První biologická náhrada menisku zajistí původní funkci kloubu

Autor:

V České republice byla v prosinci 2014 poprvé provedena unikátní operace, při níž byla pacientovi voperována biologická náhrada menisku. Zákrok provedl ortoped z pražského ORP CENTRA MUDr. František Picek:

ORP operace koleno

Bolesti kolen poznal na vlastní kůži téměř každý, z více než 30ti procent jsou způsobeny poškozením menisků. Ty perfektně fungují jako tlumiče zatížení a pomocné stabilizátory kolenních kloubů. Pokud jsou poškozené, převážně se odstraňují nebo ve výjimečných případech sešívají. Jejich absenci však nedokázalo nic plně nahradit. Nyní se do České republiky dostala první biologická náhrada z kolagenu typu I, která má jedinečnou schopnost přeměnit se v tkáň velmi podobnou lidskému menisku. Náhrada menisků je obrovský pokrok v ortopedii. Pokud částečně nebo úplně meniskus odstraníme, vede to ve 100% případů k degenerativnímu poškození chrupavky, tedy k poúrazové artróze. Nahrazení menisku zajistí původní funkci kloubu.

ORP menisk Náhradní meniskus, který po vložení do kolenního kloubu vypadá jako meniskus původní, tvarem i konzistencí připomíná měsíček z mandarinky. Zákrok je však poměrně složitý. Náhradu menisku implantujeme artroskopicky, protože jde o nejšetrnější operační metodu, po které pacientovi zůstanou na koleni pouze dvě malé jizvičky. Šetrnost pro pacienta je ale vykoupena technickou náročností, kdy se malý implantát musí přišít uvnitř velmi malého prostoru ke kloubnímu pouzdru. Zákrok trvá přibližně 60 minut. Pro implantování náhrady menisku jsou dvě základní podmínky, pacient musí mít alespoň část vlastního menisku zachovanou, aby náhradu bylo k čemu přišít a jeho chrupavka musí být pokud možno neporušená, aby nový implantát nezničila.

Úkolem této biologické náhrady je obnovit tkáň, která byla zničena většinou v důsledku zranění. Implantát se během následujících týdnů po operaci začne přeměňovat v tkáň, která je svou stavbou, tvarem i velikostí prakticky identická s původním lidským meniskem.

Tento jedinečný proces umožní pacientům s náhradou menisku vrátit se do tří měsíců do aktivního života a do roka třeba i k vrcholovému sportu bez rizika nevratného poškození kloubních ploch.

ORP meniskus ilustr ZAJÍMAVOSTI O MENISKU:

  • Natržené menisky patří k nejčastějším úrazům kolene
  • Snahy o vytvoření přírodní náhrady menisku začaly už v 80. letech 20. století
  • První kolagenový meniskus byl voperován v USA v roce 1991
  • Nejčastěji se meniskus poraní, pokud dojde k násilné rotaci kolene
  • Kloubní plocha bez menisku je až 3 krát více zatížena
  • V každém koleni jsou menisky dva (každý má jiný tvar)

MUDr. František Picek (46)

Specializuje se především na sportovní ortopedii a traumatologii a operativu končetinových kloubů. Jako první představil v roce 2010 v ČR léčbu pomocí vlastní krevní plazmy, v červnu 2014 v Čechách poprvé implantoval kolagenovou náhradu chrupavky. Je aktivním operatérem v nemocnici Kladno, nemocnici Beroun a působí v dejvickém centru pro ortopedii, rehabilitaci a podiatrii ORP CENTRUM. Více informací naleznete na: http://www.orpcentrum.cz/nahrada-menisku

Aktualizováno: 13.1.2015

Doktor ve Vašem okolí