Craniosakrální biodynamika

Autor:

Craniosakrální biodynamika (dále jen CSB) je úžasná metoda, která pracuje s lidskou podstatou a velmi citlivě respektuje lidské bytí. Rozměry této práce se dotýkají všech jejích úrovní. Při práci s CSB se člověk naučí trpělivosti a pokory. Může jen obdivovat moudrosti lidského zdraví.

Metoda CSB je velmi obsáhlá a dotýká se všech aspektů života. Je proto důležité, aby terapeut měl adekvátní znalosti anatomie a terapeutických možností, prošel důkladným výcvikem pod vedením zkušeného učitele. Při své práci dříve či později pochopí, že CSB je živá stále se vyvíjející terapeutická metoda, která se pro většinu z nich stane celoživotní cestou.

Většina existujících metod se zabývá lidským tělem z hlediska jednotlivých úrovní odděleně, např. otoky nohou řeší lymfodrenáž, léčí tedy lymfatický systém. Léčí ale až následek. Je však třeba najít příčinu a to dokáže CSB, která vnímá člověka jako celek. Pracuje se všemi úrovněmi (fyzická, energetická, duchovní a duševní) a je schopna harmonizovat všechny najednou. Jde k jádru problému, od příčiny k následku. Dokáže odhalit stopy traumatických zážitků, které způsobily v lidském těle bloky např. na úrovni tkání, tekutin, atd. Nenásilnou formou tyto tzv. inertní fulkrumy rozpouští a uvolňuje proudění energie v celém těle. Tím umožní návrat ke zdraví.

Zdraví je přítomné vždy v každém těle, od početí až do smrti. CSB dokáže i při těžkých nemocech znovu probudit tuto schopnost zdraví.

Prvním, kdo zjistil, že se kraniální kosti pohybují, byl americký lékař William Garner Sutherland (1873 – 1954). Do té doby se tvrdilo, že švy kraniálních kostí jsou pevně srostlé. Sám na sobě dělal pokusy se speciálně uzpůsobenou helmou. Vyvíjel tlaky na jednotlivé kraniální kosti a pozoroval změny nálad, motoriku, mluvení a celkové fungování svého těla.  Vytvořil systém hmatů, kterými bylo možné vnímat pohyby kostí a objevil, že tělem prochází tzv. primární respirace nebo také dech života. Dýchání kostí, tkání, pohyb tekutin v těle je následkem právě této primární respirace. Dojde-li k zablokování, tedy ke vzniku inertních fulkrumů způsobených např. traumatickým zážitkem, dochází k omezení primární respirace a následně nemocem.

Tímto dal základ osteopatickému směru, který se postupem doby vyvinul díky dalším nástupcům, např. anglickému doktoru Franklynu Sillsovi (*1947), do dnešní podoby CSB.

Díky širokému záběru CSB je možné ji aplikovat na veškeré nemoci, úrazy,  poškození a traumata, i jako preventivní metoda. Vždy se navrací k plánu zdraví. Při své praxi jsem se setkala např. s těmito případy – problémy po narození císařským řezem, matky po císařském porodu, hyperaktivní děti, defekty z prenatálního vývoje, kožní problémy, poúrazové a pooperační stavy, při léčbě rakoviny, bolesti hlavy, hormonální a menstruační poruchy, atd.

V době, kdy jsem začala studovat CSB jsem měla z mého hlediska fungující vztah a práci, která mě bavila. V té době jsem vážila skoro 100 kg a ať jsem se snažila jak jsem chtěla, moje váha stále kolísala. Většinou se mi vůbec nedařilo zhubnout. Měla jsem i zdravotní potíže, vysoký krevní tlak, problémy se štítnou žlázou, žlučníkem, slinivkou a další psychické problémy.

Za dobu studia jsem byla mnohokrát ošetřena touto metodou, nyní je můj zdravotní stav bez dřívějších problémů a má váha se snížila o více než třetinu. Pozoruji, že můj život se zlepšil na všech úrovních, fyzických, psychických, vztahových a pracovních. Svým klientům tedy nabízím metodu, kterou jsem úspěšně vyzkoušela sama na sobě.

 

Aktualizováno: 26.4.2010

Doktor ve Vašem okolí