Rázová vlna smete bolesti pohybového aparátu

Autor: MUDr. Dalibor Zeman

Trápí vás tenisový loket či patní ostruhy? Pak je ideální rázová vlna. Stačí několik aplikací a zasažené místo je jako znovuzrozené. Moderní metodu léčby kloubů, tenisových loktů, patních ostruh a svalových úponů rázovou vlnou před několika lety v ČR průkopnicky uvedl do praxe MUDr. Dalibor Zeman v Centru zdraví U Bílého lva v Říčanech.

orto

Dobrý den pane doktore. Rádi bychom se Vás zeptali co je terapie rázovou vlnou a kdo z ní může mít prospěch?

Terapie rázovou vlnou je moderní cílená léčba pohybového aparátu. Dokáže odstranit příčinu obtíží a pacienta zcela vyléčit. Záleží na délce trvání obtíží, typu diagnózy, předcházející léčbě a pokročilosti procesu nemoci. Je určena široké škále pacientů od dětí školního věku, přes sportovce amatérské i vrcholové, nesportovce i seniory. Naší nejstarší pacientkou byla 95 letá paní s koleny.

Které diagnózy se takto dají léčit?

Rázovou vlnou se léčí široká škála onemocnení. Celý pohybový aparát, čili klouby, svaly, šlachy, úpony. Nejčastějšími indikacemi jsou tenisové lokty, bolavá ramena, patní ostruhy, bolesti kolen, kyčlí, natržené svaly, záněty šlach, nehojící se zlomeniny, paklouby,stavy po operacích pohybového aparátu a po úrazech, kde došlo k zatuhnutí kloubu a k omezení hybnosti. V posledních letech se rázová vlna výrazně uplatňuje u léčení artróz kolen, ramen, kyčlí a artróz drobných kloubů, i u léčení vbočených palců a jiných výrůstků. Dále pomáhá u dětí při léčení přetížených kolen a Achillových šlach při jejich rychlém růstu kolem 8. až 14. roku věku. Velice účinná je terapie rázovou vlnou též při bolestech páteře. Pacienta je potřeba před touto terapií důkladně vyšetřit a stanovit přesnou diagnózu. To je první krok k úspěšné léčbě.

Co se ve chvíli, kdy se rázová vlna šíří tělem z přístroje, ve tkáních odehrává? Jak to pacient pocitově vnímá?

Rázová vlna působí cíleně a lokálně s použitím speciálního aplikátoru. V naší ordinaci používáme dva různé typy rázové vlny, a to radiální a fokusovanou, podle typu diagnózy. Aplikátor přiložený ke tkáni zlepšuje prokrvení v daném místě a vyvolává hojení v místě aplikace. Má protizánětlivý účinek, tlumí bolest a startuje regeneraci tkáně s obnovou buněk. To znamená, že poškozené buňky jsou nahrazeny novými.Většina pacientů působení rázové vlny zvládá bez větší bolesti ve snesitelné míře.

U některých diagnóz je aplikace dokonce příjemná. Jak časově náročná je návštěva vaší ordinace? Jedná se o ambulantní zákrok nebo je nutná hospitalizace?

Pacient se do naší ordinace objedná na určitou hodinu. Vyšetření, včetně rentgenového, trvá celkem s první aplikací podle závažnosti diagnózy či diagnóz obvykle půl až tři čtvrtě hodiny. Jedná se tedy o ambulantní zákrok. Je potřeba obvykle 6 aplikací rázové vlny.

Dá se očekávat nějaký okamžitý efekt už napoprvé? Jaká je účinnost této léčebné metody?

Účinnost terapie se pohybuje podle typu diagnózy od 60 do 90 %. U některých typů diagnóz je účinnost téměř 100%. Důležité je i upravení hmotnosti a režimu po absolvování této terapie, po zátěži rehabilitovat a odpočívat. Terapie rázovou vlnou je vysoce účinná, neinvazivní, nebolestivá, bez nutnosti injekcí či operačního zákroku. V některých případech nahrazuje operační výkony nebo jim zabrání.

Je terapie rázovou vlnou vhodná pro každého?

531550

Některá omezení z dob počátků této metody se ukázala jako zbytečná. Nyní už víme, že terapii lze používat i u onkologických pacientů v neaktivním stadiu choroby (při remisi), u diabetiků a také u pacientů užívajících léky na ředění krve (warfarin). Z prospěšných účinků rázové vlny mohou těžit i těhotné ženy, pokud se tato neaplikuje v okolí plodu. Takže si bez rizika mohou léčit například patu, loket či rameno.

Můžete popsat rozdíl mezi klasickou léčbou určité konkrétní diagnózy a terapií rázovou vlnou?

Klasická léčba například tenisového lokte spočívá v klidovém režimu, užívání léků ve formě mastí a sprejů a ve formě injekcí s kortikoidy, které ale mají významné nežádoucí účinky. Někdy se také přikračuje k operaci, která má asi 50% účinnost oproti terapii rázovou vlnou. Při této klasické léčbě se na rozdíl od léčby rázovou vlnou pouze tlumí příznaky choroby a příčina zůstává. To znamená, že při zátěži se během krátké doby příznaky objevují znovu a choroba se stává chronickou. Díky tomu, že rázová vlna řeší příčinu obtíží, je výsledek léčby dlouhodobý.

Jaké procento vašich pacientů tvoří profesionální sportovci?

V převaze jsou u nás běžní normální pacienti. Profesionálních sportovců je jen několik procent. I tak ale máme zkušenosti s léčením profesionálních hokejistů, fotbalistů, atletů i zástupců dalších sportovních odvětví.

Hradí tuto terapii zdravotní pojišťovny?

Tento způsob léčby nehradí žádná z pojišťoven. U nás i v zahraničí si ji pacient musí platit sám. Cena závisí na kvalitě přístroje, erudici a zkušenosti lékaře, který terapii provádí.

Publikováno: 17.3.2011

Autor
MUDr. Dalibor Zeman
Doktor ve Vašem okolí