Ošklivá noha v hezké botě aneb jak se zbavit vbočeného palce?

Autor:

Takzvaný vbočený palec (Hallux valgus) je patrně nejčastější deformitou nohy, se kterou pacienti přicházejí do ortopedických či podiatrických ambulancí. Deformita může vzniknout už v dětství jako zděděná odchylka. Nejčastěji vzniká v pozdějším věku, ale není výjimkou už kolem 20. - 30. roku věku.

Proč zrovna já!?

Jak se to tedy stane? Vazivový a svalový aparát prostě ochabne, dojde k poklesu podélné i příčné klenby. Vlivem přetížení vnitřní strany nohy při vbočeném postavení paty a hlezenného kloubu dojde k přetížení palcové strany nohy, ochabnutí a uvolnění meziprstních svalů, rotaci palce a postupně rozšíření přední části nohy. Tah svalů a šlach pak stahuje palec do vbočeného postavení, mění se osa palce, tlakem obuvi vzniká otlak na kůži i zhrubění na kosti. A ošklivě vyhlížející palec je na světě!

Pěšky to bolí, raději pojedu autem

Vbočený palec bolí stále více. Hlavně při chůzi a v obuvi na vnitřní straně palce v oblasti zduření. Často je kůže zarudlá. Nohy se brzy unaví, palec se vychyluje směrem k druhému prstu.

Bolesti vás zbaví ortopedické vložky a nebo operace

V počátečních stádiích doporučujeme dynamické individuálně upravitelné ortopedické vložky korigující vbočené postavení nohy a podporující příčnou klenbu a vhodné cvičení,“ vysvětluje  ortoped MUDr. František Picek, z ORP Centra v Praze Dejvicích. Další možností jsou různé korektory postavení palce a i chrániče bolestivého "kotníku". Při rentgenografickém průkazu artrózy, dlouhodobé bolesti, větší deformaci je doporučena operace.

Jak probíhá operace vbočeného palce?

Z operačních metod bylo popsáno přes 130 typů operací. Jde o různé typy osteotomií - přerušení kosti a korekci postavení buď s fixací šroubky či kovovými dlahami nebo i bez nich. Současně se provádí plastika kloubního pouzdra a často odstranění zbytnělé burzy. Osteotomie se provádějí častěji u mladších pacientů, dokud nevzniknou degenerativní změny. Snad nejrozšířenějším typem je operace v naší zemi je operace podle Kellera.

Jak nemít vbočený palec?

Rozhodují kvalitní boty a pak také kvalitní individuálně upravená dynamická vložka v botách, například Formthotics, kterou s velkou oblibou používají i sportovci,“ říká MUDr. Picek.  Její obrovskou předností oproti ostatním stélkám je právě možnost ji tvarovat při zahřátí individuálně podle nohou, případně podle obuvi pacienta.

Více informací naleznete na tel. 233338112, www.orp.cz 

Publikováno: 19.10.2011

Doktor ve Vašem okolí