Lze zlepšit a urychlit hojení po operacích a úrazech?

Úraz, často následovaný nezbytnou operací, operace neplánovaná i plánovaná – to vše dovede významně zasáhnout do života každého z nás. Většinou by se každý chtěl zahojit co nejdříve, být zase fit, vrátit se do práce, školy, ke sportu nebo jiným zálibám, být zase pohyblivý a soběstačný. Proto se také zvyšuje počet těch, kteří se zajímají, jak by mohli co nejvíce zkrátit dobu trvání nepříjemných obtíží spojených s úrazy a operacemi (bolest, otok, omezení hybnosti) a urychlit hojení. Tyto informace jsou důležité zejména pro osoby s vyšším rizikem výskytu pooperačních komplikací – jsou to hlavně diabetici, lidé obézní, lidé starší a také ti, kteří mají cévní choroby zhoršující prokrvení tkání (ateroskleróza, chronická žilní nedostatečnost), případně sníženou kapacitu a tím zhoršenou funkci lymfatického systému v okolí rány.

Co může pomoci, aby hojení rány po operaci probíhalo co nejlépe?

Pro rychlé a nekomplikované hojení po operacích se často doporučují kombinované přípravky pro systémovou enzymoterapii Wobenzym® nebo Phlogenzym®. Základní účinné složky těchto přípravků tvoří proteolytické enzymy (štěpící bílkoviny) rostlinného a živočišného původu a rutin (přírodní flavonoid), který zpevňuje cévní stěny a je účinným lapačem volných kyslíkových radikálů.

Wobenzym® a Phlogenzym® – účinná podpůrná léčba po operacích.

Tyto léky urychlují vstřebávání otoků, krevních výronů a podlitin, podporují hojivý proces, zrychlují jeho průběh, omezují vznik komplikací a zmírňují bolest. Enzymy obsažené v těchto přípravcích v součinnosti s rutinem zlepšují mikrocirkulaci (proudění krve v nejjemnějších vlásečnicích), která je důležitá pro dostatečné zásobení hojících se tkání kyslíkem a živinami. Zlepšují také odplavování metabolických zplodin z oblasti rány žilním systémem a lymfatickými cévami. Při hromadění v tkáních mohou tyto látky totiž tvořit živnou půdu pro uchycení infekce a přispívají k přetrvávání otoků. Zejména dobrá funkce lymfatického systému je jedním z předpokladů úspěšného hojení, protože odvádí zplodiny, které mají větší molekuly a nemohou být proto odstraňovány žilním systémem.

Jak se liší Wobenzym® a Phlogenzym®?

Wobenzym® obsahuje širší škálu enzymových složek (pankreatin, bromelain, papain, trypsin, chymotrypsin, amyláza a lipáza) v kombinaci s rutinem a hodí se i k dlouhodobějšímu podávání – například při chronických zánětech a poruchách imunity. Phlogenzym® obsahuje pouze dva enzymy (bromelain a trypsin) v kombinaci s rutinem, které působí hlavně v počáteční fázi procesu hojení. Je tedy určen především k léčbě časných pooperačních a poúrazových stavů a akutních zánětů. Vzhledem k dvojnásobnému obsahu účinných složek jej lze užívat ve zhruba poloviční dávce.

Poraďte se s lékařem už před operací!

Pro podporu hojení se hodí oba přípravky. O tom, že byste je chtěli užívat ale vždy informujte svého operatéra už před plánovaným výkonem! Jedině on vám nejlépe poradí, kdy je možné začít s užíváním, zda zvolit Wobenzym® nebo Phlogenzym®, jak velké balení přípravku koupit, v jaké dávce a jak dlouho lék užívat. Vše se řídí podle typu plánované operace a také podle Vašeho zdravotního stavu. Někdy se pro optimální hojení doporučuje zahájit enzymoterapii už několik dní před operací.

Více na www.wobenzym.cz, www.phlogenzym.cz

Publikováno: 1.10.2012

Diskuze

O čem se mluví Reakcí celkem Poslední odpověď
operace halluxu  2 3.12.2012
bolest kolena  0 29.9.2008
Zobrazit všechny diskuze k Lze zlepšit a urychlit hojení po operacích a úrazech?