Krok po kroku, jak se zbavit bolesti krční páteře

Autor:

Krční páteř je povážována za strůjce většiny bolestí. Je důležité naučit se s ní bojovat, tělo si s bolestí samo neporadí. Obzvláště v dnešní době, kdy sedíme u počítačů, zatěžujeme jen určité části těla jako šíjové svalstvo a problém řešíme, až když je opravdu akutní.

Kdo bojuje s bolestmi krční páteře?

 • Ten, kdo pracuje v dlouhotrvajícím předklonu – vzniká tak svalová dysbalance.
 • Ten, kdo má „horní zkřížený syndrom“ - nerovnováha mezi jednotlivými svaly na přední a boční zadní straně krku, mezi lopatkami a prsními svaly, kdy některé jsou oslabené a jiné zkrácené. Poznáte je podle typických kulatých zad a předsunuté hlavy.
 • Ten, kdo celé dny sedí shrbený u počítače.
 • Ten, kdo má špatné postavení pánve nebo klenby nožní.
krční páteř orp centrum1

Jak se bolesti zbavit? Krok po kroku:

 1. Najděte si rehabilitačního lékaře, který má dostatek zkušeností a stanoví správnou diagnózu.
 2. Fyzioterapeut stanoví správný plán léčby, který můžete strávit např. 30 minutovou intenzívní rehabilitací, poté následuje 10 minutové cvičení na nestabilní ploše a celou proceduru zakončíte 15 minutovou masáží.
 3. Pokud víte, že máte špatné držení těla, změňte výšku pracovní plochy, klávesnice, zakupte vhodnou ergonomickou židli.
 4. Několikrát za den zkuste narovnat záda, lokty přitiskněte k tělu, předloktí upaží.
 5. Dbejte na správné dýchání. Především ženy, které mají přetěžované šíjové svalstvo, trpí „horním typem dýchání“.
 6. MFK – manuální fyzioterapeutická korekce – s její pomocí najdete, kde a kdy se stal problém. Spolu s fyzioterapeutem projdete pohybovým testem a naleznete vhodný typ rehabilitace a cvičení, eventuelně druh sportu.
 7. Masáže – uvolní svalové napětí.
 8. Hýbejte se - fyzioterapeut vás postupně naučí dokonalé cviky zaměřené na problematickou oblast. Individuální sérii cviků „šité na míru“ si odnesete také domů.

Autor: ORP CENTRUM. Založeno rehabilitační lékařkou MUDr. Gabrielou Pickovou. Právě ona se proslavila jako zakladatelka Školy zad a ve své dlouholeté praxi věnovala zvýšenou pozornost právě bolestem krční páteře. Také známý Pickův fixační límec má své kořeny spojené s ORP Centrem. Jeho vynálezcem byl MUDr. František Picek senior.

Publikováno: 18.6.2012