
Snad tělu porozumím a ono zase mě :-). Práci mám sedavou v kanceláři, ale i v práci cvičím nyní tak 4x denně + doma večer a sedím na balonu.Protože pracuji na Praze 5, asi tak 15 minut od Vás, určitě se u vás ukážu. Masér mi srovná kostru, ale určitě budu potřebovat poradit jaké cviky zvolit, abych posiloval správné svaly. Říkal, že svaly v oblasti L5 mám silné, musíme posílit oblast L1,L2.
V současné době si asi s kalcifikací nebudu dělat hlavu. Stejně nevíme kdy tam vznikla. Možná to vzniklo někdy před 5 lety, možná před rokem. Doktor se přiklání k varyantě, že tam vznikla někdy na začátku, když bylo tělo nestabilní. Nevidí důvod, proč by začlo vytvářet přírůstek po několika letech. Podle maséra je nyní důležité, že chci srovnat a tělo vyrovnat. Ono se s tím potom popere samo.

Děkuji za informace a určitě se u Vás ukážu.
Michal Marc