Power Plate představuje efektivní program pro posílení pánevního dna a rychlý návrat do kondice po porodu

Často tajně řešená a tabuizovaná problematika důsledků oslabeného svalstva pánevního dna se týká více než poloviny českých žen. Opakované porody, špatný životní styl, menopauza, urologické a gynekologické operace, fyziologické změny, úrazy, to jsou všechno faktory, ovlivňující pevnost a funkčnost svalstva pánevního dna. Především těhotenství a porody, na jedné straně důležité a krásné okamžiky v životě žen, sebou na druhou stranu přinášejí také určitou zátěž pro tělo. Díky tomu, že se o této problematice kvůli jejímu intimnímu charakteru moc nemluví, mnoho žen neví, jak problémy aktivně řešit a právě poruchy funkce pánevního dna se pro ně stávají strašákem, který začíná nepříjemně ovlivňovat jejich život.

Projevy disfunkce pánevního dna jsou velmi nepříjemné a patří mezi ně kromě výše zmíněného také pokles až výhřez orgánů malé pánve, inkontinence moči nebo stolice, bolesti zad, kostrče, anebo také poruchy sexuálních funkcí. „O tom, jak vážný tento problém je, hovoří i statistiky. Důležitá je prevence – málo lidí ví, že nejúčinnější možností, jak pánevní dno pečovat, je především cvičení," říká gynekolog MUDr. Vladislav Klimeš. O tom, že jsou tyto problémy skutečně velmi časté a mnoha lidem přináší nepříjemnosti v životě i v partnerských vztazích, hovoří i sexuoložka Laura Janáčková. „Problémy způsobené oslabeným svalstvem pánevního dna a vůbec jakékoli následky, např. porodního poranění apod. jsou velmi často obrovským problémem, který přivádí ženy do ordinací sexuologů a psychologů.

Jak problémy způsobené oslabeným svalstvem pánevního dna řešit?

tehotna

Přístroj Power Plate nabízí efektivní řešení v boji o zpevnění pánevního dna. Jedním z účinných způsobů, jak aktivně zapojit svalstvo pánevního dna je cvičení na vibrační a rehabilitační plošině Power Plate. To se dá vhodně kombinovat i s výše uvedeným. O pozitivním vlivu vibračního tréninku hovoří i odborné studie. Ty vesměs prokázaly vyšší aktivaci svalů pánevního dna ve srovnání s jiným cvičením. Ze švýcarské studie vyplývá, že aktivita pánevního dna při Kegelových cvicích bez vibrace je 75uV, přičemž aktivita pánevního dna v průběhu tradičních Kegelových cviků s přidáním vibrace je 95uV. Ze závěru studie vyplývá, že vibrace vede k vyšší aktivaci svalstva pánevního dna u žen s oslabeným svalstvem pánevního dna a dosahuje vyšší aktivace pánevního dna než samotné maximální volní kontrakce, Neurourol. Urodynam. © 2009 Wiley-Liss, Inc.

cvik 1 hluboky podrep Společnost Power Plate nyní představuje nový efektivní program, kombinující účinné cvičení na posílení svalstva pánevního dna s profesionálně vedeným tréninkem na Power Plate, který pomáhá svaly pánevního dna aktivovat a zvyšuje tak účinnost cvičení. Tvůrkyní a propagátorkou tohoto programu je Jenny Burrell, britská zdravotní trenérka a zakladatelka společnosti Burrell Education, jejímž hlavním posláním je péče o těhotné klientky, ženy po porodu, po urologických a gynekologických operacích apod., kterým pomáhá vrátit se do formy pomocí uceleného cvičebního programu. Jenny Burrel navštívila v rámci kongresu na téma Pánevní dno i Prahu: http://www.youtube.com/watch?v=8GGJRq-ujHU

Tento nový průkopnický program zvyšování kondice pomocí akceleračního tréninku na strojích Power Plate pomáhá hlavně novopečeným maminkám vrátit se zpět do formy, zdokonalit postavu, zůstat aktivními a především správně a účinně posílit svaly, na něž mají těhotenství a porod největší vliv. Program se dá vhodně praktikovat i na starší ženy, které problémy způsobené oslabeným svalstvem

Dle názoru odborníků je nejúčinnějším řešením cvičení!

Pokud je svalstvo pánevního dna posíleno, zdravotní problémy se lepší či zcela zmizí. Žena se cítí lépe jak fyzicky, tak i psychicky. Důležité je zvolit správný druh cvičení a v počátcích je určitě nejlepším způsobem cvičení pod odborným dohledem v podobě osobního trenéra či fyzioterapeuta. Cvičit ale může žena i dříve, než ji případné problémy postihnou. „Prevence je velmi důležitá, zpevněné svalstvo může být i jedním z důvodů snadnějšího porodu a následné rychlejší regenerace po porodu" doplňuje doktor. „Dobrá kondice svalů pánevního dna je důležitá pro každého člověka, i když nemá žádné zdravotní potíže, především pro kontrolu držení a stabilizace těla," dodává Zuzka Bičíková, trenérka a školitelka programu Power Plate pro maminky po porodu.

Jak obecně posilovat svalstvo pánevního dna

Základem cvičení je si pánevní dno uvědomit. Svaly pánevního dna si můžeme představit v oblasti pánve jako síť svalů, které spojují stydkou kost v přední části s kostrčí a sedacími kostmi v zadní části. Těmito svaly prochází močová trubice, vagina a řitní otvor, které jsou zároveň ovlivňovány funkcí těchto svalů. Všechny tyto svaly pánevního dna podpírají močový měchýř, dělohu a konečník. Pomoci může především vhodný cvičební program jako je například Power Plate, který vám hluboké svaly pomůže aktivovat a zapojit. Svaly pánevního dna je možné procvičovat dvěma způsoby – izolovaně a vědomě, tzv. Kegelovými cviky, nebo zapojením koaktivátorů pánevního dna. To jsou svaly, jejichž aktivací zapojíme i svaly pánevního dna. Jedná se o adduktory (vnitřní strana stehen) a abduktory (vnější strana stehen) a příčný sval břišní.

Stroje Power Plate též úspěšně prošly klinickou zkouškou technických požadavků Evropské unie, kterou musí absolvovat každý zdravotnický prostředek a jejímž výsledkem je označení produktu značkou CE. Klasifikace Power Plate jako zdravotnického nástroje tak otevírá možnost lékařům a nemocnicím využívat tyto stroje jako další možnosti léčby širokého spektra zdravotních problémů.

V ČR je nyní přes 250 provozovatelů Power Plate z nichž se někteří věnují speciálně právě ženám, které mají s pánevním dnem problémy.

Aktualizováno: 23.10.2013

Doktor ve Vašem okolí