Artroskopie

Artroskopie je chirurgická technika používaná v ortopedii k prohlédnutí kloubu zevnitř. Lze ji využít ke stanovení diagnózy a chirurgickému řešení některých kloubních problémů.

Chirurg provede malý řez na kůži a zavede artroskop. Jedná se o jemný optický systém s pracovním kanálem pro zavádění speciálních chirurgických nástrojů. Spojení artroskopu s kamerou umožňuje projekci obrazu na monitoru. Pomocí artroskopie lze prohlédnout všechny části kloubu - kosti, svaly, šlachy, vazy i kloubní chrupavku. V současné době se artroskopie provádí u 6 kloubů lidského těla: koleno, rameno, loket, kotník, kyčel a zápěstí.

Indikace artroskopie

Indikací k artroskopii jsou kloubní záněty, akutní poranění i jejich chronické důsledky. V některých případech lze artroskopii kombinovat s klasickými chirurgickými technikami.

Provedení artroskopie

Artroskopie se provádí v celkové, svodné nebo lokální anestezii. Je proveden malý řez na kůži velikosti knoflíkové dírky na zavedení artroskopu. V případě nutnosti prohlédnout více částí kloubu nebo zavést další nástroje je možno provést řezů více. Po té proběhne vlastní výkon artroskopie, který zahrnuje dle potřeby diagnostické prohlédnutí oblasti a následně i chirurgický zákrok. Po výkonu jsou řezy kryty náplastí, nešijí se. Bolestivost a nutnost používat léky na tlumení bolesti je individuální. Další léčba včetně rehabilitace je konzultována s operatérem podle typu diagnózy nebo chirurgického zákroku. Někdy je nutno na základě skutečností zjištěných při artroskopii provést následně chirurgický výkon klasickou metodou.

Návrat k běžným aktivitám je možný po několika dnech od artroskopie. Ale záleží samozřejmě na typu a rozsahu výkonu.

Komplikace spojené s artroskopií jako krvácení, poškození cév a nervů, zlomení nástrojů jsou málo časté a vyskytují v méně než 1% případů.

Výhodou artroskopie ve srovnání s klasickými operačními metodami je malý řez, kratší hospitalizace a rekonvalescence, menší invazivita, nižší riziko krvácení.

Ne každé kloubní onemocnění je vhodné k řešení artroskopicky. O indikaci zákroku musí rozhodnout specialista v oboru ortopedie.

Aktualizováno: 7.7.2010