Jak napravit golfový loket a jiné problémy pohybového aparátu vzniklé při golfu

Autor: MUDr. Dalibor Zeman

Golf je velice náročný sport na koordinaci pohybu a ve snaze zahrát co nejdelší odpal dochází částo k přetěžování pohybového aparátu. Tyto problémy jsou markantní zvláště u začínajících golfistů ve středním a pozdějším věku. Často je švih nahrazován silou a přitom trpí především horní polovina těla.

Mnozí golfisté samouci si mohou osvojit nesprávnou techniku odpalu, což vede k poškozování a přetěžování pohybového aparátu. Dlouhodobé špatné provádění techniky při golfu vede k nevratným změnám na páteři, ramenech, loktech či zápěstích, které při pozdním řešení mohou vést k nutnosti radikálních chirurgických zákroků či omezení nebo nemožnosti hrát golf.

dalibor zeman2

Je potřeba těmto problémům spojeným s jednostranným pohybem předcházet a při již vzniklých problémech, například s golfovým loktem či bolestmi zad nebo ramene, je nutné jejich včasné řešení. Správný postup je ve stanovení příčiny obtíží, to je správné diagnózy a odstranění příčiny bolesti - vyléčení příslušného kloubu. Špatná cesta je léčení bolesti pouze tabletami, obstřiky, které vede k zakrytí a utlumení příznaků a v konečné fázi k přetěžování a nevratnému poškození tkáně a kloubu. Zvláště aplikace kortikosteroidů při obstřicích vede k atrofii a nekroze šlach, úponů a dalších struktur a vede ke chronicitě obtíží. Jejich efekt je pouze přechodný a krátkodobý.
Problémů spojených s fyzickou aktivitou může být celá řada.

Nejčastější obtíže při golfu jsou:

  1. golfový loket
  2. bolesti ramene
  3. bolesti zápěstí
  4. bolesti zad
  5. bolesti Achillovy šlachy

Naše pracoviště v Říčanech se specializuje na problémy pohybového aparátu u sportovců, které řešíme neinvazivně pomocí bilogických metod.

dalibor zeman1

Jedná se především o terapii rázovou vlnou, která působí cíleně s použitím speciálního aplikátoru.
Aplikátor přiložený ke tkáni zlepšuje prokrvení v daném místě a vyvolává hojení. Má protizánětlivý účinek, tlumí bolest a startuje regeneraci tkáně s obnovou buněk. To znamená, že poškozené buňky jsou nahrazeny novými. Účinnost této ambulantní terapie se pohybuje kolem 90%, u některých diagnóz téměř 100%. Důležité je i dodržování režimu po absolvování této terapie, po zátěži rehabilitovat a odpočívat. Terapie rázovou vlnou nahrazuje operační výkony, je neinvazivní a nebolestivá a nemá žádné nežádoucí vedlejší účinky.

Další možností volby je léčba ORTHOKINE, která pomocí odebrané vlastní plazmy obohacené o protizánětlivé látky dokáže vyhojit a obnovit chrupavku kloubů a vyléčit zánět. Jedná se o další způsob biologické léčby, která se v posledních letech u nás i ve světě čím dál více uplatňuje.
Můžeme sem zařadit i injekční aplikace kyseliny hyaluronové, která je tělu vlastní a která se používá k léčbě poškozených vazů, např. u výronu kotníku.

Moderních metod je tedy celá řada, proto je důležité vyšetření pacienta a na jeho základě rozhodnutí o vhodném způsobu léčby.

Aktualizováno: 25.8.2011

Autor
MUDr. Dalibor Zeman
Doktor ve Vašem okolí