Jak spolehlivě utéct úrazům

Autor:

Natažené svaly, podvrtnutí, zlomeniny nebo vykloubení – to jsou nejčastější úrazy při sportech. Brousí si zuby na nadšené majitele in line bruslí, kol, lyžaře, ale i běžce nebo ty, kteří jdou posilovat. Přibližně 10% úrazů pohybového aparátu se totiž stane právě při sportování. Co na ně platí a jak jim předejít?

Ačkoli většinou může jít o náhodu, při sportu se rozhodně vyplatí přemýšlet a dodržovat celou řadu zásad

Nepřeceňte své schopnosti

Zraněním se můžete vyhnout, pokud nebudete překračovat úroveň zátěže, jakou je váš organismus schopen zvládnout.

Rozehřívejte a protahujte

Rozcvička před výletem na kole nebo lyžováním rozehřeje svaly a zpružní tělo. Na závěr si dejte pár protahovacích cviků, abyste zabránili svalovým poraněním a vzniku křečí.

Obujte kvalitní boty

Správně zvolená obuv případně profesionálně upravená vložka uvnitř je nejdůležitějším sportovním vybavením.

Vyberte dobrý terén

Běhání v přírodě představuje menší zátěž pro kyčle a kolena než tvrdá silnice.

Vyhněte se opakovanému úrazu

Jakmile se jednou při sportu zraníte a zranění nedoléčíte, zvyšuje se pravděpodobnost, že se stejné zranění bude opakovat.

Ragby nebo procházka lesem?

Asi 40% sportovních úrazů se přihodí ve věku 10 – 19 let, dalších 30% jich připadá na věkovou kategorii 20 – 29 let a pouze 25% sportovních zranění se stane lidem starších 30ti let. Nejvíce riziková jsou samozřejmě akutní zranění, která vznikají neočekávaně a náhle – zlomenina, natažený sval, vykloubení. Dochází k nim nejčastěji při plně kontaktních sportech (fotbal, ragby, basketbal). Naproti tomu zranění z jednostranné zátěže se rozvíjejí postupně a dají o sobě vědět až v okamžiku, kdy je část těla vystavená zvýšené zátěži poškozena.  

Nejčastější zranění a jejich léčba

Zranění si nás vybírají podle věku. Děti jsou tak říkajíc více „gumovější“ a častěji se setkávají spíše se zlomeninami než vykloubením, zatímco dospělí přicházejí často s natržením svalu nebo se zraněními z jednostranné zátěže. Nejvíce úrazů je bohužel spojeno s autonehodami, hned po nich následují úrazy ze sportů.

Zlomeniny

Je dobré si k inline bruslím přibalit také chrániče loktů, zápěstí a kolen. Právě v oblasti předloktí a lokte se totiž kosti nejvíce lámou. Ruka buď  putuje do sádry nebo v případě komplikovaných zlomenin, kdy úlomky kostí mohou narušit zasahují kloubní plochy, se musí operovat. „Trendem poslední doby je operovat Léčit zlomeninu v sádře je jako slepovat rozbitý talíř, i když to uděláte precizně, už nikdy nebude hladký jako dřív Operací docílíme lepší nápravy celistvosti kloubních ploch a ve většině případů nás zbaví nutnosti sádrové fixace. Ta totiž sádra zafixuje dva sousedící klouby, které za tři týdny pár týdnů ztuhnou a doba rekonvalescence tím protahuje dvoj až trojnásobně.“ vysvětluje ortoped MUDr. František Picek.

Achillova šlacha

Komu už praskla, přesně ví, že zní jako přetržená struna. Do ohrožené skupiny patří nejvíce atleti a další sportovci. Pacienty s přetrženou Achillovkou čeká ve většině případů operace, fyzioterapie, zpevňování svalů a návrat do normálního způsobu života trvá i několik měsíců.

Zranění kolen

Strašák všech fotbalistů, ale i lyžařů. Nejčastějšími poraněními jsou natržené menisky nebo vazy. Někdy stačí nešťastný rotační pohyb končetinou. Natržené menisky jsou běžným zraněním ale někdy se obtížně hojí , které se však bez operace zhojí jen výjimečně. Jsou-li trhlinky na vnějším okraji menisku, který je dobře prokrven, zahojí se relativně snadno.

K poranění kolenních vazů dochází nejvíce u kontaktních sportů. Statistiky říkají, že fotbalistky trpí dvakrát častěji natržením předního zkříženého vazu, než jejich mužští kolegové. Basketbalistky dokonce čtyřikrát častěji.

Vykloubené rameno

Pád z kola, na lyžích, kontaktní sporty – ideální příležitosti pro vykloubení ramene. Jde o zranění, při kterých jsou hlavice pažních kostí vytlačeny ze své polohy tak, že se styčné kloubní plochy už nedotýkají. Při vykloubení se bohužel mohou poškodit i vazy nebo kloubní pouzdro. „Pravděpodobnost, že si aktivní mladý člověk do 25 let rameno vykloubí znovu, je zhruba 80ti procentní,“ tvrdí ortoped MUDr. František Picek. Podle jeho slov pouhé ortézy nic neřeší. Opětovnému vykloubení lze předejít arthroskopickou operací. „Jde o nejideálnější a velice šetrné řešení. Naše arthroskopické operace jsou velmi efektivní, zanechávají pouze dvě malé dírky po sondě a kameře, které se brzy zahojí,“ dodává dr. Picek.

Aktualizováno: 3.6.2010