Notice: Trying to get property of non-object in /data/www/medved/application/widgets/NewsletterSubscriberSideWidget.php on line 112
Léčivé účinky rázové vlny

Léčivé účinky rázové vlny

Autor:

Rázová vlna je nová rehabilitační metoda léčby bolestí šlach, svalů i zánětů. Léčbu rázovou vlnou řadíme do oblasti fyzikální terapie. Tato metoda je určena k ošetření postižených šlachových a svalových úponů, bolestivých zánětů a měkkých tkání v blízkosti kosti.

Kdy rázová vlna pomůže?

Tato terapie vychází ze zkušenosti získané při léčbě ledvinových kamenů již od 80. let minulého století. Je založena na přenosu mechanické energie do postižené tkáně, kde dochází k několika reakcím:

  • tlumení bolesti
  • zhojení urychlením tkáňového metabolismu
  • rozpuštění nahromaděného kalcia

Jak rázová vlna léčí?

Přístroj mění vzduchovou tlakovou vlnu na akustickou radiální vlnu, která je hlavicí aplikátoru přenášena do tkáně, kde působí do hloubky až 4cm. Vlastní ošetření probíhá tím způsobem, že terapeut přiloží na kůži nad postiženým místem generátor rázové vlny, se kterým se pohybuje a sleduje odezvu z ošetřované tkáně. Pro lepší přenos rázových vln do tkáně je používán gel nebo krém. Doporučuje se 3-5 aplikací, mezi nimiž je vždy týdenní odstup.

Komu rázová vlna pomůže?

Nejčastější indikací této metody jsou chronické zánětlivé změny v oblasti svalových úponů, šlach, kloubních vazů, kloubních pouzder a v burzách. Na horních končetinách se ošetřují hlavně ramenní klouby (např. impingement syndrom, subakromiální bursitidy, tenditidy dvouhlavého svalu atd.). Dále jsou to záněty vnitřního a zevního loketního kloubu. Na dolních končetinách jsou to úponové bolesti ischiokrurálních svalů, adduktorů kyčelních kloubů, dále čtyřhlavého svalu, čéšky (skokanské koleno), achillovy šlachy, úponové bolesti krátkých flexorů prstů a patních ostruh.

Kdo na ošetření rázovou vlnou nemůže?

Rázová vlna by se neměla aplikovat u nemocných s nádorovým onemocněním nebo poruchami srážlivosti, tedy ani při užívání chronické antikoagulační terapie. Aplikaci neprovádíme v místech nad vzdušnými orgány, průběhem nervů nebo v oblasti varixů (křečových žil). Kontraindikací jsou také systémová zánětlivá onemocnění a těhotenství. V případě aplikace kortikoidu odkládáme aplikaci o tři až šest týdnů.

Jak je po léčbě rázovou vlnou?

Je potřeba dodat, že aplikace rázové vlny může být nepříjemná a dokonce i bolestivá, hlavně při aplikaci v blízkosti periostu (okostice). Celkově je však pacienty dobře tolerována. Bezprostředně po aplikaci by nemocný měl 3dny dodržovat klidový režim (neznamená to klidový režim na lůžku, ale vyloučení činností, které vedly ke vzniku obtíží). V dalších dnech do druhé, případně třetí aplikace povolujeme mírnou zátěž (kolo, plavání, lehký běh). Po skončení celé série povolujeme postupnou zátěž bez omezení.

Rázová vlna je metoda poměrně nová. Její použití přináší v rehabilitaci nové léčebné možnosti. Pacienty trpící bolestmi šlach a úponů tato nová metoda jejich obtíží snadno zbaví. Stačí k tomu několik aplikací, jejichž účinnost je až 90 %!

 

Publikováno: 1.3.2010

Doktor ve Vašem okolí