Notice: Trying to get property of non-object in /data/www/medved/application/widgets/NewsletterSubscriberSideWidget.php on line 112
Terapie akustickou rázovou vlnou

Terapie akustickou rázovou vlnou

Autor: MUDr. Andrea Plná, DiS.

Acoustic Wave Therapy (dále AWT) se v medicíně používá již řadu let. Zřejmě každý slyšel o rozbíjení ledvinových a žlučových kamenů pomocí rázové vlny. Přístroje založené na stejném principu, ale s mnohem menší energií, se využívají v mnoha oborech. Nejširší uplatnění nachází v rehabilitaci a ortopedii v léčbě bolestivých stavů pohybového aparátu nebo např. v estetické medicíně. Nejlíp vám ošetření rázovou vlnou představíme připodobněním k ultrazvuku, který je dostatečně známý a kterému se aplikace AWT podobá.

orto

Vzduch vháněný do přístroje je měněn v nanosekundy trvající kuželovitou rázovou vlnu. Ta se dostává do těla z koncovky aplikátoru přes nanesený ultrazvukový gel bez poškození povrchu kůže.  Rázové vlny přinášejí do organismu impulsy energie, které zlepšují prokrvení, zvyšují látkovou výměnu ošetřované oblasti, u jizevnatých procesů aktivují buňky produkující vazivovou tkáň, zvyšují produkci bílkovin. Tím dochází k regeneraci postižené tkáně. Napomáhají rozpouštění vápenatých usazenin ve šlachách a úponech, snižují napětí ve tkáních, stimulují protizánětlivý proces a tlumí bolest. V konečném efektu vede proces k odeznění bolesti a tím výrazně zlepší pohyblivost.

Kdo může využít pozitivní účinky AWT?

Lidé trpící akutní či chronickou bolestí pohybového ústrojí. Aktivní sportovci nebo některá povolání a činnnosti, kde dochází k přetěžování šlach a svalů. AWT jim umožňuje rychlejší návrat do formy. V zásadě je AWT používána u zánětlivých procesů či poruch výživy tkání s cílem povzbudit obranyschopnost, revitalizovat a regenerovat tkáň. Jsou to např. přetěžované šlachy a svaly, některé záněty, "tenisový" loket, bolesti kolene, ramene, zápěstí a drobných kloubů ruky, patní ostruha, syndrom tibiální hrany, svalové spoušťové (bolestivé) body, mízní otoky, bolest Achillovy šlachy, Bechtěrevova choroba, revmatické záněty šlach a tíhových váčků, špatně se hojící zlomeniny, chronické záněty kloubů, rizikoví pacienti pro operační výkon, a mnohé další. O vhodnosti ošetření rázovou vlnou vždy rozhoduje lékař!

AWT má mnoho výhod

Léčba je účinná až v 90%, mnohdy stačí již jedno ošetření, má minimální vedlejší účinky, je ambulantní, dává rychlejší výsledky než léčba chemická, je šetrnější a levnější než operační zákrok a není omezena věkem!

Další významné uplatnění má rázová vlna v estetické medicíně. Jde o první účinnou léčbu celulitidy s dlouhodobým účinkem! Dál se používá na strie, jizvy, vypnutí svalové a vazivové tkáně, a tím ke zmenšení obvodu ošetřovaných oblastí. V kůži a podkoží se výrazně zlepšuje průtok krve a mízy, uvolňuje se a následně zpevňuje vazivová tkáň, je podporována tvorba kolagenních vazivových vláken. Výsledkem aplikace série AWT je zlepšená pevnost a obnovená pružnost kůže a vazivové tkáně spolu s viditelným a dlouhotrvajícím zlepšením struktury kůže. A ruku v ruce jde zeštíhlení dané tělesné partie.

Publikováno: 27.1.2011

Autor
MUDr. Andrea Plná, DiS.
Doktor ve Vašem okolí