Osteoporóza, řídnutí kostí. Jaké jsou možnosti diagnostiky a léčby?

Pokles kostní hustoty a porucha mikrostruktury kosti. To jsou hlavní prvky tohoto onemocnění. V České republice trpí poklesem kostní hustoty, osteoporózou, téměř 400 tisíc žen a 200 tisíc mužů.

Fotolia 141330528 Subscription Monthly M
Osteoporóza postihuje více ženy v menopauze, ale ani muži nejsou proti této nemoci řídnutí kostí chráněni.

Dnes se toto onemocnění řadí k metabolickým poruchám. Nejčastěji se setkáváme s dvěma formami:

  • "postmenopauzální", navozená úbytkem ženských hormonů
  • "involuční", která přichází jak proces změn ve stáří obecně

Choroba sama nebolí. Říká se jí někdy také "tichý nepřítel kostí". Bolestivé jsou až druhotné projevy, zlomeniny. Hlavně hovoříme o zlomeninách obratlových těl a zlomeninách krčku stehenní kosti. První uvedená komplikace se projevuje velmi silnou bolestí v oblasti páteře (hrudní úsek). Pacienti mohou být vyšetřováni i pro podezření na akutní srdeční onemocnění, protože příznaky nemusí být snadno odlišitelné. Zlomenina krčku stehenní kosti je vážnou komplikací, která vyžaduje většinou operační řešení.

Prevence osteoporózy: vitamin D a vápník

Jak bylo uvedeno, jde o metabolické onemocnění. V něm hrají roli dva parametry: vitamin D a vápník. Role vitaminu D je klíčová. Podporuje vstřebávání vápníku ve střevě, snižuje jeho únik do moči v ledvinách a umožňuje jeho uložení do kostní struktury.

Pokud jde o důraz na příjem vápníku v potravě, tak nebylo jasně prokázáno, že samotné dodávání např. v tabletové formě má vliv na kladnou bilanci kostní tkáně.

Naproti tomu, podávání vápníku spolu s D vitaminem u žen po menopause, (menopausa – hormonální přechod ženy) ukázalo na snížení rizika zlomeniny. Stručně řečeno, samotné podávání preparátů vápníku nemá na prevenci vzniku zlomenin vliv, kombinace vápníku a D vitaminu ano. Dávky musí být dostatečné a preparát musí být podán tzv. "z rukou lékaře". Je třeba pro konkrétního pacienta najít optimální dávku, odpovídající efektivní hladině v krvi. Léky jsou tedy vázány na předpis. Existují i volně prodejné preparáty, jsou to ale pouze potravní doplňky, určené pro jistou formu prevence.

Jak osteoporózu zjistíme?

Metoda pro určení stupně "pevnosti" kosti se jmenuje densitometrie. Jde o nezatěžující vyšetření, které se řadí mezi zobrazovací metody, podobně jako např. ultrazvuk. K tomu je třeba malého krevního odběru. Jeho výsledky ukáží další parametry, např. hladinu D vitaminu, rychlost "kostního obratu" apod. Máme dokonce možnost určit i menší stupně postižení kostní tkáně, obecně se jím říká osteopenie. Jde o stavy, kde preventivní léčba zabrání rozvoji osteoporózy.

shutterstock 531358357

Jak bude vypadat léčebné opatření osteoporózy?

Dnešní farmakologie dokáže efektivně léčebně zvládnout jak počínající stavy (osteopenie, výrazný pokles krevní hladiny D vitaminu), tak stavy již rozvinuté osteoporózy. Léčba začíná zpravidla samotným D vitaminem, který je dle situace možné kombinovat v jedné tabletě s určitou dávku vápníku. Pro stavy prokázané osteoporózy máme k dispozici moderní preparáty (bisfosfonáty, hormon parathormon apod.).

Podle průzkumů patří osteoporóza u veřejnosti mezi pět nejobávanějších onemocnění.

Diagnostikou a léčbou metabolických kostních onemocnění (je jich řada, nejedná se tedy pouze o uváděnou osteoporózu) by měl mít na starost lékař – specialista. Pokud máte dotazy, potřebujete se poradit, obraťte se na naše pracoviště.

MUDr. Karel Bulíř, ambulance revmatologie, osteologická poradna Kliniky GHC Praha.

 

Publikováno: 26.3.2018

Doktor ve Vašem okolí