Jóga a její benefity pro zdraví

Systém cvičení jógy je jistě každému alespoň z teoretického hlediska známý. Jedná se tělesná, ale i duševní cvičení zaměřené na rozvoj flexibility, stability a vnímání vlastního těla. Výrazný význam má také v rovině psychické jako vhodná relaxační a meditační metoda.

joga holmes Svou historii má toto cvičení již ve velice dávné historii. První poznatky o józe sahají až do období 800 – 900 let př. n. l..

Filosofickou podstatou tohoto cvičení je pravá podstata života, věčné bytí, vědomí a blaho. Když si to zjednodušíme, jedná se cvičení s pozitivním vlivem na zdravý a spokojený život.

V dnešní době naleznete lekce jógy v každém fitness centru a dokonce i na řadě míst vznikla specializovaná centra zaměřená pouze na cvičení jógy.

V průběhu let vznikla také řada odvětví jógy, která mohou vyhovovat více určitým skupinám lidí, takže pokud se chystáte toto cvičení vyzkoušet, můžete projít více různých lekcí a nalézt to pravé pro Vás.

Časté obavy u laiků před cvičením jógy bývají nesmyslné představy klasických jogínů, kteří „relaxují" někde smotaní do klubíčka s naprosto nefyziologickou pohyblivostí těla.

Cvičení je vhodné jak pro začátečníky, u kterých se samozřejmě předpokládá flexibilita na nižší úrovni a šikovnější lektor Vám vždy ukáže jednodušší variantu právě prováděného cviku.

Jóga je také spojována se zdravotním cvičením, takže se nemusíte bát toho, že by Vaše hybnost dosáhla právě výše zmiňovaných úrovní.

Pozitivní vliv cvičení

joga holmes 2 Cvičení má výrazný vliv na výše zmiňovanou flexibilitu a pohyblivost těla, ale také významně zasahuje do silových schopností člověka, tudíž pomocí jógy lze tělo nejenom uvolnit a protáhnout, ale hlavně i zpevnit – jmenujme si na toto odvětví zaměřenou power jógu, což je rychlejší, kondiční varianta. Ve fitness klubech Holmes Place si můžete na studiových lekcích, které jsou vždy pod vedením zkušených trenérů zacvičit jak jógu, tak i power jógu.

Důležité je ale také vliv na vnímání vlastního těla jednak v prostoru, tudíž pozitivní vliv na estetiku pohybu, ale i vnímání svého těla a veškerých pocitů.

Co se týká psychické stránky – často v závěru lekce bývá i část ryze relaxační či meditační, která Vaše tělo po cvičení perfektně uvolní a budete se cítit jako znovuzrození.

Ideální je kombinovat cvičení jógy s jinými sportovními aktivitami a kardio činností aerobního charakteru.

Jóga může být výborným začátkem Vašeho dne, kdy Vaše tělo uvolní a zároveň nastartuje pro další každodenní fungování. Výhodné může být ale také v závěru, před spánkem, kdy opět tělo příjemně uvolní.

Cvičení je vhodné pro všechny jedince, kteří netrpí specifickými problémy, které cvičení vylučují. Rizikové skupiny jsou lidé s hypermobilitou, zraněními pohybového aparátu. Těhotným ženám doporučujeme cvičení jógy raději vynechat, nebo vyhledat specializované lekce určené právě pro těhotné.

Na e-shopu fitness klubu Holmes Place si teď můžete zakoupit 12 lekcí jogy za zvýhodněnou cenu. Více informací naleznete na www.eshop.holmesplace.cz

Publikováno: 20.11.2013