Bolí kolena víc 40cátníky nebo důchodce?

Autor:

Zvláště muži by to nikdy nepřiznali! Bolavá kolena si přece vždy mazali naši dědové! Pravda je však taková, že každý třetí pacient - 40tník - trpí bolestí kolen. Čtyřicítka je totiž věk, který nám sepisuje účet za vše dobré či špatné, co jsme tělu provedli.

ORP centrum 1
Sportem k bolavým kolenům?

Jako děti jsme měli kolena maximálně odřená z klukovin. Postupem věku ale chtě nechtě dojde k opotřebování kloubní chrupavky, někteří mají těla přetrénovaná a jiní pro změnu vůbec netrénovaná. Paradoxem je, že právě sportovci jsou na tom s koleny hůře. Přetrénované a málo nebo špatně protahované svaly jsou náchylné mnohem více ke zranění, a tak dochází často k natržení menisků nebo vazů v koleni. Pokud úraz není akutní a koleno se občas ozve, k lékaři spěchat asi nebudete. Zvláště muži jsou v tomto experti. Vyrazí a ORP koleno plazma ž v okamžiku, kdy už to bolestí nemůžou ani hnout. „V takovou chvíli už však návrat ke zdravým kolenům může být hodně těžký, ne-li nemožný,“ říká ortoped MUDr. František Picek z pražského ORP CENTRA. Většina jeho pacientů, kteří přicházejí s bolestí kolen, jsou mladí aktivní lidé.

Je mi teprve 40, proč mě bolí kolena?

  1. Máte kloubní onemocnění – podědili jste predispozici k artróze, máte vrozenou vadu kloubní anatomie či nevhodnou osu končetin, můžete mít v kloubu zánět
  2. Úraz – nedoléčený nebo vůbec neléčený
  3. Kloub přetěžujete – postihuje většinou běžce, skokany, cyklisty, horolezce a nebo dlouho klečíte
  4. Jiná nemoc – například dna, borelioza, lupénka,...

ORP anatomie Muži trpí méně než ženy

Ale záleží na váze! Každé kilo navíc klouby pocítí. Je to logické, více kil – větší zátěž na klouby a hlavně jejich chrupavku, ze které pomalu mizí její lubrikant, tedy důležitá kloubní tekutina. Třecí plochy kloubů přestanou klouzat a kolena začnou nepříjemně bolet. A protože ženy mají pánev širší než muži, je také úhel mezi holenní a stehenní kostí větší a tudíž je kolena při větší váze bolí mnohem více.

Kdy se vypravit k lékaři?

ORP měření Zraněné koleno bolí hodně, takže je lepší vyhledat pomoc co nejdříve. „Nejčastěji dochází k natažení vazů, v horších případech k natržení menisků případně vazů. V tomto případě je ideální problém řešit co nejdříve. Bezprostředně či v krátkém intervalu od vážnějšího poranění lze menisky v některých případech s velkou mírou naděje na zhojení sešít! I v ostatních případech je ale vhodné meniskus ošetřit - jednoduchým, asi 15ti minutovým artroskopickým zákrokem. Čím déle se léčba oddaluje, tím hůře se později dosáhne plné funkce kolena bez následků“ vysvětluje MUDr. František Picek. Pomoc lékaře byste měli hledat také v případě, když bolest trvá déle než dva týdny nebo když koleno otéká. Ačkoli slovo operace poněkud děsí, medicína jde kupředu. „Existuje řada moderních implantátů, používají se také štěpy z vlastních tkání pacienta. Nicméně, v řadě případů lze velmi efektivně postupovat formou cvičení,individuálně naplánovanou rehabilitací , injekční léčbou např. vlastní krevní plazmou a podobně,“ dodává ortoped.

Moderní diagnostika a léčba bolesti kolen v ORP Centru:

ORP plasma SVALOVÝ TEST – zhodnotíme stav svalstva a najdeme chyby a jejich souvislosti s dalšími částmi těla

PEDOBAROGRAFIE – vyšetřujeme při bolestech plosky nohy, nosných kloubů a velké zátěži

VIDEOANALÝZA CHŮZE/BĚH – analyzujeme aparát při dynamické zátěži, při bolestech kolen, pat, kotníků

LÉČBA KREVNÍ PLAZMOU – aplikujeme pro mnohem efektivnější a rychlejší léčbu kloubů, svalů, šlach a vazů (ORP představilo léčbu plazmou jako první v ČR)

KINEZIOTAPING – aplikujeme, abychom ovlivnili napětí svalů a mírnili bolest

OPERATIVA A REHABILITAČNÍ PROGRAMY – volba rychlejšího termínu operace a okamžitého plánu před a pooperační rehabilitace ve snaze maximálně zkrátit čas léčby a urychlit návrat k aktivnímu sportu.

FORMTHOTICS – stélky do bot, které jsou velmi lehké a zahříváním varovatelné.

Rada ortopeda:

Trénujte rovnováhu, naučte se kolena zpevňovat a svaly protahovat, hlídejte si prudké rotační pohyby při sportu, kupte si kvalitní sportovní obuv a dobré ortopedické stélky (ideálně Formthotics), které správné postavení nohy v koleni pohlídají za vás.


Více informací najdete na www.orp.cz

Publikováno: 17.4.2014