Notice: Trying to get property of non-object in /data/www/medved/application/widgets/NewsletterSubscriberSideWidget.php on line 112
Přeplněná kořenová výplň - Endodoncie - Diskuze

Přeplněná kořenová výplň

Přeplněná kořenová výplň

Lešák  |  návštěvník  |  Liberecký kraj
Dobrý den pane doktore, mám takový dotaz... Před 14-ti dny jsem absolvoval endodontické ošetření zubu č.6 vpravo dole. Celé trvalo cca 2,5 hodiny, na závěr byl proveden kontrolní rtg a bylo zjištěno, že došlo k přetlačení kořenové výplně. Bolesti od té doby nemám, ale stále mě pod zubem občas píchá, bodá a bojím se, že ta přeplněná hmota tlačí na nerv, vyvolá zánět a zub mi bude vytržen. Chtěl jsem se zeptat, co se tedy bude dál dít? Dojde postupně ke vstřebání přetlačené výplně a bodání v kosti ustane? Nebo je běžné, že dojde k zánětu kosti pod zubem a zub mi bude muset být vytržen? Děkuji Vám předem za odpověď- na vše jsem se ptal své stomatoložky, ale krčila rameny se slovy- nevím, uvidíme. Děkuji, s pozdravem Lešák
doc. MUDr. Roman Šmucler CSc.  |  Basic member  |  Stomatochirurgie  |  Praha, Karlovy Vary
  • 201 odpovědí
  • 67 Likes
Hezký den, pokud přeplnili zub guteperčou (nejpravděpodobnější varianta), tak se výplň nevstřebá. To bylo dříve u materiálu Foredent, který už skoro není. Přeplnění určitě dráždí. Někdy ale tělo vhojí přeplnění jako implantát, jindy začnou ihned obtíže a u dalších pacientů bude vše jakoby klidné ale po letech vyroste cysta u kořene. Prakticky není metoda, jak poznat, co se asi stane. Jisté je, že dnes se obvykle ošetření neukončuje v této situaci, ale přeplněná výplň se odstraní zpravidla přes kanálek. Proto se vždy provádí na konec remtgenový snímek, kde má být vše vpořádku. Pokud se s lékařkou nerozhodnete pro "opravu", nezbývá, než čekat a kontrolovat to několik let. Jiným řešením je chirurgické ošetření , lidově zvané "resekce". Drobný chirurgický výkon na cca 10 minut práce.

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí