Endoprotéza, endoprotézy, kloubní náhrady

Bolesti kloubů a omezená hybnost trápí mnohé z nás. V případě výrazného poškození kloubu může být jediným řešním použití umělé náhrady.

Nahrazují se jen některé klouby lidského těla. Patří mezi ně kloub kyčelní, kolenní, ramenní, loketní, hlezenní a drobné klouby prstů rukou i nohou. Mezi nejčastěji prováděné výkony patří výměna kloubu kyčelního a kolenního.

Endoprotézy dělíme:

1) Podle počtu nahrazených ploch

  • Totální – nahrazují se všechny kloubní plochy

  • Částečné – nahrazuje se jen poškozená část kloubu, ale část, která zůstává původní musí být plně funkční

2) Podle způsobu fixace do kosti

  • cementové – k fixaci protézy se používá tzv. kostní cement, někdy s přísadou antibiotik

  • necementové – protéza je spojena s kostí jejím postupným prorůstáním do speciálně upraveného povrchu endoprotézy - nejčastěji s hydroxyapatitovým nástřikem.

  • hybridní (smíšené) – protézy mají jednu komponentu cementovanou a druhou necementovanou.

Použití určité endoprotézy má své odborné indikace a nedá se v žádném případě říci, že necementované endoprotézy jsou lepší než cementované nebo naopak.

3) Podle tvaru

Rozlišují se různé tvary jednotlivých částí endoprotéz. Jejich použití je vybíráno individuálně podle tvaru kloubu a anatomických poměrů každého pacienta. Ani v tomto případě proto nelze určit, který tvar je nejlepší.

Volba vhodné endoprotézy proto závisí vždy na rozhodnutí operatéra, jenž vychází z vyšetření pacienta a zkušeností pracoviště.

Materiály použité při výrobě kloubních náhrad

Nejvíce využívaným materiálem je titan, ze kterého jsou vyrobeny dříky i jamky kloubů. U moderních výrobků je porézní titanový povrch obohacen vrstvou hydroxyapatitu, který je na rozdíl od titanu bio kompatibilní. Hlavice kloubů mohou být kovové nebo keramické. Kovové hlavice se vyrábí s nerezavějící oceli, slitiny titanu nebo slitiny CoCrMo. Styčné plochy jsou opatřeny karbonovým povrchem odolným vůči oděru. Keramické hlavice obsahují mikrozrnný polykrystalický korund. Všechny použité materiál musí splňovat normy ISO. Již zmíněné kostní cementy jsou bez ATB nebo obsahují nečastěji antibiotikum gentamycin. Existují i cementy s kombinací ATB - genmtamycinu a klindamycinu. Používají se při revizních výkonech pro zánětlivé komplikace. Kvalitní cement je vysoce viskózní, RTG kontrastní a rychle tvrdnoucí.

Kdy je potřeba vlastní kloub nahradit umělým?

Je to v situaci, kdy je kloub poškozen zánětem, degeneratiním procesem - artrózou 3. - 4. stupně a také úrazem. Pacient si většinou stěžuje na bolest a sníženou nosnost kloubu. Nemůže provádět běžné pohybové úkony. Kloub bývá oteklý a může být přítomen i výpotek - tekutina v kloubní dutině.

bionic_knee_z

Operační výkon

Před výkonem se provádí důkladné předoperační vyšetření, které vyloučí infekci a zhodnotí celkový stav pacienta. Většina pacientů, kteří potřebují kloubní náhradu jsou vyššího věku, se sníženou pohyblivostí, celou řadu přidružených onemocnění a často i nadváhou. Proto je důležité zvážit jejich schopnost operaci postoupit. Výkon probíhá v celkové nebo ve svodné anestezii.

S operací jsou spojeny velké krevní ztráty, které lze nahradit kromě klasické transfúze také použitím vlastní krve - autotransfúzi.

Jedná se o poměrně náročnou operaci. Pacient je většinou bezprostředně po výkonu umístěn na oddělení JIP (jednotku intenzivní péče), kde jsou sledovány jeho životní funkce s pomocí přístrojů. Po stabilizaci stavu se zotavuje již na standartním oddělení. Doba pobytu v nemocnici je individuální a záleží na typu výkonu, pooperačních komplikacích atd.

Již od 3. dne po operaci se začíná s intenzivní rehabilitací pod odborným dozorem. Rehabilitace je nesmírně důležitou součástí celého výkonu. Měla by být zahájena již před operací (cvičení, redukce hmotnosti, nácvik chůze o berlích), pokračovat po výkonu a posléze ambulantně po propuštění z nemocnice. Je možno využít i lázeňské léčby.

Pooperační komplikace

Komplikace mohou souviset s použitou anestezií a tedy i s celkovým zdravotním stavem.

Mezi další rizika a patří již zmíněné krvácení, které ve většině případů vyžaduje krevní transfúzi. Samozřejmě je výhodnější autotransfúze. I když je možnost přenosu infekce HIV a hepatitidy B,C z krevních konzerv dárců minimalizována. Mohou vzniknou také nežádoucí reakce při podání nebo po aplikaci transfuze. Jsou však málo časté.

Riziko trombózy - krevní sraženiny hrozí jako u každé operace. Nejzávažnější je plicní trombóza. Jako prevence se podávají léky proti srážení krve, které ale zase zhoršují krvácení.

Infekce patří mezi významné komplikace, protože do organizmu je umístěno cizí těleso – endoprotéza. Jako prevence se před operací a 1-2 dny po operaci podávají antibiotika.

Pokud je protéza zasažena infekcí je nutná další operace. Ve většině případů zahrnuje vyjmutí endoprotézy, ošetření místa speciální plombou s ATB a dále podáním ATB i celkově po dobu až 6 týdnů. Teprve pokud je infekce úplně vyléčena lze zavést novou kloubní náhradu. Pokud infekci nelze zvládnout bývá doporučena artrodéza – ztužení kloubu. Kosti kloubu po obroušení a spojení srostou a kloub již nelze používat.

Pokud jste vlastníkem totální náhrady kloubu měli by jste každé virové i bakteriální onemocnění po konzultaci s lékařem řádně přeléčit. Preventivní podávání ATB je doporučováno i u invazivních vyšetřovacích zákroků.(např. kolonoskopie atd.)

Poranění cév a nervů v blízkosti kloubu je méně častou komplikací.

U některých pacientů je přítomna i neustupující bolest, kterou lze samozřelmě léčit analgetiky.

Jak dlouho vydrží kloubní náhrada?

Životnost klouní náhrady je individuální u každého pacienta a záleží především na jejím používání. Jak často je používána a na jaké aktivity. Jestli pacient chodí na kontroly, má nadváhu. V jaké je fyzické kondici atd. Náhrady kolene a kyčle jsou konstruovány na běžné aktivity, chůzi, plavání nebo jízdu na kole. Méně vhodné jsou na např. na běh a lyžování. Přesto je někteří pacienti používají i na tyto aktivity bez výrazných porblémů. Kloubní náhradu lze po opotřebování vyměnit - revizní náhrada. Jestli bude výsledek příznivý nelze jednoznačně předpovědět . Záleží na důvodu, pro který musí být endoprotéza nahrazena.

Aktualizováno: 30.5.2008