TRX – proč posilovat jen s váhou vlastního těla

Jestli si chcete zpevnit a vytvarovat postavu, ale nebaví vás cvičit na klasických strojích v posilovně, tak pro vás máme super tip! Ve fitness klubech Holmes Place si můžete vyzkoušet TRX cvičení. TRX využívá pouze váhy vlastního těla. Tento druh funkčního tréninku je systém pro tvarování těla, kompletní rozvoj síly, svalové hmoty, flexibility a rovnováhy pro cvičence všech fitness úrovní. TRX byl původně vyvinut americkými vojenskými a speciálními jednotkami jako všestranný systém pro posilování celého těla i v extrémních podmínkách.

Cvičení s vlastní váhou těla

shutterstock 109262426 V začátku je určitě toto nejvýhodnější variantou jakéhokoliv tréninku. Vaše tělo Vám ze začátku bude někdy i příliš velkou zátěží, natož abyste si brali ještě externí zátěž. Proto se budete často ubírat k variantám cviků, které budou jednodušší než jejich klasické provedení.

V začátcích je potřeba naučit se správné používat své tělo, hlavně osvojit si správné držení těla, které minimalizuje riziko poranění Vašeho těla při samotném cvičení a také trénink výrazně zefektivní.
Samozřejmě existují stovky, tisíce různých cviků, které s vlastním tělem můžete provádět. I přesto Vás to po nějakém čase omrzí a budete se chtít posunout dál nebo je tu druhá možnost – pro úplné začátečníky bude spousta cviků taková překážka, že bude potřeba pomůcka, která pomůže daný cvik zjednodušit či lépe vést nácvik.

Jednou takovou pomůckou je závěsný systém TRX

TRX je závěsný systém složený z několika základních a pro manipulaci důležitých částí: samotný závěs (karabina), jeden okem provlečený popruh s konci opatřenými madly na držení a oky na zavěšení a nad těmito konci karabiny pro snadnou manipulaci a úpravu délky jednotlivých ramen.
Možností použití je nepřeberné množství. Asi nejlepší variantou je zavěsit pomůcku na karabinu ze stropu nebo za nějakou hrazdu. Ale využití nalezne mnohem širší: dodává se se speciálním držákem do dveří, takže si můžete zacvičit i doma, kde není možnost ukotvení na strop. Dále můžete vyběhnout ven a v podstatě kdekoliv TRX omotat, provléknout.

Cvičení s TRX

Výhodou cvičení s TRX je hlavně to, že jej může použít úplný začátečník a odcvičí bezpečně a efektivně kompletní trénink, ale své využití najde i u vrcholového sportovce, který naopak s pomocí této pomůcky svůj trénink posune na další úroveň a výrazně zvýší intenzitu.
Intenzitu cvičení lze lehce nastavovat pomocí náklonu Vašeho těla, šířce opory (postoje) a samotných konkrétních cviků.

Cvičení začátečníka bude zaměřeno primárně na správné držení těla, malý náklon a převážně pomalé provedení cviků. Kdežto pokročilejší svůj náklon zvýší, postaví se například na jednu nohu, či se budou přitahovat pouze pomocí jedné paže u specifických cviků a mohou cviky provádět i výbušnou formou.

Hlavními výhodami je to, že můžete zatížení při cvičení měnit pohotově a upravíte intenzitu pouze jedním krokem.

Další důležitou výhodou je, že při cvičení se výrazně zvyšují nároky na zapojení tělesného jádra, hlubokého stabilizačního systému, jehož rozvoj je nutný pro ochranu naší páteře, orgánů a správné nastavení držení těla.

Shrnutí výhod použití této pomůcky:

  • S TRX si zacvičí vrcholový atlet, kulturista, mladý člověk, dítě, starý člověk, člověk po zranění, člověk se specifickými pohybovými potřebami, ... Jednoduše skoro každý. "Skoro" píši hlavně kvůli skupinám, jako jsou například těhotné ženy, kardiaci, osoby s extrémním vysokým tlakem atd.
  • Důvody jsou jednoduché - většinu cviků lze upravit v metodické řadě natolik, že začneme doslova od píky, naučíme se správně zapojit chtěné partie, správně postavit tělo a potom už jenom zvyšovat intenzitu díky trikům, které zmíním dále.
  • Chcete si zacvičit biceps? Ano, na TRX samozřejmě můžete. Chcete procvičit hýždě? Také žádný problém. Chcete zlepšit svoji výbušnost? Odpověď znáte...Tím nechci vyzdvihovat znovu variabilitu využití, ale mířím trochu jinam. Vždy, když si budete chtít zacvičit biceps nebo jinou partii, bude ten daný cvik o něco komplexnější, aniž byste se nějak cíleně snažili (samozřejmě při zachování určitých pravidel), a vždy zapojíte i svalstvo posturální - udržující tělo ve vzpřímené, neutrální pozici - především tělesné jádro.
  • Ve většině pozic pracujete s gravitací, takže určitým způsobem zavěšeni, a mimo bodů opory a závěsu musí právě tento svalový systém fungovat, abyste udrželi správnou pozici a zvládli technicky daný cvik.

Cvičení určitě doporučujeme vyzkoušet nejprve se zkušeným odborníkem, který Vás systematikou provede, vysvětlí Vám hlavní body a zajistí, že cvičení pro Vás bude přínosné a ne naopak.

Lekce si můžete exkluzivně zakoupit v Holmes Place e-shopu na adrese www.eshop.holmesplace.cz

Aktualizováno: 19.2.2014