Dobrá masáž dokáže divy

Autor:

Rozproudí vám energii, zbaví tělo škodlivých látek i stresu, zmírní bolesti a celkově vás dostane do rovnováhy. Stres, tlak, život bez odpočinku. Žijete také tak? Možná právě teď je nejvyšší čas se nadechnout a do svého životního rytmu zařadit pravidelné masáže. „Kvalitní masáž je skutečně alternativní medicínou a ten, kdo je zvyklý ji pravidelně užívat, profituje dvojnásob,“ tvrdí Robert Hoffman, profesionální masér a osobní trenér, v současné době působící v ordinaci ORP CENTRUM.

Masáž
K čemu jsou vlastně masáže dobré, když nás zrovna nic nebolí?

Robert Hoffman: Masážní doteky působí nejen na naše tělo ale i na duši. Důsledkem je tedy čistý zážitek, během kterého se vyplavují hormony jako jsou endorfiny, oxytocin, serotonin a dopamin. Všechny tyto látky snižují citlivost na bolest a přispívají k dobré náladě a pocitu vyrovnanosti. Z lékařského hlediska jsou masáže nepostradatelnou součástí ozdravných procesů.

Pomůže masáž těm, které trápí bolesti hlavy?

Robert Hoffman: Rozhodně ano. Většina z nás si v tu chvíli řekne: Všeho nechat a jít si lehnout! Ovšem málokdo ví, že nejlepší je – jít si lehnout rovnou k masérovi. Takoví lidé mají často sníženou hladinu serotoninu. Tu lze včasnou a vhodnou masáží podstatně zvýšit. Masáží uvolněné endorfiny tak působí téměř jako morfium a bolesti v důsledku této skutečnosti ustupují.

Proč je člověk po masáži unavený?

Robert Hoffman: Víte, když půjdete do posilovny poprvé a budete hodinu mírně posilovat, odejdete v pohodě, ale druhý den budete celá rozlámaná. Ale po pěti návštěvách posilovny budete další den v pohodě. A stejně to funguje i u masáže člověka, který jde poprvé. Při masáži dojde k prokrvení, k intenzivní látkové výměně. Svalům se dostane pohybu, na který nejsou zvyklé a jsou unaveny.

Jak se pozná dobrý masér?
P1100717
Robert Hoffman

Robert Hoffman: Praxe, zkušenosti, cit. To je hlavní. Masér by měl umět zjistit, co klienta trápí a jakou technikou mu dokáže nejlépe pomoci. Není ale špatné řídit se zdravým selským rozumem - zkusit si na nového maséra zjistit reference od známých a při návštěvě a masáži se řídit svými pocity.

Jaké masáže lidé chtějí nejvíce?

Robert Hoffman: To je různé. Hodně je žádaná reflexní masáž. Ta podporuje funkci jednotlivých orgánů a aktivuje energetické body na chodidlech, dlaních a zádech. Hodně dělám také masáž lymfatických cest k uvolnění svalů. Ta vyplavuje toxické látky z těla, ale zároveň odbourává celulitidu a zpevňuje pokožku. Velice zajímavá a já ji mám rád, je masáž shiatsu, která pomáhá při celkové únavě a stresu, alergiích, dýchacích potížích. Odstraňuje a zmírňuje bolesti různého typu – zad, šíje. Je doporučována pro regeneraci sportovců a k celkovému posílení krevního oběhu.

Na jakou masáž mám jít, pokud mě bolí záda?

Robert Hoffman: Bolesti zad mají pestrou paletu příčin a ty se navíc často navzájem kombinují. Proto je dobré vždy nejdříve promluvit s lékařem. Ten po celkovém vyšetření určí léčbu a doporučí vhodné cviky a masáže.

Více informací na www.orpcentrum.cz

Publikováno: 10.1.2011

Doktor ve Vašem okolí