Notice: Trying to get property of non-object in /data/www/medved/application/widgets/NewsletterSubscriberSideWidget.php on line 112
Novinky a zkušenosti s terapií rázovou vlnou

Novinky a zkušenosti s terapií rázovou vlnou

Autor: Osteo Klouby Klinik

Terapie rázovou vlnou je naprosto unikátní a účinná. Již téměř 2 roky se na pracovišti v Centru zdraví u Bílého lva zabývají intenzivně touto terapií, sledují nejnovější světové trendy a snaží se je používat a uplatňovat v praxi.

Neustále se rozšiřuje indikační schéma a tím i množství diagnoz vhodných pro terapii rázovou vlnou přístrojem Swiss DolorClast. Nyní rozebereme jednotlivé diagnozy podrobně i s jejich úspěšností léčby. Nejčastější indikací léčení rázovou vlnou je tenisový loket - neboli epikondylitida radiální či ulnární -  zkušenosti a statistiky říkají, že úspěšnost léčení je kolem 85%. Ve srovnání se světovými statistikami jsou naše zkušenosti obdobné, liší se pouze o několik % v náš neprospěch. U těchto pacientů došlo k úplnému vyhojení, zbylých 7% hlásilo výrazný ústup obtíží a bolestí, pouze u 8 % pacientů byl efekt malý nebo žádný.

razova-vlna-1

Zde je důležité odbočit a zdůraznit malou povědomost o této moderní terapii nejen mezi laickou, ale i odbornou veřejností. "Často se nám stává, že pacienti jsou více informováni o léčbě rázovou vlnou, než jejich ortoped či praktický lékař. Také z tohoto důvodu se v naší ordinaci objevují pacienti, kteří absolvovali spoustu obstřiků rehabilitací, analgetickou medikaci či dokonce operaci postiženého kloubu bez efektu, ba naopak byli iatrogenně poškozeni těmito zákroky. Aniž jim byla nabídnuta alternativa pomocí léčení rázovou vlnou. Takže loket, pata je po vícenásobných aplikací kortikoidů či RTG záření poškozená a hůře reaguje na léčbu, nebo je nutné více aplikací a léčba musí být intenzivnější.", říká MUDr. Zeman z Centra zdraví u Bílého lva.

Další velmi častou diagnozou, pro kterou pacienti navštěvují ordinaci je patní ostruha - zde je úspěšnost léčby kolem 95%, což je v souladu s evropskými i světovými statistikami. To znamená, že téměř každý pacient s patní ostruhou má úlevu a většina je vyléčená. Mezi další časté a úspěšné diagnozy patří symptom bolestivého ramene - symptom rotátorové manžety, kde je úspěšnost léčby kolem 93 %, u zánětu Achillovy šlachy kolem 90%.

razova-vlna-2

U ostatních diagnoz, kterých je velmi mnoho, jsou statistiky obdobné. Léčení rázovou vlnou je též velice účinné u trochanterické burstidy, patelárním symptomu tibiálním, symptomu plantární fasciitidě, zánětech Achillovy šlachy, artrózách kloubů I. a II. stupně, chronických entezopatiích, mezi méně známé patří též Dupuytrenova kontraktura. Na západ od našich hranic se rázové vlny ve zvýšené míře používá v revmatologii, ortopedii, úrazové chirurgii, zabývají se jí i specialisté na akupunkturu.

Výrazné úspěchy slaví ve sportovní medicíně - je využíván vrcholovými sportovci na tenisových turnajích ATP, kde je mezi hráči pro účinnost a rychlý výsledek značně populární. Je používán často u fotbalistů, lyžařů, hokejistů... V  Centru zdraví u Bílého lva absolvovalo léčení několik fotbalistů z Teplic, Mladé Boleslavi,  Žižkova s úspěšným výsledkem a mnoho tenistů různých kategorií. Léčba rázovou vlnou je vhodná pro profesionální i amatérské sportovce, pouze u vrcholových sportovců má jiný charakter a je intenzivnější.

Kromě jiných se rázovou vlnou léčil i Jaromír Jágr pro chronicky bolestivá třísla.

Indikací terapie přibývá, pouze na noze je jich kolem 10 - podle časopisu US TODAY - mezi ně patří patní ostruha, záněty Achill. šlachy, valgozní halluxy, zarostlé nehty, kladívkové prsty, únavové zlomeniny, paklouby, chronické distorze kotníků, plantární fasciitis. Z těchto diagnoz většinu léčí v Centru zdraví u Bílého lva v Říčanech s úspěšnými výsledky.

razova-vlna-3

Dále je nyní největší novinkou uplatnění terapie rázové vlny při léčení bolesti, při aplikaci v oblasti akupunkturních bodů. Největší hit je též využití rázové vlny léčením tzv. trigger pointů což je tzv. spouštový bod bolesti, kde je lokální svalový spasmus, který způsobuje myofasciální bolest. Léčí se pomocí těchto bodů recidivující bolesti lumbální páteře - lumbágo, lumboischiadický sy stavy po zlomeninách kostrče, bolesti ramen, blokády krční páteře a bolesti krku, bolestivá kolena, bolesti hlavy, migreny, závratě...

Studie, které se prováděly a které jsou srovnatelné se zahraničními studiemi, prokázaly, že léčení přístrojem Swiss DolorClast nejen značně potlačuje chronickou bolest, ale podstatně odstraňuje omezení při práci, sportovní činnosti a v denním životě, vyplývající z chronické bolesti. Je vysoce přijatelná pro značnou toleranci pacienty a má nepatrné vedlejší účinky a kontraindikace. Důležité je též zmínit, že výsledek terapie je trvalý a pacienti, kteří léčení absolvovali , přichází většinou s jiným problémem, vědomi si účinnosti a výsledku léčení.

 

Aktualizováno: 22.4.2009

Autor
Osteo Klouby Klinik
Doktor ve Vašem okolí