Korunka nebo plomba po výplni kanálků?

Korunka nebo plomba po výplni kanálků?

anonym  |  návštěvník  |  Pardubický kraj
Dobrý den,
čeká mě výplň zubních kanálků. S lékřem jsme se dohodli, že dáme výplň kterou si uhradím sama (tuďíž kvalitnější). Nyní řeší otázku jestli po výplni dát korunku nebo plombu? Je výplň kanálků bolestivá?
Děkuji
MUDr. Rostislav MUDr. Majer Rostislav  |  Basic member  |  Stomatologie  |  Rychnov nad Kněžnou
  • 15 odpovědí
Dobrý den,

pokud Vám lékař dá anestezii, tak samotné plnění kanálků nebolí.
Po plnění se může objevit tlačivá bolest. Je to způsobené tím, že se do kanálků vtlačuje guttaperchová hmota a s ní se tam může stlačit i vzduch, který se rozpíná a to způsobuje tupou tlačivou bolest. Pomůže, když budete nahřívat tvář - ať už těmi různými světly, nebo si jen přiložíte něco teplého k tváři. Krev se rychleji rozproudí a naváže na sebe přetlačený vzduch a rychleji se Vám uleví. Pokud by bolest byla nepříjemná, stačí si vzít cokoliv, co Vám pomáhá proti bolesti - Ibalgin, Ibuprofen, Voltaren, Panadol... (tento stav může trvat od 1-10 dní)
Ale u většiny pacientů se to vůbec neprojeví.

Po plnění kanálků se zub většinou dostaví bílou plombou.
Jestliže je ale zub hodně oslabený, bílá plomba se následně nabrousí na korunku nebo onlay. Je to proto, aby oslabené stěny zubu nepraskly.

Na naší klinice nabízíme možnost využít přístroje CEREC.
Zub se nabrousí, nascanuje, na počítači ve 3D programu vymodeluje a přístroj ho rovnou vyfrézuje z keramického bloku.
Je to otázka jedné návštěvy a odpadá tak mnohdy nepříjemné otiskování a posílání do laboratoře, kdy musíte čekat až 14 dní, než se Vám zub vyrobí.

Takže odpověď na Vaši otázku - pokud lékař uzná za vhodné, že zub potřebuje korunku, tak bych s tím souhlasila. Ale jen v případě, že by hrozilo, že zub praskne a musel by se potom následně vytrhnout.

Přeji hezký den.
Jana, Grand Dental Clinic

Související recenze a zkušenosti

Katarína 5555 18.1.2020
Spokojený/á

Pana MDDr. Ahmeda Charhouli vřele doporučuji a děkuji mu za vstřícný a trpělivý přístup k mým stomatologickým problémům. Je vynikající odborník a skvělý člověk, který dělá maximum pro váš zdravý chrup a navíc vám plánova... Více 

1 Like  
Doktor ve Vašem okolí